Sprzedaż nowych mieszkań w maju prawie 50% niższa niż przed rokiem. Rynek nieruchomości w Polsce mocno zwolnił
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
03 cze 2022, 08:00

Sprzedaż nowych mieszkań w maju spadła prawie 50% rok do roku. Rynek nieruchomości w Polsce mocno zwolnił

W maju deweloperzy sprzedali o 35% mniej mieszkań niż w kwietniu i o niecałe 50% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Według danych podanych przez Rynekpierwotny.pl w maju deweloperzy sprzedali o 49% mniej mieszkań niż przed rokiem oraz 35% mniej niż w kwietniu br.

Zgodnie z szacunkami serwisu, w największych polskich miastach, wliczając Warszawę, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Łódź, Poznań i Katowice, sprzedaż deweloperskich mieszkań zaliczyła znaczący spadek.

Jeszcze w kwietniu dynamika sprzedaży była wzrostowa

W kwietniu br. spółki deweloperskie sprzedały 3,78 tys. mieszkań, czyli 19% więcej niż w marcu, w którym zaobserwowano skokowy wzrost wniosków kredytowych. Jest to tłumaczone marcową zapowiedzią wejścia w życie rekomendacji KNF dotyczącej oceny zdolności kredytowej klientów, ten marcowy skok, przełożył się bezpośrednio na kwietniową sprzedaż. W kwietniu złożonych wniosków było już znacznie mniej, czego efekty odczuli w maju deweloperzy.
 

kredyty mieszkaniowe

Powściągliwie do sytuacji zaczęli podchodzić sami deweloperzy, ponieważ w maju wprowadzili do sprzedaży 46% mniej mieszkań niż w kwietniu, konkretnie 1,85 tys.

Zobacz także: Ceny mieszkań rosną szybciej, niż pensje Polaków. W Warszawie zapłacimy za mieszkanie już nawet 16% więcej, niż przed rokiem

Spadek sprzedaży mieszkań na wielu polskich rynkach

Dynamiczny spadek sprzedaży mieszkań został odnotowany we wszystkich, zamieszczonych w badaniu, rynkach w Polsce.
 

ile mieszkań sprzedali deweloperzy maj

Ciekawym przykładem jest Łódź, w której kwietniowa sprzedaż była o około 160% wyższa niż w marcu, z kolei maj przyniósł ponad 40% spadek sprzedaży mieszkań.

Podobnie, choć nie tak drastycznie sytuacja ma się w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie, gdzie majowa sprzedaż w tych miastach spadła o kolejno, 24%, 40% i 38%. Z kolei w porównaniu do zeszłorocznych wyników, sprzedaż np. w Warszawie obniżyła się o 54%, a w stolicy Dolnego Śląska o 49%.

Z kolei miasta, w których spadki były kontynuowane to Poznań, w którym sprzedaż zmniejszyła się w maju o 32% i Gdańsk (40%).

Dane sprzedażowe za pierwsze pięć miesięcy 2022 r.

Istotnie zmniejszył się poziom sprzedaży lokali mieszkalnych we wszystkich analizowanych przez Rynekpierwotny.pl miastach. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku wygląda to następująco, we Wrocławiu w ciągu ostatnich 5 miesięcy sprzedaż spadła o 48%, w Warszawie o 44%, a w Gdańsku odnotowano spadek na poziomie 37%.
 

liczba sprzedanych mieszkań styczeń maj 2021 - 2022


W oparciu o prezentowane dane, w maju do sprzedaży trafiły 1 852 mieszkania, co jest o 46% mniejszym wynikiem niż przed rokiem. Najmocniej wyhamowali ze sprzedażą deweloperzy na Śląsku, w Katowicach, ale tuż za nimi znajdują się Poznań, że spadkiem podaży, aż o 88%.

Odwrotnie sytuacja prezentowała się tylko w Łodzi, gdzie deweloperzy zdecydowali się zwiększyć sprzedaż o 7%.
 

liczba mieszkań wprowadzona do sprzedaży


Jeśli spojrzymy na liczbę ofert sprzedaży na koniec maja, to widzimy niewielki wzrost w Katowicach i w Krakowie, w Warszawie wynik pozostał bez zmian względem kwietnia.
 

mieszknia w ofercie deweloperów


Powodem takiego zachowania rynku, może być to, że część chętnych rozwiązała w trakcie umowy z deweloperami, a mieszkania wróciły do oferty sprzedażowej.

Biorąc pod uwagę rosnące stopy procentowe, a przypomnijmy, że kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) odbędzie się już 8 czerwca, idące za tym wyhamowanie zdolności kredytowej, rosnącą inflację oraz niepewną sytuacją związaną z wojną za naszą wschodnią granicą, wyniki prezentowane w kolejnych miesiącach mogą być podobne.

Zobacz także: Budowlanka mocno zwalnia. Liczba rozpoczętych inwestycji budowlanych przez deweloperów w 2022 roku spadła o 22% - wynika z danych GUS

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.