Nowe, niższe oprocentowanie obligacji skarbowych. Czy ich popularność spadnie?
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
06 maj 2020, 06:15

Nowe, niższe oprocentowanie obligacji skarbowych. Idą ciężkie czasy dla chcących bezpiecznie oszczędzać

Od maja obowiązuje nowe, niższe oprocentowanie obligacji skarbowych. Dotyczy to wszystkich papierów dłużnych znajdujących się w ofercie.

Pod koniec kwietnia Ministerstwo Finansów zdecydowało się na obniżenie oprocentowania wszystkich obligacji skarbowych. Tym samym najwyższe oprocentowanie obejmuje obligacje rodzinne 12-letnie, które wynosi jedynie… 2%. Taka decyzja została podjęta, aby dostosować ofertę do obecnych realiów rynkowych.

„Zmiana warunków oprocentowania obligacji oszczędnościowych wynika z ich dostosowania do bieżących realiów rynkowych wynikających w głównej mierze ze zmiany parametrów polityki pieniężnej prowadzonej przez bank centralny. Obniżeniu ulega oprocentowanie wszystkich oferowanych obligacji przy jednoczesnym zachowaniu preferencji dla rynku detalicznego względem rynku hurtowego” - powiedział wiceminister finansów, Piotr Nowak.

oprocentowanie obligacji

Zobacz także: Ministerstwo Finansów mocno obniża od maja oprocentowanie obligacji skarbowych, również tych indeksowanych inflacją

Niskie oprocentowanie obligacji skarbowych

Ostatnio pisaliśmy, że obligacje Skarbu Państwa cieszą się ogromną popularnością wśród inwestorów. Najlepiej sprzedają się te 4-letnie indeksowane inflacją, które do tej pory były oprocentowane na 2,4%. Obecnie zostało ono zmniejszone do 1,3%. 

Popularność obligacji indeksowanych inflacją jest spowodowana ostatnimi odczytami wskaźnika cen towarów i usług, który znajdował się powyżej 4%. Jednak według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja w kwietniu wyniosła już 3,4%.

Oprocentowanie obligacji skarbowych nie było od dawna redukowane. Teraz nowa, znacznie obniżona oferta papierów dłużnych przez Ministerstwo Finansów nie chroni na razie przed obecnym poziomem inflacji. Ponadto, już w kwietniu obniżono oprocentowania lokat, a tym samym inwestorzy tracą alternatywy jak chronić swój kapitał.

Z danych zebranych przez HRE Investments wynika, że w ostatnich dniach kwietnia inwestorzy wręcz rzucili się na obligacje indeksowane inflacją, jeszcze przed zmianą oprocentowania. Ponadto, Ministerstwo Finansów zdecydowało się zwiększyć pulę dostępnych w kwietniu obligacji 4-letnich z 2 mld zł do 5 mld zł.

„Obserwujemy skokowy wzrost popytu na obligacje skarbowe. W dniach 27 i 28 kwietnia najpopularniejsze typy rządowych papierów cieszyły się nawet kilka razy większą popularnością niż w poprzednich dniach tego miesiąca. Największym wzrostem zainteresowania cieszą się najpopularniejsze dotychczas obligacje czteroletnie, których przez ostatnie dni sprzedaje się o 800% więcej niż w poprzednich tygodniach. Bardzo mocny wzrost zainteresowania widać też w przypadku obligacji 10-letnich i 2-letnich” - czytamy w analizie HRE Investments.

Zobacz także: Rekordowa od lat inflacja sprawia, że Polacy szukają alternatywy dla lokat bankowych. Obligacje oszczędnościowe zyskują na popularności

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.