Polski rynek nieruchomości i gospodarkę dopadła klątwa wieżowców i czeka ją kryzys
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
18 mar 2020, 08:36

Klątwa wieżowców po raz kolejny dopadła gospodarkę i rynek nieruchomości w Polsce - tym razem przypadkowo, przez koronawirusa

W tym roku w Warszawie ma zostać oddany do użytku najwyższy budynek w Polsce i w Unii Europejskiej. Tymczasem gospodarka ma wejść w recesję. Tak oto, tym razem przypadkiem, ale po raz kolejny zadziała klątwa wieżowców.

W Warszawie na ukończeniu jest budowa Varso Tower – najwyższego budynku w Unii Europejskiej. Powinien on zostać oddany do użytku w tym roku. A nasza gospodarka, przez koronawirusa, wejdzie w recesję. Chcemy przypomnieć, że już w sierpniu 2018 roku ostrzegaliśmy, iż klątwa wieżowców znów może w naszym kraju zadziałać.

Zobacz także: W Warszawie powstaje najwyższy budynek w Europie. To sygnał, że klątwa wieżowców może dotknąć Polskę już w 2019 roku

Varso Tower jest na ukończeniu

Budynek Varso Tower ma być imponujący, ma mieć 310 metrów wysokości. Powstaje on dokładnie w kompleksie Varso Place, na działce u zbiegu Chmielnej i Jana Pawła II w Warszawie, naprzeciwko Dworca Centralnego.

21 marca 2019 przedstawiciele inwestora (HB Reavis) i generalnego wykonawcy (Warbud) świętowali zawieszenie wiechy na pierwszym budynku kompleksu Varso Place. Obydwa budynki, w tym ten najwyższy, mają zostać oddane do użytku wiosną 2020 roku.

Zobacz także: Koronawirus może wywołać w Polsce kryzys gospodarczy - oto co rząd powinien zrobić, aby temu zapobiec

Klątwa wieżowców w Polsce spełniała się już kilka razy

Zobaczymy jednak, czy planów nie pokrzyżuje pandemia koronawirusa i nadchodząca recesja. Już widać, że rwą się łańcuchy dostaw, mogą być więc problemy z wykończeniem inwestycji.

W każdym razie jedno jest pewne: słynna klątwa wieżowców znów zadziałała! I po raz kolejny zadziałała w Polsce! Tylko że tym razem trochę przypadkowo, ale jednak.

O co chodzi z klątwą wieżowców? Otóż w 1999 roku Andrew Lawrence, analityk banku Dresdner Kelinwort Benson, zauważył, iż rekordowo wysokie wieżowce są kończone lub oddawane do użytku w szczycie gospodarczej prosperity, w apogeum gorączki na rynku nieruchomości, która następuje w wyniku zbyt łatwego dostępu do taniego pieniądza. Lawrence opisał mechanizm klątwy w publikacji “The Curse Bites: Skyscraper Index Strikes”.

W kolejnych latach badania nad klątwą prowadził Mark Thornton z Mises Institute. I wynika z nich, że klątwa działała wielokrotnie w różnych miejscach na świecie. Warto podkreślić, że nie raz zadziałała także w Polsce. Najwyższy warszawski budynek przedwojenny – słynny Prudential - oddano do użytku w 1933 roku, w apogeum Wielkiego Kryzysu. Pałac Kultury i Nauki został ukończony w 1955 roku, a w 1956 roku polską gospodarkę dotknął poważny kryzys. Po tym jak pod koniec lat 70-tych oddano do użytku kilka wieżowców w stolicy (Intraco, Intraco II, Novotel) PRL... zbankrutowała w 1981 roku. Gdy w 1999 roku uruchamiano Deawoo Tower (obecnie Warsaw Trade Tower) nasza gospodarka wchodziła w spowolnienie, po pęknięciu bańki internetowej, które jak się potem okazało potrwało 3 lata...

Polska: zannualizowane tempo wzrostu PKB (linia niebieska, skala lewa) na tle głównej stopy procentowej NBP (linia czarna, skala prawa) w ostatnich 20 latach

pl pkb stopa

Oczywiście, wydaje się, że klątwa wieżowców spełnia się tym razem przypadkowo. Nie byłoby z pewnością w Polsce żadnej recesji i kryzysu, gdyby nie pojawienie się koronawirusa. No ale los ponownie tak chciał, że klątwa zadziałała.

Źródło wykresu: Trading Economics

Zobacz także: To najszybsza bessa na giełdzie w całej historii. Indeks strachu VIX przez koronawirusa osiąga rekordowe wartości

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.