Ceny nowych mieszkań wzrosły w rok o 10%
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
21 kwi 2023, 08:30

Ceny nowych mieszkań wzrosły w rok o 10%, wynika z danych PKO BP

Średnia cena transakcyjna mieszkań na rynku pierwotnym w I kw. 2023 r. wzrosła o 2% k/k i 10% r/r. Według danych PKO BP w żadnym z 6 analizowanych miast nie odnotowano spadku średniej ceny transakcyjnej.

Trwająca od pół roku korekta cen mieszkań na rynku pierwotnym dobiegła końca. Zgodnie z danymi z Monitoringu cen mieszkań PKO Banku Polskiego w I kw. br. mieliśmy nowy rekord cen.
 

rednia kwota transakcji na rynku pierwotnym


Inaczej wygląda sytuacja na rynku wtórnym, ceny tych mieszkań są niższe niż ceny nowych lokali. Sytuacja wygląda stabilnie, a według danych BIG DATA Rynekpierwotny.pl w lutym średnia cena mkw. rok do roku, wzrosła o 2% w stolicy Śląska, oraz o 1% w Krakowie i Wrocławiu.

Zobacz także: Przekazania i sprzedaż mieszkań wśród deweloperów z GPW. Pierwszy kwartał przyniósł znaczny wzrost, a prognozy wyglądają coraz lepiej

Rynek pierwotny mieszkań i nowy rekord cen

W I kw. br. odnotowano znaczący wzrost sprzedaży mieszkań deweloperskich względem IV kw. 2022 r. Jest to jasny znak, że popyt na rynku mieszkań powoli się odbudowuje. Zgodnie ze wstępnymi szacunkami PKO BP średnia cena transakcyjna mkw. w 6 największych polskich miastach w I kw. wzrosła o 3,9% k/k oraz 4,7% r/r wobec wzrostu 5,3% r/r w IV kw. 2022 r.
 

zmiana średniej ceny mkw mieszkania


„W pozostałych 10 miastach wojewódzkich cena wzrosła o 2,4% q/q i 7,9% r/r wobec wzrostu o 9,8% r/r w 4q22.” – napisano w Monitoringu cen mieszkań PKO BP.

Całościowa kwota transakcji przeprowadzonych na rynku pierwotnym w pierwszych trzech miesiącach br. wzrosła o 2% względem ostatniego kwartału 2022 r. oraz o 10% rok do roku. Co ciekawe, analitycy PKO BP w analizowanym okresie, w żadnym z 6 największych polskich rynków nie odnotowali spadku cen transakcyjnych względem IV kw. 2022 r. A średnia cena przekroczyła najwyższe notowania z II kw. minionego roku.

„Warto jednak zaznaczyć, że w ciągu drugiego półrocza 2022 na każdym z największych rynków odnotowano korektę średniej ceny od szczytu przypadającego w pierwszym półroczu 2022 – w Gdańsku o 13,0%, w Krakowie o 6,5%, w Poznaniu o 6,2%, w Warszawie o 4,5%, we Wrocławiu o 1,6%, a w Łodzi o 1,1%. Skala korekty cen w ujęciu nominalnym była niewielka, zwłaszcza wobec wysokiego tempa wzrostów w poprzednich latach, niemniej istotna w ujęciu realnym, a więc po uwzględnieniu spadku wartości pieniądza w warunkach wysokiej inflacji.” – zauważono w analizie.

Od początku roku zauważono również, jak już wspomnieliśmy, odbudowę popytu. Wpływa na to z pewnością wzrost dochodów, a za tym zdolności kredytowej, przy wstrzymaniu cyklu podwyżek stóp procentowych NBP. Również rekomendacja KNF o zmniejszeniu bufora bezpieczeństwa przy obliczaniu zdolności kredowej w przypadku kredytów ze stałym oprocentowaniem. Perspektywy dla rynku mieszkaniowego również są pozytywne, szczególnie pod kątem startującego w lipcu br. programu Bezpieczny kredyt, który będzie gwarantował dopłaty do rat kredytów na pierwsze mieszkanie. Więcej o programie Bezpieczny kredyt pisaliśmy na Strefie Inwestorów.

„W warunkach poprawy nastrojów inwestycyjnych na rynku mieszkaniowym, przy wciąż wysokiej inflacji i zatrzymaniu cyklu podwyżek stóp procentowych, stronę popytową rynku mogą zasilić środki, które w ciągu ostatniego roku płynęły na lokaty bankowe. Perspektywy rynku umacnia także startujący od lipca br. rządowy program dopłat do rat kredytów dla kupujących pierwsze mieszkanie.” – czytamy w analizie.

W ocenie analityków PKO BP, okres spadków cen mieszkań na rynku pierwotnym mamy za sobą. Jak podkreślają, był on krótszy, niż przewidywano. A w kolejnych miesiącach możemy się spodziewać stopniowego ożywienia w sprzedaży i powrotu do trendu wzrostów cen mieszkań.

Zobacz także: Zdolność kredytowa Polaków rośnie. Banki coraz chętniej oferują finansowanie na zakup mieszkania

Ceny mieszkań na rynku wtórnym

Ceny mieszkań z rynku wtórnego są stabilne i znacznie niższe od cen nowych lokali. Zgodnie z danymi BIG DATA Rynekpierwotny.pl w lutym tego roku średnia cena mkw. wzrosła w Katowicach o 2%, a w Krakowie i Wrocławiu o 1%. W pozostałych analizowanych miastach nie odnotowano większych zmian. Najwyższe ceny pozostają w Warszawie, niespełna 15 tys. zł/mkw., w Gdańsku (12 955 zł) oraz Krakowie (12 895 zł). Najtańsze lokalizacje to Katowice i Łódź, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić około 7 200 zł.
 

ceny mieszkań rynek wtórny

Zobacz także: Sprzedaż mieszkań w Polsce odbija. W 1 kwartale 2023 roku wzrosła o 34% kwartał do kwartału

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.