Spadła liczba rozpoczętych budów mieszkań, jednak ilość mieszkań oddanych do użytku utrzymuje tendencję wzrostową
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
22 cze 2022, 12:38

Spadła liczba rozpoczętych budów mieszkań, jednak ilość mieszkań oddanych do użytku utrzymuje tendencję wzrostową

O 23% rok do roku spadła ilość mieszkań, których budowę rozpoczęto do końca maja 2022 r.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) liczba rozpoczętych budów mieszkań w maju wyniosła 22 226 i była mniejsza o 23% w porównaniu do maja 2021 r.

Rozpoczęte budowy mieszkań

W analizowanym przez GUS okresie rozpoczęto budowę ponad 95 tys. mieszkań, co jest prawie 20% spadkiem względem maja 2021 r. W ramach tych wyliczeń deweloperzy rozpoczęli budów 55,9 tys. mieszkań, a inwestorzy indywidualni 38,4 tys. Jest to wynik mniejszy od analogicznego okresu w zeszłym roku, kolejno o 23,3% i 12,6%.

mieszkania których budowę rozpoczęto

Według szacunków pod koniec maja br. w budowie pozostawało 1,9% mieszkań więcej, czyli 875,8 tys.

ruch w obszarze budownictwa

Najwięcej rozpoczętych budów, wydanych pozwoleń i oddanych mieszkań do użytkowania odnotowano w województwie mazowieckim (17,7 tys., 23,4 tys. i 15,8 tys.). Wysokie wyniki odnotowano również w Wielkopolsce i województwie małopolskim.

ruch w obszarze budownictwa wojewódźtwa

Zobacz także: Sprzedaż nowych mieszkań w maju spadła prawie 50% rok do roku. Rynek nieruchomości w Polsce mocno zwolnił

Mieszkania oddane do użytku

O okresie od stycznia do maja br. oddano do użytkowania ponad 91 tys. mieszkań, to o 3,8% więcej niż przed rokiem.

Z czego deweloperzy przekazali 51,7 tys. lokali mieszkalnych, czyli o 2,3% więcej niż przed rokiem, z kolei inwestorzy indywidualni oddali 38 tys. mieszkań, co jest 7% wzrostem w stosunku do ubiegłego roku.

„W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 98,4% ogółu nowo oddanych mieszkań. W pozostałych formach budownictwa, tj. spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej, oddano do użytkowania łącznie 1 432 mieszkania (wobec 1 780 przed rokiem).” – czytamy w raporcie.

Łączna powierzchnia nowo oddanych mieszkań wyniosła w tym okresie 8,8 mkw., czyli 4,6% więcej niż 2021 r. Przeciętna powierzchnia mieszkania oddanego do użytkowania wyniosła 96,2 mkw.

mieszkania oddane do użytku

Wydane pozwolenia na budowę lub zgłoszone projekty

Od stycznia do maja br. wydano pozwoleń lub dokonano zgłoszenia budowy 136 tys. mieszkań, co jest prawie 4% spadkiem względem analogicznego okresu w zeszłym roku.

„Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (91,6 tys., wzrost o 0,4% r/r) oraz inwestorzy indywidualni (42,1 tys., spadek o 13,4%). Łącznie w ramach tych form budownictwa otrzymano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy z projektem budowlanym dla 98,3% ogółu mieszkań. W pozostałych formach budownictwa odnotowano 2 365 mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (1 745 w roku ubiegłym).” – napisano w raporcie.

zgłoszone projekty, wydane pozowlenia

Zobacz także: „Za rok, półtora roku, kupujący będą mieli większy wybór z oferty mieszkań gotowych” - Wojciech Matysiak, zespół analiz nieruchomości PKO BP

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.