Legimi oferuje dwie publiczne emisje obligacji
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
07 cze 2019, 09:00

Legimi rozpoczęło dwie, publiczne emisje obligacji. Spółka chce pozyskać pieniądze na dalszy rozwój

Legimi udostępnia swoim użytkownikom ponad 60 tys. ebooków i audiobooków w ramach abonamentu. 6 czerwca rozpoczęły się dwie, publiczne emisje obligacji spółki – rocznych oraz dwuletnich. Oferta rocznych (serii T) potrwa do 27 czerwca, natomiast zapisy na dwuletnie (seria U) będzie można złożyć do 9 lipca. Spółka planuje pozyskać z emisji w sumie ok. 6 mln zł. Oprocentowanie będzie stałe, wynosi 8,5% w przypadku serii T oraz 9,5% serii U w skali roku.

Niedawno Legimi przeprowadziło emisję akcji, w ramach której spółka pozyskała prawie 2 mln zł. Dzięki tej kwocie może sfinalizować przejęcie niemieckiej spółki Readfy GmbH. Ponadto, polska spółka planuje uruchomić nową platformę „Legimi 3.0” oraz dalej rozwijać ofertę czytnika ebooków za 1zł/euro. Choć zadłużenie spółki jest stosunkowo wysokie, to jednak model abonamentowy, oparty na długoterminowych umowach, pozwala na tego rodzaju finansowanie rozwoju. Z drugiej strony, należy zwrócić jednak uwagę na fakt, że Legimi chce pozyskać finansowanie nie tylko na rozwój nowych projektów, ale także na refinansowanie dotychczasowego zadłużenia. W 2019 roku (w czerwcu, wrześniu i listopadzie) zapadają obligacje, których łączna wartość wynosi 7,73 mln zł.

Zobacz także: Legimi planuje publiczne emisje obligacji
 

Warunki emisji obligacji serii T spółki Legimi

W ramach trwającej emisji obligacji serii T Legimi wyemituje 2 tys. sztuk obligacji o wartości nominalnej 1 000 zł każda. Ich oprocentowanie będzie stałe i wyniesie 8,5% w skali roku. Odsetki będą wypłacane w okresach co 3 miesiące. Pierwsza wypłata nastąpi 28 września 2019 r. Wykup nastąpi w terminie roku od przydziału, czyli w czerwcu 2020 r. Zapisy dla inwestorów indywidualnych są przyjmowane przez INC Dom Maklerski. Obligacje są emitowane jako zabezpieczone papiery dłużne.

„Celem emisji jest refinansowanie zadłużenia Emitenta oraz rozwój i promocja Legimi 3.0” - czytamy w Memorandum.

Parametry emisji obligacji Legimi serii T

Oprocentowanie8,5%
Okres odsetkowy3 miesiące
Termin wykupu1 rok
Data zapadalnościCzerwiec 2020 r.
Liczba oferowanych obligacji2 tys. sztuk
Wartość nominalna1 tys. zł

Warunki emisji obligacji serii U spółki Legimi

W ramach trwającej emisji obligacji serii U Legimi wyemituje 4 tys. sztuk obligacji o wartości nominalnej 1 000 zł każda. Ich oprocentowanie będzie stałe i wyniesie 9,5% w skali roku. Odsetki będą wypłacane w okresach co 3 miesiące. Pierwsza wypłata nastąpi 10 października 2019 r. Wykup nastąpi w terminie dwóch lat od przydziału, czyli w czerwcu 2021 r. Zapisy dla inwestorów indywidualnych również są przyjmowane przez INC Dom Maklerski. Same obligacje będą notowane i zostaną wprowadzone na rynek Catalyst. Minimalny próg emisji, przy którym spółka zakłada, że dojdzie ona do skutku to 800 tys. zł.

Oprocentowanie9,5%
Okres odsetkowy3 miesiące
Termin wykupu2 lata
Data zapadalnościCzerwiec 2021 r.
Liczba oferowanych obligacji4 tys. sztuk
Wartość nominalna1 tys. zł
NotowaniaCatalyst

Rynek e-booków jest coraz większy

Legimi dostarcza swoim użytkownikom zarówno e-booki jak i audiobooki. Spółka wprowadziła również ofertę „e-czytnik za 1 zł”, dzięki czemu utrzymuje przychody z abonamentów, a liczba klientów rośnie z roku na rok. Od 2015 roku liczba użytkowników zwiększyła się ponad 3-krotnie.

Dzięki wprowadzeniu abonamentu na dostęp do e-booków, spółka utrzymuje długotrwałe relacje ze swoimi klientami i liczy jeszcze na wzrost liczby użytkowników. Pozyskane pieniądze z emisji obligacji chce w dużej mierze przeznaczyć na rozwój „Legimi 3.0”, czyli nowej wersji platformy.

W maju br. spółka pozyskała 1,98 mln zł z publicznej emisji akcji, które również przeznaczy na rozwój nowej platformy. Jednak co najważniejsze – sfinalizuje przejęcie niemieckiej spółki Readfy GmbH. Na rynku niemieckim jest to lider wśród aplikacji do czytania i słuchania elektronicznych książek. Warto podkreślić, że Niemcy, a właściwie wszystkie kraje DACH (Niemcy, Austria i Szwajcaria) stanowią 3. największy rynek książki na świecie, po USA oraz Chinach.

Zobacz także: Legimi pozyskał środki na przejęcie Readfy GmbH

Obecnie rynek elektronicznych książek w Polsce stanowi zaledwie 5%, pomimo że stają się one coraz bardziej popularne na świecie. Segment e-booków nieustannie się rozwija, dzięki czemu wartość rynku również będzie rosnąć.

Harmonogram emisji obligacji serii T spółki Legimi

Rozpoczęcie oferty5 czerwca 2019 r.
Zakończenie oferty27 czerwca 2019 r.
Przydział obligacji28 czerwca 2019 r.
Pierwsza data płatności odsetek28 września 2019 r.
Data wykupuCzerwiec 2020 r.

Harmonogram emisji obligacji serii U spółki Legimi

Rozpoczęcie oferty4 czerwca 2019 r.
Zakończenie oferty9 lipca 2019 r.
Przydział obligacji10 lipca 2019 r.
Pierwsza data płatności odsetek10 października 2019 r.
Data wykupuCzerwiec 2021 r.

Zobacz także: "Formuła czytnik za 1 EUR oraz synchrobooki to wyróżniki, które mają przyszłość" - relacja z czatu z prezesem zarządu Legimi, Mikołajem Małaczyńskim

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.