Zmiany w projekcie Bezpieczny kredyt. Dziś pierwsze czytanie w Sejmie
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
12 kwi 2023, 12:30

Zmiany w projekcie Bezpieczny kredyt. Dziś rozpoczynają się prace nad programem mieszkaniowym w Sejmie

Program Pierwsze Mieszkanie został przyjęty przez Radę Ministrów w połowie marca br. i obecnie czeka na pierwsze czytanie w Sejmie. Przedstawiamy szczegóły i aktualizacje projektu przygotowanego przez rząd.

Program Pierwsze Mieszkanie to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w tym roku na rynku nieruchomości. Na początek lipca czekają zarówno przyszli kredytobiorcy, jak i deweloperzy. Projekt pierwszy raz został zaprezentowany w grudniu minionego roku, w marcu br. został przyjęty przez Radę Ministrów, a teraz czeka na pierwsze czytanie w Sejmie.

Zobacz także: Rząd przyjął projekt programu „Pierwsze mieszkanie” zapewniający kredyt hipoteczny na 2%

Bezpieczny kredyt – fakty

Od 1 lipca 2023 r. w życie ma wejść program rządowy Bezpieczny kredyt 2%. Preferencyjny kredyt jest skierowany do osób do 45 roku życia, na zakup pierwszego mieszkania, domu lub działki. Środki z kredytu będzie można przeznaczyć na zakup mieszkania lub domu, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Ponadto będzie można pokryć wkład budowlany w spółdzielni mieszkaniowej lub wydatki związane z budową domu, jego wykończeniem, a także zakupem działki.

We wcześniejszej wersji projektu istniała możliwość nabycia za ten kredyt części udziałów w prawie własnym lub spółdzielczym do lokalu mieszkalnego, w przypadku kiedy kredytobiorca w drodze dziedziczenia nabył już część udziału. Według tej zmiany Bezpieczny kredyt nie zostanie udzielony osobie na nabycie części udziałów w przepisach.

W nowszej wersji projektu wydłużono termin „rozpoczęcia prowadzenia gospodarstwa domowego” , czyli wprowadzenia się do lokalu mieszkalnego do 24 miesięcy (pierwotnie było 12). Czas ten jest liczony od zgłoszenia zakończenia budowy domu lub nabycia prawa własności.

Utrata prawa do dopłaty i inne drobne zmiany

Projekt rozszerzył się o czynniki, które mogą doprowadzić do utraty dopłaty do kredytu. Zmiana ma zapobiec próbom obejścia podstawowego postulatu, czyli braku posiadania prawa do nieruchomości. Utrata dopłaty może nastąpić w momencie, kiedy kredytobiorca zdecyduje się zmienić oprocentowanie kredytu, ze stałego na zmienne. Utrata nastąpi również, kiedy do kredytowanej nieruchomości wprowadzi się osoba, która nie jest kredytobiorcą, ale prowadziła z kredytobiorcą gospodarstwo domowe w okresie 12 miesięcy przed udzieleniem finansowania. Do utraty doprowadzi także udostępnienie nieruchomości osobie, która nie jest kredytobiorcą, czyli np. nie będzie można tego mieszkania wynajmować. Dopłatę stracą też rodzice, którzy przed wprowadzeniem się do kredytowanej nieruchomości, nie prowadzili wspólnie gospodarstwa domowego.

Jedną z mniejszych zmian jest umożliwienie dokonania nadpłaty kredytu, bez utraty dopłaty. Stworzona została ścieżka dopłat dla kredytobiorców z karencją w spłacie kapitału.

Zgodnie z planami, program ma ruszyć z dniem 1 lipca br. Pierwsze czytanie projektu w Sejmie odbędzie się dzisiaj, 12 kwietnia 2023 r.

Zobacz także: Sprzedaż mieszkań w Polsce odbija. W 1 kwartale 2023 roku wzrosła o 34% kwartał do kwartału

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.