Jak rozliczyć PIT38, zyski z inwestycji giełda, kryptowaluty i wpłaty na IKZE za 2020 rok
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
18 mar 2021, 06:30

Jak rozliczyć PIT38, zysk z inwestowania w akcje, kryptowaluty i wpłaty na IKZE za 2020 rok

Od dwóch lat rozliczenie i złożenie PIT-38 jest proste. Resort finansów uruchomił usługę e-PIT w serwisie epit.podatki.gov.pl.

Od 2004 roku obowiązuje podatek od dochodów kapitałowych, tzw. podatek Belki, a stawka jego wynosi 19%. Inwestor, który osiągnął zysk czy to na transakcjach na giełdzie, czy na kryptowalutach, musi do końca kwietnia wypełnić i złożyć PIT-38. Na szczęście od dwóch lat rozliczanie się z fiskusem w tym zakresie jest proste.

Jak rozliczyć PIT-38?

Polecamy do rozliczeń PIT-38 serwis epit.podatki.gov.pl. Po potwierdzeniu tożsamości np. profilem zaufanym uzyskujemy dostęp do panelu, w którym skarbówka już rozliczyła nam PIT-38 na podstawie danych otrzymanych od polskich domów maklerskich. Należy tylko sprawdzić, czy kwoty z PIT-8C się zgadzają. Kwoty te obejmują już wszelkie koszty poniesione przez inwestora (prowizje i koszty prowadzenia rachunku)

Instrukcja jak złożyć PIT-38 przy pomocy tegoż serwisu znajduje się TUTAJ.

Jeśli w minionym roku inwestor miał stratę, obowiązek podatkowy nie powstaje, ale deklarację złożyć trzeba. I dobrze, bo jeśli w kolejnym roku zanotuje zysk, będzie mógł odliczyć połowę straty z poprzedniego roku. Całą sumaryczną stratę można rozliczyć w ciągu maksymalnie 5 lat.

Uwaga: jeśli inwestor korzystał z usług zagranicznego brokera, musi sam wypełnić na własną rękę PIT-8C, na podstawie historii transakcji. A następnie dodać przychody i koszty ich uzyskania do PIT-38, sumując z tymi uzyskanymi za pośrednictwem polskich brokerów.

Serwis epit.podatki.gov.pl daje też możliwość rozliczenia zryczałtowanego podatku od przychodów (dochodów) uzyskanych poza granicami Polski, od których płatnik nie pobrał daniny. Oblicza się go mnożąc kwotę przychodu (dochodu) przez odpowiednią dla uzyskanego przychodu (dochodu) stawkę zryczałtowanego podatku, określoną w ustawie lub umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Podatek o którym mowa jest pobierany:

  • z odsetek od pożyczek, z wyjątkiem, gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej;
  • z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych,
  • z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą,
  • z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych,
  • od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.

Jeśli polski inwestor zapłacił podatek za granicą, to musi to wykazać w rubrykach 32 i 33 oraz złożyć załącznik PIT/ZG. Od wartości podatku dla wszystkich dochodów można odliczyć kwotę podatku zapłaconego za granicą, ale ta kwota nie może przekroczyć kwoty 19% należnej według polskich przepisów.

Warto pamiętać, że przychód ze zbycia papierów wartościowych jest opodatkowany nawet wtedy, gdy nie został otrzymany. Taka sytuacja może wystąpić wtedy, gdy inwestor zbywa papiery poza giełdą, regulując transakcję umową cywilnoprawną.

Zobacz także: Nawet +100% za ostatnie 12 miesięcy. Fundusze akcji mają rewelacyjne wyniki, a to może przyciągnąć kapitał i napędzić hossę

Jak rozliczyć dochody ze sprzedaży kryptowalut w PIT38?

Dochody z odpłatnego zbycia kryptowalut są objęte stawką 19% (bez względu na nominalną wysokość zysku). Zamiany jednych kryptowalut na inne to transakcje neutralne podatkowo. Na potrzeby podatkowe trzeba się rozliczać tylko z wyjść z kryptowalut do walut tradycyjnych (tzw. fiat currencies). Uwaga: w zeznaniu trzeba również wykazać transakcje zakupu towarów czy usług za kryptowaluty.

W PIT-38 znajdują się części E i F, które służą do rozliczania dochodów z kryptowalut. W części E znajdziemy pola nr 34-38. W okienku 34 wpisujemy kwotę, jaką otrzymaliśmy w ubiegłym roku ze sprzedaży kryptowalut (w złotych), oraz ewentualnie wartość towarów i usług, które zakupiliśmy za cryptos. W okienku 35 pokazujemy koszty podatkowe z danego roku. Czyli wszystkie koszty zakupu kryptowalut za waluty papierowe.

W okienku nr 36 pokazujemy „zachomikowane” koszty zakupu kryptowalut z ubiegłych lat, których nie rozliczyliśmy wcześniej. Pod pozycją 37 wychodzi nam dochód. Jeśli go nie mamy, to w pozycji 38 powinniśmy pokazać „stratę”, czyli przychód - to co otrzymaliśmy ze sprzedaży w danym roku - minus koszty z danego roku i lat zeszłych. Warto pamiętać, że koszty zakupu kryptowalut „rolują się”, więc możliwe, że mimo realnych zysków na inwestowaniu będziemy pokazywali podatkową „stratę”.

W koszty można „wrzucać” wydatki bezpośrednio związane z handlem kryptowalutami, czyli opłaty pobierane przez giełdy od transakcji zakupu cryptos za waluty fiat. Jeśli chodzi o przeliczenia, to należy stosować standardową procedurę: bierzemy średni kurs NBP waluty z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (lub poniesienia kosztu).

Jeśli korzystamy z serwisu Twój e-PIT, to wystarczy rozwinąć opcję „edytuj dochód” i wyszukać zakładkę „Inne przychody, w tym uzyskane za granicą oraz odpłatne zbycie walut wirtualnych art. 30B ust. 1A ustawy” i tam dodać przychody i koszty związane z handlem crytpos.

Jak rozliczyć ulgę na IKZE?

Wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) obniżają podatek dochodowy. W rozliczeniu za 2020 rok można umieścić kwotę wpłaconą na IKZE w tymże roku. Jeśli podatnik dokonał transferu z IKE na IKZE i jego kwota przewyższyła przysługujący na dany rok limit odliczenia, to nadwyżka podlega odliczeniu w latach następnych (w tym okresie nie przysługuje jednak prawo dokonywania wpłat na IKZE). Odliczenie wpłat na IKZE przysługuje zarówno osobom rozliczającym się z podatku na zasadach ogólnych, jak i prowadzącym działalność gospodarczą.

Odliczenia z tytułu wpłat na IKZE dokonujemy w ramach zeznania rocznego. W przypadku osób fizycznych do PIT-36 lub PIT-37 należy dołączyć PIT/O i wypełnić pole nr 29 (tam wpisujemy kwotę wpłaconą na IKZE w minionym roku). W przypadku przedsiębiorców w PIT-36L wpłatę wykazuje się w PIT/0 w polu nr 33.

Pamiętajmy, że termin składania zeznań podatkowych mija 30 kwietnia 2021 r.

A jak się pogodzić mentalnie z koniecznością zapłacenia wysokiego podatku od zysków kapitałowych? Można pomyśleć o tych, którzy zakończyli doskonały rok 2020 ze stratą. Albo zaparzyć sobie melisy.

Infolinia Krajowej Informacji Skarbowej (KIS):

  • 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych),
  • 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych),
  • +48 22 330 03 30 (z zagranicy).

Dla usługi Twój e-PIT została wydzielona specjalna linia telefoniczna. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00.

Zobacz także: Na giełdzie widać już bańkę – ostrzega znany doradca inwestycyjny Bill Bernstein

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.