Kup obligacje IPO 3D – zyskaj na akcjach Zortraxu | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
29 wrz 2016, 14:54

Kup obligacje IPO 3D – zyskaj na akcjach Zortraxu

Szykuje się pierwsza w swoim rodzaju publiczna oferta obligacji na polskim rynku kapitałowym. Polski Dom Maklerski wraz z IPO Doradztwo Kapitałowe przygotował propozycję wykupu akcji Zortrax od zainteresowanych akcjonariuszy. W tym celu zostanie przeprowadzona publiczna oferta obligacji spółki IPO 3D. Zapisy startują 29 września i potrwają do 13 października 2016. 

Jak będzie wyglądać transakcja?

Skup akcji Zortrax zostanie przeprowadzony przez spółkę IPO 3D, która zamierza zrealizować publiczną ofertę obligacji o wartości do 2,5 mln euro. Środki, jakie pozyska z emisji zostaną przeznaczone na odkupienie od inwestorów indywidualnych akcji Zortrax W ten sposób Zarząd Zortrax wychodząc naprzeciw akcjonariuszom, którzy nie chcą czekać do debiutu giełdowego Zortraxu w roku 2017, daje im możliwość wyjścia z inwestycji i zrealizowania zysku.

Będzie to pierwsza publiczna oferta tego rodzaju obligacji na polskim rynku kapitałowym. Zostanie ona przeznaczona dla inwestorów, którzy wierzą w potencjał rozwoju Zortraxu. Zamiast świadczenia pieniężnego w postaci odsetek będą oni mogli zażądać przedterminowego wykupu obligacji i otrzymać akcje Zortrax. Również niestandardowa jest konstrukcja świadczenia pieniężnego, w którym kupon odsetkowy uzależniony jest od zysków z inwestycji w akcje Zortrax, co potencjalnie umożliwia uzyskanie ponadprzeciętnej stopy zwrotu z obligacji

poinformował Jarosław Ostrowski Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki IPO 3D oraz Wiceprezes Polskiego Domu Maklerskiego

Prognozy wskazują na dalszy dynamiczny rozwój rynku druku 3D
Prognozy wskazują na dalszy dynamiczny rozwój rynku druku 3D

Parametry emitowanych obligacji IPO 3D

Spółka IPO 3D wyemituje obligacje zwykłe na okaziciela serii ZTRX-A o terminie zapadalności 2 lat. Minimalny zapis jaki będzie można złożyć to jedna obligacja o cenie emisyjnej 5.000 zł. Zapisy na obligacje potrwają od 29 września do 13 października bieżącego roku, a dzień przydziału został ustalony na 17 października. Obligacje nie będą wprowadzane na rynek Catalyst.

Wykup obligacji odbędzie się po cenie obliczonej jako wartość nominalna jednej obligacji, plus 75% zysku z inwestycji w akcje Zortrax Zysk z inwestycji liczony jest jako kwota uzyskana ze sprzedaży akcji Zortrax, nabytych za środki pozyskane przez IPO 3D z emisji obligacji, pomniejszona o wartość emisji tych obligacji. Obecna wycena jednej akcji Zortrax dokonana przez PKF Consult wynosi 72,04 zł. Ze względu na fakt, iż IPO 3D będzie skupować akcje Zortrax po 45 zł, to w przypadku sprzedaży akcji Zortrax po cenie z wyceny, na każde zainwestowane 5.000 zł inwestor otrzyma 2.028 zł odsetek zwrotu z kapitału, czyli 40,56%. W przypadku braku odpowiedniego wzrostu wartości akcji Zortrax inwestor ma zapewnione odsetki od obligacji na poziomie 11,12% wartości nominalnej w skali dwóch lat. Zakupione akcje Zortrax IPO 3D będzie sprzedawać po planowanym na przyszły rok debiucie giełdowym. 

Parametry Oferty
Typ obligacjiObligacje zwykłe na okaziciela
Wykup obligacjiWartość nominalna + 75% zysku z inwestycji*
Okres zapadalności2 lata
Wartość Oferty10,725 mln zł
Cena nominalna4.500 zł
Cena emisyjna5.000 zł
Minimalny zapis5.000 zł
Termin zapisów29 IX do 13 X 2016 r.
Dzień przydziału17 października 2016 r.

* Zysk z inwestycji liczony jest jako kwota uzyskana ze sprzedaży akcji Zortrax nabytych za środki pozyskane przez Emitenta z emisji obligacji, pomniejszona o wartość emisji obligacji serii ZTRX-A, jednak nie mniej niż 11,12% wartości nominalnej obligacji w skali dwóch lat. Na dzień 31.08.2016 r. wycena jednej akcji Zortrax dokonana przez PKF Consult wynosi 72,04 zł. W przypadku sprzedaży akcji Zortrax po cenie z wyceny, na każde zainwestowane 5.000 zł inwestor otrzyma 2.028 zł odsetek zwrotu z kapitału, czyli 40,56%.

Tabela 1. Parametry emisji obligacji IPO 3D.

Dlaczego przeprowadzona zostanie emisja obligacji IPO 3D?

Cała transakcja jest odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez inwestorów. W czerwcu 2015 r. Zortrax przeprowadził ofertę publiczną akcji serii C, przy której zadeklarował wprowadzenie ich do obrotu giełdowego do końca 2016 r. W czerwcu tego roku spółce udało się jednak pozyskać dużego inwestora. Jest nim Ultro - podmiot będący pod kontrolą Dariusza MIłka, który w ramach emisji pre-IPO objął 500 tys. akcji serii D. Docelowo Ultro nabędzie w sumie ponad 1,2 mln akcji Spółki Zortrax o łącznej wartości ponad 44 mln zł, co zapewni firmie finansowanie na najbliższe kilkanaście miesięcy. Biorąc pod uwagę te okoliczności oraz niekorzystną sytuację na rynku kapitałowym, Zarząd Zortrax podjął decyzję o przesunięciu terminu wejścia na GPW na rok 2017.

W związku z wejściem kapitałowym do spółki nowego inwestora i związanym z tym przesunięciem debiutu giełdowego na przyszły rok, kluczowe było zapewnienie inwestorom, którzy kupili nasze akcje i nie mogą z różnych względów czekać na ich wprowadzenie na giełdę, możliwości ich upłynnienia. Nasi doradcy zaproponowali innowacyjne rozwiązanie, które naszym zdaniem jest bardzo korzystne dla inwestorów. Istotnym jest, że finansowanie nie będzie pochodzić ze środków Zortrax, które są nam bardzo potrzebne na dalszy skokowy rozwój firmy. Na początku września opublikowaliśmy nasze wyniki finansowe za pierwsze półrocze i oceniamy je jako bardzo dobre. Uważamy że w następnych okresach możemy i powinniśmy rozwijać się jeszcze szybciej

mówi Rafał Tomasiak, Prezes Zortrax

Zortrax – producent drukarek 3D

Zortrax jest polskim liderem i jedną z czołowych firm w Europie w dziedzinie druku 3D. Rozwiązania Zortrax rozwijane są od 2011 r. i spotykają się z uznaniem na całym świecie. W kwietniu 2015 r. społeczność 3D Hubs uznała drukarkę Zortrax M200 za najlepsze na świecie urządzenie desktopowe. W czerwcu 2016r. Zortrax zaprezentował na targach w Amsterdamie najnowszy model drukarki Zortrax M300. Spółka współpracuje z ponad 160 resellerami i dystrybutorami w 50 krajach świata oraz zatrudnia najlepszych specjalistów z obszaru druku 3D.

Zortrax dynamicznie się rozwija - świadczą o tym dane finansowe i rosnąca liczba partnerów handlowych
Zortrax dynamicznie się rozwija - świadczą o tym dane finansowe i rosnąca liczba partnerów handlowych

Kto jest emitentem obligacji?

Emitentem obligacji jest spółka celowa IPO 3D to spółka zależna od IPO Doradztwo Kapitałowe, które jest doradcą Zortrax praktycznie od momentu jego powstania. W 2014 r. IPO DK doradzało przy emisji obligacji serii A1 i A2, w wyniku których Zortrax pozyskał 7,2 mln zł finansowania. W 2015 r. IPO DK było jednym z podmiotów biorących udział w pozyskaniu przez Zortrax ponad 5 mln zł w trybie oferty publicznej akcji serii C. IPO DK jest też podmiotem wspierającym Zortrax w planowanym na 2017 r. debiucie giełdowym.  

Czat z Jarosławem Ostrowskim, Przewodniczącym Rady Nadzorczej spółki IPO 3D, która dokona skupu akcji spółki Zortrax

Zapraszamy na czat z Przewodniczącym Rady Nadzorczej IPO 3D – Jarosławem Ostrowskim, podczas którego nasz gość z chęcią odpowie na wszystkie pytania na temat spółki IPO3D, porozumienia spółki Zortrax z Polskim Domem Maklerskim i IPO Doradztwo Kapitałowe, konstrukcji niespotykanej do tej pory na polskim rynku kapitałowym obligacji oraz potencjału z jakim wiąże się inwestycja w obligacje.

Spotkanie rozpocznie się w poniedziałek, 3 października 2016 r. o godz. 12:00. Zapraszamy do zadawania pytań już teraz (możliwość zadawania pytań została już uruchomiona).

Kliknij tutaj, aby zadać pytanie na czacie

Dowiedz się więcej o ofercie IPO 3D i firmie Zortrax

---
Artykuł opublikowany w otwartej części Strefy Inwestorów, przygotowany we współpracy ze spółką.

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.