Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Fundusze inwestycyjne i najem instytucjonalny pozostaną niszą rynku nieruchomości. Ten segment w Polsce jest mały i to się nie zmieni w nadchodzącym roku

Udostępnij

Popularność najmu instytucjonalnego w Polsce jest niewielka. Wyobraźmy sobie, że za tę formę najmu odpowiada w naszym kraju tylko 1% mieszkań. Dlatego też deweloperzy nie spodziewają się boomu w tym segmencie.

Pomimo tego, że coraz częściej słyszy się o nowych inwestycjach funduszy, które kupują hurtowo mieszkania przeznaczone na najem długoterminowy, to skala zjawiska jest wciąż niewielka. W Polsce mieszkania przeznaczone pod najem instytucjonalny to zaledwie 1% całych zasobów mieszkaniowych. Według raportu CRIDO i Savills „Rynek PRS w Polsce” znajdujemy się dopiero na początku drogi rozwoju tego sektora w naszym kraju. Potwierdzają to także przedstawiciele branży deweloperskiej i zaznaczają, że nie spodziewają się dużych zmiany w nadchodzącym roku.

Zobacz także: Rynek nieruchomości mieszkaniowych w Polsce mocno zwolnił. Oto wydarzenia, które sprawiły, że sektor budowlany mierzy się z największym kryzysem od lat

Najem instytucjonalny w Polsce jest mało rozpowszechniony

Według Zbigniewa Juroszka prezesa spółki Atal rynek nieruchomości w Polsce nie zostanie zdominowany przez transakcje PRS. Nie spodziewa się on również istotnych zmian w 2023 roku, względem tego, co działo się w mijającym roku.

„Jako Grupa ATAL mamy doświadczenie w tego typu transakcjach. Nie uważamy jednak, że polski rynek zostanie zdominowany przez tego typu transakcje. Długoterminowo to klient indywidualny pozostanie głównym graczem.” – powiedział prezes Juroszek. I dodał: „Nie spodziewałbym się istotnych zmian względem tego, co działo się w 2022 roku.”

Podobną opinie prezentuje Cordia, deweloper działający również na rynkach zagranicznych. Jak powiedział przedstawiciel spółki Tomasz Łapiński, dyrektor zarządzający inwestycjami mieszkaniowymi w spółce Corida Polska „Najem instytucjonalny jest wciąż na tyle mało rozpowszechniony w Polsce, że również jego wpływ na rynek jest niewielki”.

Podkreślił, że Cordia przygląda zmianom jakie zachodzą na rynku, a nawet sama rozważa wejście w PRS, jednak nie jest to cel na nadchodzący rok.

„Oczywiście w Cordia Polska też przyglądamy się zakupom funduszy i kiedy tylko przygotujemy odpowiednie projekty, z pewnością rozważymy wejście w PRS. Na innych rynkach Cordia już prowadzi rozmowy z funduszami. Jednak w Polsce nie jest to nasz cel na kolejny rok.” – tłumaczy Tomasz Łapiński.

W opinii przedstawiciela Cordii zainteresowanie zagranicznych inwestorów polskim rynkiem PRS spadło. Boją się oni wysokich kosztów finansowania, ale również postrzegają Polskę jako kraj podwyższonego ryzyka, szczególnie w kontekście działań wojennych za naszą wschodnią granica.

„[… ] zainteresowanie instytucjonalnych inwestorów Polską zauważalnie zmalało. Inwestorów „odstraszają” od nas m.in. wysokie koszty finansowania i trudności w określeniu kosztów. Niestety też coraz częściej Polska jest postrzegana jako kraj podwyższonego ryzyka w kontekście geopolitycznym. Trudno powiedzieć, czy ta sytuacja odwróci się w 2023 r.” – powiedział dyrektor zarządzający w Cordia Polska.

Doniesienia medialne o podatku od hurtowego zakupu mieszkań

Kilka tygodni temu media huczały od doniesień o planach rządu odnośnie podatku od „hurtowego” zakupu mieszkań. U podstaw tego pomysłu, jak tłumaczy Tomasz Łapiński, „[…] leży założenie, że zakupy instytucjonalne windują ceny mieszkań i sprawiają, że są one mniej dostępne dla klientów indywidualnych.

Zdaniem przedstawiciela Cordii efekt może być odwrotny od zamierzonego, jeśli doszłoby do wprowadzenia wspomnianego podatku, szczególnie pod kątem obecnej, trudnej sytuacji na rynku nieruchomości w Polsce.

„Moim zdaniem jest odwrotnie – zwłaszcza w obecnej sytuacji rynkowej. Również eksperci zgadzają się, że długoterminowo podatek może przynieść odwrotny efekt: zmniejszyć podaż, a w konsekwencji stymulować dalszy wzrost cen mieszkań. Poza tym na rynku najmu jest wciąż mało dostępnych ofert, a czynsze osiągają rekordowe stawki. Sprawnie działający rynek najmu instytucjonalnego mógłby tę sytuację ustabilizować, z korzyścią dla najemców.” – wyjaśnia Łapiński.

Zbigniew Juroszek uważa, że podatek może zahamować rozwój segmentu PRS w Polsce, ale stanowczo podkreśla, że najem instytucjonalny nie odpowiada za dużą część naszego rynku.

„W Polsce tego transakcje nie występują w dużej skali. Podatek może zahamować ich rozwój, ale tak jak mówiłem, PRS nie odpowiada za istotną część rynku.” – powiedział jasno prezes Atal.

Ostatnie transakcje na rynku PRS

Z ostatnich doniesień z segmentu najmu instytucjonalnego można zwrócić uwagę na duża pożyczkę dla Resi4Rent. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) udzielił Resi4Rent, spółce z grupy Echo Investment, pożyczki wysokości 50 mln euro. Finansowanie ma zostać przeznaczone na rozwój inwestycji pod najem instytucjonalny.

„Wsparcie finansowe Resi4Rent to pierwsza transakcja EBOR na polskim rynku PRS. To wynik zaufania i wiary w perspektywy i możliwości rozwoju tego sektora oraz Resi4Rent jako lidera na tym rynku. Jest to bardzo dobry sygnał dla całego sektora PRS, którego rozwój jest obecnie bardzo ważny dla rozładowania trudnej sytuacji mieszkaniowej w Polsce, a który boryka się z ograniczonym dostępem do finansowania” – tłumaczy Rafał Ryba, dyrektor finansowy Resi4Rent.

Przypomnijmy, że na ten moment Resi4Rent posiada w abonamencie około 3 tys. na 11 polskich rynkach. Spółka chce do 2025 roku rozszerzyć swoje portfolio do 10 tys. mieszkań. Podkreślmy, że spółka córka Echo Investment odpowiada za największą część mieszkań dostępnych segmencie PRS w Polsce.

O inwestycji w tym sektorze poinformował niedawno jeden z czołowych polskich deweloperów Dom Developement. Spółka zawarła umowę sprzedaży niezabudowanej nieruchomości gruntowej na rzecz inwestora z sektora PRS. Przedmiotem umowy jest wybudowanie czterech budynków z 397 mieszkaniami na warszawskim Bemowie.

Zobacz także: Dom Development podpisał z inwestorem instytucjonalnym umowę na budowę 4 nieruchomości na najem długoterminowy

Udostępnij