Kredyt hipoteczny na 0%, na pierwsze mieszkanie - Donald Tusk przedstawia nowy program mieszkaniowy opozycji
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
28 lut 2023, 09:36

Donald Tusk przedstawia nowy program mieszkaniowy opozycji - kredyt hipoteczny na 0%, ale tylko na pierwsze mieszkanie

Kredyt na zero procent, dopłaty do czynszów, a mieszkanie prawem, a nie towarem. Lider Platformy Obywatelskiej zaprezentował nowy program mieszkaniowy, jeśli PO wygra wybory.

Jesteśmy już na tyle blisko wyborów, że liderzy najbardziej popularnych partii prześcigają się w nowych pomysłach i obietnicach. Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej zapowiedział nowy program mieszkaniowy, który zostanie zrealizowany w przypadku wygrania wyborów przez Platformę. Propozycją PO jest kredyt hipoteczny 0% na pierwsze mieszkanie dla osób do 45 roku życia.
 

Zobacz także: Zdolność kredytowa wzrosła o 20% w ciągu ostatnich 7 miesięcy. Perspektywa poprawy na rynku jest bardzo prawdopodobna

Kredyt 0% na mieszkanie

Podczas poniedziałkowego spotkania z wyborcami w Pabianicach, Donald Tusk przedstawił nowy program mieszkaniowy. Zgodnie ze słowami lidera PO pojawi się kredyt 0% na pierwsze mieszkanie dla osób do 45 roku życia. Zdaniem polityka pora rozmawiać o mieszkaniach dla młodych.

„Mówimy dzisiaj dużo o mieszkaniach. Chciałbym, żebyśmy nie musieli w Polsce rozmawiać o mieszkaniach, willach i pałacach rozkradanych przez władzę, tylko chciałbym porozmawiać konkretnie o mieszkaniach dla młodych. Będziemy proponowali politykę, która rzeczywiście spowoduje, że mieszkanie będzie prawem a nie towarem. (...) Ludzie mają prawo do mieszkania. Nikt nie ma zamiaru za darmo rozdawać mieszkań, ale uczciwa władza musi uznać, że każda polska rodzina ma prawo do mieszkania.” – powiedział Donald Tusk.

I dodał: „Będziemy proponowali Kredyt Zero Procent dla ludzi, którzy będą kupowali swoje pierwsze mieszkanie. Będzie to dotyczyło ludzi młodych i w średnim wieku do 45. roku życia.” Zapewniając, że banki nie będą zarabiały na odsetkach.

500 tys. na 25 lat

Aby zwizualizować swój pomysł, Donald Tusk dla przykładu użył kredytu na pół miliona, zaciągniętego na 25 lat. Rata takiego finansowania obecnie wynosi około 4 tys. zł, rata kredytu 0% na tę kwotę i czas spłaty będzie kosztowała nas miesięcznie około 1 700 zł.

„Chciałbym, żeby program Kredyt Zero Procent dotyczył także na możliwie dużą skalę remontów mieszkań. Tych, które nie nadają się do zamieszkania, które wymagają remontu - powiedział Tusk. Podkreślił, że chodzi "o tych, którzy chcą mieć jedno swoje mieszkanie, żeby mieć gdzie żyć, gdzie mieszkać” – powiedział Tusk.

Na koniec przewodniczący PO powiedział, że będą myśleć również o osobach wynajmujących mieszkania, proponując dopłatę do najmu wysokości 600 zł.

Zobacz także: Od lipca ruszy program „Kredyt na 2%”. Singiel będzie mógł kupić mieszkanie nawet za 700 tysięcy złotych

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.