Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Sprzedaż nowych mieszkań w Polsce jeszcze nie spadła przez koronawirusa, ale najgorsze ma dopiero przyjść - mówią deweloperzy

Udostępnij

Wyniki sprzedaży mieszkań za I kwartał 2020 roku nie są jednoznaczne. Część deweloperów już zauważyła spadek popytu, inni – wręcz odwrotnie. Jednak wszyscy zgodnie przyznają: będzie gorzej.

W wynikach sprzedaży mieszkań przez deweloperów za I kwartał 2020 roku widać spowolnienie. Połowa z deweloperów, którzy już podali dane, wykazała spadek popytu na mieszkania. Wśród największych firm różnice między I kwartałem tego roku, a analogicznym poprzedniego roku nie jest duża i część wykazała wręcz wzrost sprzedaży. Mimo to, zdecydowana większość przyznaje, że sprzedaż w następnych miesiącach będzie pod dużą presją sytuacji wywołanej przez epidemię koronawirusa.

Wyniki sprzedaży mieszkań za I kwartał 2020 roku

Już jedenastu giełdowych deweloperów podało wyniki sprzedaży z pierwszych trzech miesięcy 2020 r. Największy wzrost sprzedaży zanotował Ronson Development, który sprzedał 278 lokali w porównaniu do 174 w analogicznym okresie rok wcześniej. Także Vantage Development - wrocławski deweloper, który właśnie opuszcza giełdę - odnotował wzrost sprzedaży, aż o 35%.

Społki Atal oraz Inpro zanotowały sprzedaż na podobnym poziomie. Natomiast spadek sprzedaży wśród większych deweloperów odnotowały Dom Development (-12%), Archicom (-28%) oraz Marvipol (-63%).
 

Sprzedaż mieszkań w I kw. 2020 r. w porównaniu do I kw. 2019 r.

Spółka Liczba sprzedanych lolaki w I kw. 2020 r. Liczba sprzedanych lolaki w I kw. 2019 r. Różnica
RONSON (RON) 278 174 59,8%
VANTAGE (VTG) 205 152 34,9%
ECHO (ECH) 399 352 13,4%
ATAL (1AT) 762 717 6,3%
INPRO (INP) 190 186 2,2%
DEVELIA (DVL) 311 331 -6,0%
DOMDEV (DOM) 815 926 -12,0%
ARCHICOM (ARH) 293 406 -27,8%
WIKANA (WIK) 51 76 -32,9%
LOKUM (LKD) 47 89 -47,2%
MARVIPOL (MVP) 112 302 -62,9%

Deweloperzy zgodni, że II kwartał będzie jeszcze gorszy i dlatego odwołują dywidendy

Wiceprezes Ronson Develompent Andrzej Gutowski poinformował, że spodziewa się „wyhamowania tempa sprzedaży w najbliższych dwóch miesiącach”. Z kolei Marvipol już w marcu odczuł negatywny wpływ na wolumen sprzedaży. Także Develia (dawny LC-Corp) informuje o spadku zainteresowań w trzecim miesiącu roku.

Zobacz także: Develia sprzedała w I kw. 2020 r. 311 lokali, a przekazała 421

Dom Development przyznaje w komunikacie, że wolumen sprzedaży w I kwartale tego roku był zbliżony do założonego w budżecie. Jednak od czasu pojawienia się wirusa COVID-19 na początku marca, może się wiele zmienić. Zarząd wstrzymał się też z rekomendacją najwyższej w historii spółki dywidendy. Nie wyklucza wypłaty, ale daje sobie czas na analizę sytuacji rynkowej.

Zobacz także: Dom Development sprzedał w I kw. 815 lokali, a przekazał 549 

Z dywidendy, ze względu na obecną sytuację, wycofały się też spółki Atal oraz Lokum Deweloper. Z kolei Archicom ocena, że sprzedaż w tym roku może być niższa od zakładanego poziomu. W wywiadzie dla PAP Biznes, prezes Dorota Jarodzka-Śródka obawia się, że „najbliższe miesiące upłyną pod znakiem niepewności, wyczekiwania i wstrzymywania się klientów z decyzjami zakupowymi i będzie to miało bezpośrednie przełożenie na wyniki sprzedażowe".

Zobacz także: Archicom ocenia, że sprzedaż mieszkań w '20 może być niższa od planowanego poziomu 

Z komunikatu zarządu spółki Echo Investment wynika, że spółka spodziewa się istotnego, negatywnego wpływu pandemii na dynamikę sprzedaży mieszkań w szczególności w przypadku potencjalnego zaostrzenia kryteriów przyznawania kredytów hipotecznych przez banki.

Także Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) zauważa grożące spowolnienie sprzedaży:

„Z pewnością można spodziewać się zarówno spadku sprzedaży, już obserwowanego zresztą, jak i spadku liczby nowych inwestycji. Przez ostatnie lata sprzedawaliśmy więcej niż byliśmy w stanie wprowadzić do sprzedaży. W efekcie czego liczba gotowych mieszkań była najniższa od 11 lat. Był to przykład znaczącej przewagi popytu nad podażą. Obecna sytuacja może to zmienić i wprowadzić stan względnej równowagi” – powiedział w wywiadzie dla PAP Biznes Przemysław Dziąg, radca prawny PZFD.

To będzie bardzo ciekawy rok dla branży deweloperskiej, która w ostatnich latach dynamicznie rosła. Spowolnienie w sprzedaży mieszkań nie przełoży się bezpośrednio na wyniki za pierwsze kwartały 2020 r. gdyż one zależą od liczby przekazywanych mieszkań. Natomiast spadek zainteresowania ofertą sprzedażową, wynikający z obaw o przedłużanie się stanu epidemiologicznego, wpłynie z pewnością na wyniki za cały 2020 rok, a nawet na następne okresy.

Mocne tąpnięcie notowań deweloperów

Oczywiście negatywny scenariusz dla rynku sprzedaży mieszkań dyskontują już kursy akcji deweloperów. Indeks WIG-nieruchomości w którym zgrupowane są spółki z tej branży w ostatnim miesiącu stracił ponad 30%.

Indeks WIG-nieruchomości lata 2017 - 2020

WIG-nieruchomosci


WIG-nieruchomości w  zaledwie miesiąc wrócił do poziomów na których był pod koniec 2016 i zneutralizował 3 lata wzrostów. Sytuacja w sektorze jest naprawdę nerwowa na co może wskazywać fakt, że obligacje wielu deweloperów są notowane na rynku Catalyst poniżej wartości nominalnej.

Zobacz także: Obligacje korporacyjne niektórych deweloperów poniżej wartości nominalnej. Papiery dłużne polskich spółek też zaliczyły silne spadki

Udostępnij