Nowe, niższe oprocentowanie obligacji skarbowych. Idą ciężkie czasy dla chcących bezpiecznie oszczędzać
Od maja obowiązuje nowe, niższe oprocentowanie obligacji skarbowych. Dotyczy to wszystkich papierów dłużnych znajdujących się w ofercie.
Pod koniec kwietnia Ministerstwo Finansów zdecydowało się na obniżenie oprocentowania wszystkich obligacji skarbowych. Tym samym najwyższe oprocentowanie obejmuje obligacje rodzinne 12-letnie, które wynosi jedynie… 2%. Taka decyzja została podjęta, aby dostosować ofertę do obecnych realiów rynkowych.
„Zmiana warunków oprocentowania obligacji oszczędnościowych wynika z ich dostosowania do bieżących realiów rynkowych wynikających w głównej mierze ze zmiany parametrów polityki pieniężnej prowadzonej przez bank centralny. Obniżeniu ulega oprocentowanie wszystkich oferowanych obligacji przy jednoczesnym zachowaniu preferencji dla rynku detalicznego względem rynku hurtowego” - powiedział wiceminister finansów, Piotr Nowak.
Zobacz także: Ministerstwo Finansów mocno obniża od maja oprocentowanie obligacji skarbowych, również tych indeksowanych inflacją
Niskie oprocentowanie obligacji skarbowych
Ostatnio pisaliśmy, że obligacje Skarbu Państwa cieszą się ogromną popularnością wśród inwestorów. Najlepiej sprzedają się te 4-letnie indeksowane inflacją, które do tej pory były oprocentowane na 2,4%. Obecnie zostało ono zmniejszone do 1,3%.
Popularność obligacji indeksowanych inflacją jest spowodowana ostatnimi odczytami wskaźnika cen towarów i usług, który znajdował się powyżej 4%. Jednak według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja w kwietniu wyniosła już 3,4%.
Wg szybkiego szacunku w IV 2020 r. #ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z IV 2019 r. wzrosły o 3,4% (wskaźnik cen 103,4), a w stosunku do marca 2020 r. utrzymały się na tym samym poziomie.https://t.co/IyoT5wJfiu#GUS #CPI #WskaźnikCen #statystyki #inflacja pic.twitter.com/sJPErQulsW
— GUS (@GUS_STAT) April 30, 2020
Oprocentowanie obligacji skarbowych nie było od dawna redukowane. Teraz nowa, znacznie obniżona oferta papierów dłużnych przez Ministerstwo Finansów nie chroni na razie przed obecnym poziomem inflacji. Ponadto, już w kwietniu obniżono oprocentowania lokat, a tym samym inwestorzy tracą alternatywy jak chronić swój kapitał.
Z danych zebranych przez HRE Investments wynika, że w ostatnich dniach kwietnia inwestorzy wręcz rzucili się na obligacje indeksowane inflacją, jeszcze przed zmianą oprocentowania. Ponadto, Ministerstwo Finansów zdecydowało się zwiększyć pulę dostępnych w kwietniu obligacji 4-letnich z 2 mld zł do 5 mld zł.
„Obserwujemy skokowy wzrost popytu na obligacje skarbowe. W dniach 27 i 28 kwietnia najpopularniejsze typy rządowych papierów cieszyły się nawet kilka razy większą popularnością niż w poprzednich dniach tego miesiąca. Największym wzrostem zainteresowania cieszą się najpopularniejsze dotychczas obligacje czteroletnie, których przez ostatnie dni sprzedaje się o 800% więcej niż w poprzednich tygodniach. Bardzo mocny wzrost zainteresowania widać też w przypadku obligacji 10-letnich i 2-letnich” - czytamy w analizie HRE Investments.