Pierwszy kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem na 10 lat. Banki reagują na pismo KNF w sprawie kredytów hipotecznych
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
17 mar 2022, 11:57

Banki zaczynają reagować na pismo KNF w sprawie kredytów hipotecznych. BNP Paribas wprowadza do oferty kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem na 10 lat

Kilka dni temu Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) zwrócił się do banków o zaostrzenie kryteriów oceny zdolności kredytowej, szczególnie pod kątem stóp procentowych do poziomu co najmniej 500 pb. więcej niż mamy obecnie. W skrócie propozycje nadzoru ograniczą dostęp do kredytów ze zmiennym oprocentowaniem, więc banki zaczynają pracować nad ofertą ze stałym oprocentowaniem. 

Wraz z publikacją komunikatu KNF pojawiły się głosy, sugerujące początek końca kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem w Polsce. I pomimo tego, że same banki przyznają, że nie są gotowe na taką zmianę, to widać, że nad tym pracują bo właśnie pojawiła się na rynku pierwsza oferta ze stałym oprocentowaniem na 10 lat.

Pierwsza oferta w Polsce kredytu ze stałym oprocentowaniem na 10 lat

Bank BNP Paribas potwierdził wprowadzenie w Polsce pierwszej oferty kredytu mieszkaniowego, ze stały oprocentowaniem na 10 lat. To trafna odpowiedź na potrzeby osób obawiających się rosnących stóp procentowych, które wybierając tę ofertę, mogą otrzymać oprocentowanie stałe na poziomie 6,3%. Ostateczna wartość oprocentowania zostanie jednak jeszcze powiększona o marżę banku.

Dla jasności kredyt ze stałym oprocentowaniem, to finansowanie, w którym wysokość rat nie będzie się zmieniać wraz z podwyżkami stóp procentowych. Jak tłumaczy wiceprezes zarządu Banku BNP Paribas, to większy komfort psychiczny i łatwość planowania przyszłych wydatków dla klienta.

„Kredyt ze stałym oprocentowaniem to gwarancja, że wysokość rat nie zmieni się wraz z podwyżkami stóp procentowych, o których decyduje Rada Polityki Pieniężnej. Dla Klientów oznacza to większy komfort psychiczny i łatwość w planowaniu przyszłych wydatków z budżetu domowego W Banku BNP Paribas aż na 10-lat będzie można zagwarantować sobie niezmienność oprocentowania i raty miesięcznej. Pomimo tego, że kredyty hipoteczne zaciągane są zwykle na 25 do 30 lat to spłacane są najczęściej po kilkunastu latach. 10-letnia stała stopa dla wielu Klientów będzie wiec oznaczać niezmienność raty przez dominujący okres posiadania kredytu”– mówi Przemysław Furlepa, wiceprezes Zarządu Banku BNP Paribas.

Dodaje również, że w ofercie banku pozostaje również kredyt z 5-letnią stałą stopą. „W ofercie banku pozostaje kredyt z 5-letnią stałą stopą procentową. Klienci będą mogli wybrać więc stałą stopę na 5 lub 10 lat według swoich preferencji. Oprocentowanie w obu wariantach będzie takie samo”.

Bank zapewnia również, że po upływie czasu stałego oprocentowania, klient nadal będzie miał możliwość przedłużenia tej opcji, według obowiązującej w danym czasie oferty lub przejście na oprocentowanie zmienne w oparciu o WIBOR 3M.

Zobacz także: Panika na akcjach banków wyjaśniona. Nowe stanowisko KNF może być początkiem końca kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem

Zainteresowanie kredytami ze zmienną stopą spada

Komisja Nadzoru Finansowego zleciła bankom, w liście do dyrektorów tych instytucji, bardziej restrykcyjne podejście do testowania zdolności kredytowej Polaków. Wydaje się prawdopodobnym, że ta decyzja może doprowadzić do kolejnego spadku popytu na ten rodzaj finansowania zakupu mieszkań.
 


Watro tutaj przypomnieć, że podczas ostatniego zebrania Rady Polityki Pieniężnej (RPP), zdecydowano się na podwyżkę stóp procentowych o 75 pb. Tym samym stopa referencyjna urosła do poziomu 3,50%.

Również prof. Adam Glapiński podczas swojej konferencji zapewnił, że RPP nadal będzie podnosić stopy procentowe.

Zobacz także: Prognozy inflacji, zachowanie WIBOR i wypowiedzi RPP potwierdzają, że stopy procentowe w Polsce będą w 2022 dalej rosły

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.