Nowa oferta obligacji skarbowych. Ministerstwo Finansów uatrakcyjnia ofertę dla inwestorów indywidualnych
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
25 wrz 2023, 16:12

Nowa oferta obligacji skarbowych. Ministerstwo Finansów uatrakcyjnia ofertę detalicznych papierów dłużnych w październiku

Ministerstwo Finansów, po zaskakującej obniżce stop procentowych, zdecydowało o podwyższeniu marż dla obligacji skarbowych w październiku.

Atrakcyjność lokat bankowych, a raczej jej brak, nie zachęca Polaków do trzymania na nich oszczędności. Natomiast Ministerstwo Finansów coraz częściej zachęca do oszczędzania poprzez obligacje skarbowe, podwyższając ich oprocentowanie. Tym razem w ofercie na październik zdecydowano o podniesieniu marż preferencyjnych dla obligacji 2-letnich, których oprocentowanie opiera się o stopę referencyjną NBP. Ponadto, marże pójdą w górę również dla papierów „inflacyjnych”, czyli 4-,10-, 6- i 12-letnich.

Jak podkreślono w komunikacie resortu finansów, pomimo sporej obniżki stóp procentowych we wrześniu, to oprocentowanie obligacji rocznych wyniesie 6,50%, a 2-letnich 6,75%.

„Aby zapewnić nabywcom obligacji atrakcyjne możliwości lokowania oszczędności w dłuższym okresie, w październiku proponujemy naszym klientom nowe lepsze warunki dla obligacji oszczędnościowych. W październiku trafią do sprzedaży obligacje 1-roczne ze stopą 6,50% w pierwszym okresie odsetkowym i 2-letnie oprocentowane 6,75% w pierwszym okresie odsetkowym” - powiedział Sebastian Skuza sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Zobacz także: Inflacja może odbić w przyszłym roku. GUS podaje oficjalny odczyt wskaźnika CPI za sierpień

Oferta obligacji na październik

Obniżka stóp procentowych o 75 pb we wrześniu oznaczała również obniżenie oprocentowania obligacji skarbowych, które opiera się o stopę referencyjną NBP. Tego rodzaju papiery, czyli roczne oraz 2-letnie, zostały wprowadzone w odpowiedzi na wysoki poziom stóp procentowych w Polsce w ubiegłym roku. Tymczasem NBP szykuje się do kolejnych obniżek, a to oznacza zmniejszenie atrakcyjności tego typu obligacji.

Resort finansów zdecydował się wyjść naprzeciw Polakom i w październiku zwiększa marże 2-letnich obligacji oraz papierów indeksowanych inflacją. Przykładowo dla papierów 4-letnich indeksowanych inflacją w pierwszym roku odsetkowym oprocentowanie wynosi 7,00%, a w następnych latach marża 1,00% + inflacja. W ofercie październikowej ta marża zostaje zwiększona do poziomu 1,25%.

„Podnosimy marżę zarówno obligacji 2-letnich, których oprocentowanie w kolejnych okresach odsetkowych uzależnione jest od stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego, jak i marże dla obligacji 4-, 6-, 10 i 12-letnich, których oprocentowanie uzależnione jest od inflacji. Dzięki tym decyzjom, Polacy nadal będą mogli elastycznie lokować swoje środki w długim horyzoncie czasowym i otrzymać jeszcze korzystniejsze oprocentowanie przez kolejne lata oszczędzania, korzystając z szerokiej sieci dystrybucji oferowanej przez dwa wiodące krajowe banki” – komentuje Sebastian Skuza.

Zobacz także: Deweloperzy odpowiadają na popyt, w sierpniu rozpoczęli o około 50% więcej budów mieszkań, niż przed rokiem

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.