Średnie ceny działek budowlanych, po korekcie z początku roku, znowu rosną
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
15 wrz 2022, 08:00

Średnie ceny działek budowlanych, po korekcie z początku roku, znowu rosną

Średnie ceny działek budowlanych w Polsce znowu wzrosły, po obniżkach, które miały miejsce w I kw. br. nie ma już śladu.

Firma analityczna Cenatorium wspólnie z Pulsem Biznesu i redakcją Bankier.pl przeanalizowały ceny transakcyjne działek budowlanych w II kw. 2022 r. Z danych wynika, że po spadku cen, który był widoczny w pierwszych miesiącach tego roku, nie ma już śladu, a w większości analizowanych rynków ceny wróciły do poziomów notowanych w ostatnim kwartale 2021 r.

Działki w miastach wojewódzkich wróciły do poziomów z IV kw. 2021 r

Według danych zebranych przez Cenatorium, Puls Biznesu i serwis Bankier.pl wynika, że ceny transakcyjne działek budowlanych wróciły do poziomu z ostatnich trzech miesięcy 2021 r.

rednie ceny działek miasta

Najmocniej w kontekście rok do roku wzrosły ceny działek w Łodzi, bowiem aż o 18,6%, gdzie jeszcze w II kw. 2021 r. za mkw. trzeba było zapłacić 269 zł, w II kw. br. to już 319 zł. Nie tak spektakularnie, ale o niespełna 8% do góry poszły stawki za działki w Lublinie. Ponad 7% więcej zapłacimy za grunt w Krakowie, czyli 589 zł/mkw względem 549 zł/mkw w II kw. 2021 r.

Wyjątkiem jest stolica, w której zarówno w ujęciu k/k, jak i r/r odnotowano obniżkę średniej ceny transakcyjnej o 0,5%. W skali kwartału spadek cen o 0,1% odnotowano w Olsztynie.

Zobacz także: Oczekiwany przez opinię publiczną spadek cen mieszkań nie nastąpił i nie nastąpi w najbliższym czasie – przekonuje zarząd Dom Development

Grunty budowlane poza stolicami wojewódzkimi

Również ceny działek poza granicami miast wojewódzkich rosły. W II kw. br. odnotowano wzrosty od 1,2% do 3,3% w ujęciu kwartał do kwartału. W pod kątek roku rozstrzał podwyżek jest większy i wynosi od 1% w woj. mazowieckim, przez 6% w warmińsko-mazurskim, po nawet 21% wzrost w województwie wielkopolskim. Dwucyfrowa podwyżka miała miejsce jeszcze w łódzkim (10,6%) i małopolskim (13,8%).

Korekta wystąpiła tylko na Mazowszu i tylko w ujęciu kwartalnym (-1,1%). 

rednie ceny województwa

Zobacz także: Lokum Deweloper wstrzymuje wszystkie nowe inwestycje i planuje zwolnienia pracowników

Spadek zainteresowania budową domów

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) całe I półrocze br. i lipiec przyniosły spadek popytu na działki budowlane. W I pół. br. odnotowano budowę ponad 46 tys. domów, co jest spadkiem o 14,5% w ujęciu r/r. Z kolei wydanych pozwoleń na budowę domu wydano ponad 16% mniej, czyli 50,5 tys.

Lipiec tylko pogłębił te wyniki, przynosząc spadki rok do roku, o 27,6% w przypadku rozpoczętych budów i 33% w przypadku wydanych pozwoleń na budowę.

W dużej mierze odpowiada za to malejąca od miesięcy zdolność kredytowa Polaków, rosnąca inflacja oraz drastyczne podwyżki cen surowców energetycznych.

Zobacz także: Kryzys: 70 proc. firm ciepłowniczych czeka na pomoc państwa i ma problemy finansowe

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.