Rekordowa oferta mieszkań w aglomeracji katowickiej w pierwszym kwartale
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
21 cze 2024, 08:10

Rekordowa oferta mieszkań w aglomeracji katowickiej w pierwszym kwartale

Aglomeracja katowicka na koniec I kw. uplasowała się w grupie pięciu aglomeracji o największej ofercie mieszkaniowej w Polsce, sięgającej 7,2 tys. lokali. Co ważne, równolegle do Katowic, rozwijają się również inne ośrodki, jak Gliwice, Tychy czy Zabrze.

Górny Śląsk to położony na południu polski region znany z ciężkiego przemysłu, węgla, śląskiej gwary oraz rolady z kluskami i modrą kapustą oraz, jak się okazało dużej oferty mieszkań. Firma JLL opublikowała raport o sytuacji na rynku deweloperskim w konurbacji górnośląskiej. Postanowiliśmy sprawdzić, co tam w mieszkaniówce na śląsku, w obszarze górnośląsko-zagłębiowskim słychać.

Zobacz także: Wzrost cen mieszkań hamuje, z kolei spadek transakcji sprzedanych lokali wskazuje na zmianę trendu w kolejnych kwartałach

Podaż nowych mieszkań i domów

Według danych JLL charakterystyka nowego budownictwa w aglomeracji katowickiej jest nieoczywista i nierównomierna. „Potwierdzają to zarówno dane JLL, jak i dane GUS dotyczące mieszkań oddanych do użytkowania. Dysproporcje dotyczyły zarówno skali, jak i rodzaju realizowanej zabudowy. W ostatnich 10 latach w GZM 49% oddanych do użytkowania jednostek mieszkalnych stanowiły lokale w zabudowie wielorodzinnej. Drugą najliczniejszą kategorią były domy realizowane przez indywidualnych inwestorów, w zabudowie jednorodzinnej.” – czytamy w raporcie.
 

podaż nowych mieszkań śląsk


W ciągu ostatnich lat wśród deweloperów dominowały mieszkania realizowane w formie wielorodzinnej zabudowy w takich miastach jak Katowice, Chorzów, Gliwice, Sosnowiec czy Tychy.
 

struktura i liczba mieszkań


Na przestrzeni ostatnich 10 lat liczba wydanych pozwoleń na budowę w aglomeracji katowickiej wykazywała trend wzrostowy. Najmocniejszy wzrost pozwoleń odnotowano w 2022 r., w 2023 r. część z nich została wykorzystana w 2023 r., jednak w związku z dużą liczbą najnowszych pozwoleń utrzymała zapas na wysokim poziomie. „Szacowany zapas pozwoleń na budowę łącznie dla Katowic, Gliwic, Sosnowca, Tych, Chorzowa i Zabrza wynosi dziś ok. 9,0 tys. mieszkań i domów, które można by wprowadzić na rynek w krótkim czasie. Największy szacowany zapas pozwoleń na budowę dotyczy Katowic (ok. 3,6 tys. jednostek).” – napisano w raporcie.
 

pozowlenia na budowe


Co ciekawe, miniony rok pozwolił aglomeracji wrócić na tor wzrostu i wypracować drugi historyczny wynik liczny mieszkań wprowadzonych do sprzedaży (6,6 tys.). Następnie zamyka I kw. 2024 r. z ofertą na poziomie 7,2 tys. lokali.
 

oferta mieszkań slask


Warto w tym miejscu również zauważyć, że w Katowicach odnotowano bardzo duży udział mieszkań o podwyższonym standardzie, co przełożyło się na duży udział zamożnych mieszkańców. Śląsk się bogaci, co w jakim stopniu potwierdzają dane z Ministerstw Finansów.

„Wg danych Ministerstwa Finansów za 2022 rok wynika, że województwo śląskie, które pod względem powierzchni plasuje się na 16 miejscu w kraju, zajmuje 1 miejsce pod względem zagęszczenia na km2 liczby bogatych i bardzo bogatych osób (o zarobkach powyżej 50 tys. zł brutto miesięcznie i powyżej 1 mln zł brutto rocznie). Jeśli chodzi o liczbę takich mieszkańców, województwo śląskie znajduje się na trzecim miejscu w Polsce, tuż za województwem wielkopolskim. Liderem jest województwo mazowieckie.” – podano w raporcie JLL.

Kolejnym potwierdzeniem są dalsze słowa zawarte w raporcie. „Tłumaczy to także wysoki udział mieszkań o podwyższonym standardzie oferowanych w Katowicach, których wciąż brakuje w pozostałych miastach. Alternatywę dla mieszkań „z wyższej półki” stanowią jednak także domy jednorodzinne budowane zarówno przez deweloperów, jak i przez indywidualnych inwestorów.”

Zobacz także: Rośnie liczba rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowę. GUS podał dane o budownictwie mieszkaniowym w Polsce za 1 kwartał 2024

Ceny mieszkań na śląsku, Gliwice z największym wzrostem

Na początek przypominamy, że zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego (NBP) w I kw. 2024 r. średnia cena transakcyjna nowego mieszkania w Katowicach wyniosła 10,6 tys. zł za mkw. I tu typowo będzie spory rozjazd między ceną transakcyjna a ofertową, ponieważ raport JLL wskazuje, że na koniec marca średnia cena oferty w Katowicach przekroczyła 12 tys. zł/mkw.

Mówiąc o cenach mieszkań w aglomeracji, ciężko mówić o średniej, ponieważ pomiędzy miastami istnieją duże różnice. „W Katowicach średnia cena dostępnych w ofercie mieszkań jest wyraźnie najwyższa i na koniec marca 2024 roku wyniosła 12,2 tys. zł/m2. W Chorzowie i Gliwicach średnia cena nie przekroczyła jeszcze granicy 10,0 tys. zł/m2, choć się do niej zbliża, co z kolei mają już za sobą Gliwice oraz Tychy. Przeciętne ceny mieszkań w ofercie na pozostałym obszarze aglomeracji (czyli po wyłączeniu dominujących w ofercie miast) to ok. 8,2 tys. zł/m2. W zbliżonej cenie oferowane są jednak mieszkania w Zabrzu oraz Sosnowcu.” – napisano.
 

rednie ceny ofertowe


Największą dynamikę wzrostu cen mieszkań odnotowano w 2021 r. W 2023 r. wzrost był już wolniejszy. W Katowicach ceny ofertowe poszły w górę o 13%, w Chorzowie i Zabrzu o 14%. Najmocniej ceny poszły w górę w Gliwicach, gdzie w 2023 r. odnotowano 20% wzrost cen ofert.

Co ciekawe, w Katowicach, na tle 6 największych rynków w Polsce, jest największa dostępność mieszkań, która wynika z relacji średniego dochody do ceny metra kwadratowego lokalu. To oczywiście wynika ze wzrostu płac, który równa krok ze wzrostem cen mieszkań od 2019. r. Obecnie za przeciętne wynagrodzenie w Katowicach można nabyć 0,82 mkw. nowego mieszkania. Najbliżej do Katowic, mają Łódź i Poznań (ok. 0,7 mkw.).
 

relacja dochodu

Zobacz także: Ceny mieszkań w Polsce mocno wzrosły. NBP podało najnowsze dane transakcyjne za 1 kwartał 2024 roku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost