Rząd przyjął projekt programu „Pierwsze mieszkanie” zapewniający kredyt hipoteczny na 2%
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
14 mar 2023, 13:34

Rząd przyjął projekt programu „Pierwsze mieszkanie” zapewniający kredyt hipoteczny na 2%

Rząd przyjął projekt ustawy o bezpiecznym kredycie na 2%. Program daje możliwość wzięcia kredytu na 2% czy też założenia oszczędnościowego konta mieszkaniowego. Kredyt wejdzie w życie od lipca tego roku i będzie trwał do grudnia 2027 r.

W dniu dzisiejszym rząd przyjął projekt ustawy ws. bezpiecznego kredytu 2%. Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki: „Jest to realna pomoc dla Polaków, to rozwiązanie systemowe, które opiera się na dostępie do stabilnego i bezpiecznego finansowania”.

Warto podkreślić, że koszt nowego programu mieszkaniowego w ciągu 10 lat wyniesie około 16 mld zł.

Zobacz także: Od lipca ruszy program „Kredyt na 2%”. Singiel będzie mógł kupić mieszkanie nawet za 700 tysięcy złotych

Program na pierwsze mieszkanie

Z dniem 1 lipca br. ruszy nowy program rządowy, oferujący preferencyjny kredyt na mieszkanie na 2%. Projekt jest skierowany do osób do 45. roku życia, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny.

Zgodnie ze słowami premiera Morawieckiego oraz ministra Waldemara Budy, bezpieczny kredyt na 2% będzie gwarantował obniżenie raty kredytu, brak limitu ceny za 1 mkw. i finansowanie nawet na poziomie 600 tys. zł dla małżonków i rodzin. Osoby samotne będą mogły się starać o kredyt w wysokości 500 tys. zł.

Premier przypomniał również, że program bezpieczny kredyt będzie łączył się z uproszczonymi zasadami budowy domu do 70 mkw. u podstawy oraz z programem Mieszkanie bez wkładu własnego.

„Jest to realna pomoc dla Polaków, to rozwiązanie systemowe które opiera się na dostępie do stabilnego i bezpiecznego finansowania. Przypominam, że wciąż istnieją uproszczone zasady budowy domu do 70 mkw. oraz program mieszkanie bez wkładu własnego, można to wszystko połączyć.” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Co ważne, premier zapewnił, że marża banku oferowana przez banki, w przypadku kredytu 2%, nie będzie mogła być wyższa niż w przypadku innych sprzedawanych kredytów hipotecznych. Minister rozwoju i technologii potwierdził słowa premiera.

„To pierwszy tak duży program mieszkaniowy. Umożliwia zakup mieszkania lub domu, ale również budowę domu. Wiec jeśli ktoś posiada działkę, to również będzie mógł realizować marzenie o własnym kącie.” – wyjaśnił minister Waldemar Buda.

Co ciekawe, minister Buda zapewnił, że limity budżetowe na ten rok nie będą dotyczyły tego roku, czyli w tym roku dowolna liczba osób będzie mogła starać się o kredyt 2%. „W 2023 roku nie przewidujemy limitów zaciągniętych kredytów, będą one dopiero od 2024 r.” – Waldemar Buda.

Zgodnie z zapewnieniami przedstawiciela rządu, program będzie gwarantował równą stopę procentową, ale także równą spłatę kapitałową.

„Bezpieczny kredyt to równa stopa procentowa, ale również równa spłata kapitałowa w całym okresie kredytowania.” – wyjaśnia Buda.

Waldemar Buda wspomniał również o drugim filarze programu, czyli oszczędnościowym koncie mieszkaniowym. To rozwiązanie pozwoli na otworzenie konta mieszkaniowego, na którym od 3 do 10 lat będzie trzeba wpłacać od 500 do 2000 tys. zł miesięcznie. Po okresie oszczędzania, zostanie przyznana premia mieszkaniowa.

„Jeśli chodzi o konto mieszkaniowe, to będą mogły je założyć osoby które posiadają mieszkanie, ale będą chciały je powiększyć. np. rodziny 2+2, czy 2+3. Konto będzie mnożna założyć na osobę małoletnią od 13 roku życia, żeby zabezpieczyć jej przyszłość.” – wyjaśnił minister Buda.

Zobacz także: Rząd zapowiedział nowy program „Pierwsze mieszkanie”. Do wyboru bezpieczny kredyt na 2% lub konto mieszkaniowe

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.