Przedsiębiorcy zarabiający na wynajmie mieszkań zapłacą dużo wyższy podatek od nieruchomości
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
24 sty 2023, 08:30

Przedsiębiorcy zarabiający na wynajmie mieszkań zapłacą dużo wyższy podatek od nieruchomości

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem Ministerstwa Finansów przedsiębiorcy, który zarabiają na wynajmie mieszkań, zapłacą dużo wyższy podatek, od osób prowadzących wynajem prywatny.

Jak czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej” Resort Finansów przyjął interpretację, zgodnie z którą osoby prowadzące działalność w zakresie wynajmu lokalu mieszkalnego, muszą zapłacić wyższą stawkę podatku od nieruchomości. Przepis dotyczy budynków mieszkalnych lub części z nich zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.
 

przykłady podatków

Źródło: gazetaprawna.pl

Zobacz także: Niejasne zapisy projektu ustawy ograniczającego „hurtowy” zakup mieszkań. Luki dają pole do korupcji i nadużyć

Wyższa stawka podatku

Ministerstwo Finansów przyjęło nowy przepis, zgodnie z którym, osoby prowadzące działalność gospodarczą z zakresu wynajmu mieszkań będą zobowiązane zapłacić najwyższą stawkę podatku od nieruchomości. Konkretnie chodzi o stawkę wysokości 28,87 zł/mkw. Powierzchni użytkowej określoną w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. B ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1452 ze zm.).

Warto pamiętać, że wynajmujący mogą zdecydować, czy chcą prowadzić najem prywatny, czy na podstawie działalności gospodarczej. Do tej chwili w obu przypadkach wynajmujący płacili podatek od nieruchomości właściwy dla lokalu mieszkalnego w wysokości 1 zł/mkw.

Dla Dziennika Gazety Prawnej sytuacje skomentował Piotr Kalemba, doradca podatkowy w Thedy&Parners, twierdząc, że nowe stanowisko MF zostanie z dużym prawdopodobieństwem przerzucone na najemców. „Dla rodziny z dwójką dzieci wynajmującej mieszkanie o powierzchni 70 mkw. może to oznaczać wzrost obciążeń o niemal 2 tys. zł rocznie” – skomentował Kalemba.

Najem prywatny z niższą stawką

Dla osób zarabiających na najmie prywatnie stawka wyniesie 1 zł/mkw. powierzchni użytkowej.

„Budynki mieszkalne lub ich części wynajmowane w ramach wynajmu prywatnego są opodatkowane preferencyjną, najniższą stawką podatku przeznaczoną dla budynków mieszkalnych” – wyjaśnił wiceminister Soboń w interpelacji.

Warto również pamiętać, że od 2023 r. osoby rozliczające się z najmu prywatnie zobowiązane są opłacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Obecna stawka wynosi 8,5% i 12,5% od nadwyżki wynoszącej 100 tys. zł. Wspomniany podatek opłaca się od przychodów i nie ma możliwości odliczenia kosztów. Jeśli ktoś chce odliczyć koszty, musi posiadać działalność gospodarczą.

Działalność gospodarcza prowadzona we własnym domu

Resort Finansów wciąż nie odniósł się do osób, które prowadzą działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu lub domu.

Jak uważa Piotr Kalemba, co do zasady należy stosować stawkę mieszkalną, ponieważ zastosowanie wyższej stawki byłoby uzasadnione, w momencie, w którym część mieszkania zostanie wyłączona z funkcji mieszkalnej na rzecz np. działalności handlowej. Ale wtedy podatek powinien obejmować tylko pomieszczenie przeznaczone na działalność.

Zobacz także: Rząd chce opodatkować dodatkowe mieszkania. Przepisy obejmą fundusze inwestycyjne oraz osoby posiadające co najmniej 7 lokali

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.