Komisja Nadzoru Finansowego będzie sprawować pieczę nad rynkiem kryptowalut
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
25 sty 2024, 13:41

KNF będzie sprawował nadzór na rynkiem kryptowalut. W II kw. zobaczymy projekt ustawy

W II kw. powinniśmy zobaczyć projekt ustawy dotyczący rynku kryptoaktywów, która wdrażać będzie unijne rozporządzenie MiCA.

Nowe przepisy wprowadzą wiele nowości, ale dla inwestorów kluczowa będzie poprawa kwestii związanych z bezpieczeństwem ich środków. Nad projektem ustawy pracuje już Ministerstwo Finansów oraz Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Ostatecznie to właśnie KNF powierzony zostanie nadzór nad tym rynkiem.

Zobacz także: MiCA to regulacje świata kryptowalut, które zaczną obowiązywać aktywa cyfrowe w całej UE już w 2024 roku - Piotr Biernatowski

Najważniejsze zmiany

Liczne nowości jak m.in. wymóg uzyskania zezwolenia na publiczne oferowanie tokenów czy przepis dający klientom możliwość wycofania się z transakcji do 14 dni, opisaliśmy w grudniowym wywiadzie. Nie ulega jednak wątpliwości, że w świetle licznych oszustw na rynku kryptowalut, najważniejsze będą przepisy zwiększające bezpieczeństwo inwestorów.

Kapitalizacja rynku kryptowalut

Kapitalizacja rynku kryptowalut (2)

Źródło: CoinMarketCap.com

„Rozporządzenie MiCA przewiduje szereg obowiązków i wymogów dla emitentów ART (ang. asset-referenced token, czyli token powiązany z aktywami – red.). Poza tymi z zakresu komunikacji z klientami, publikacji komunikatów marketingowych, rozpatrywania skarg, ujawniania informacji, zarządzania i organizacji przedsiębiorstwa, MiCA stanowi, że emitenci ART muszą posiadać wystarczający poziom funduszy własnych, tworzyć plan naprawy i plan wykupu oraz utrzymywać rezerwę na kwotę swoich zobowiązań wynikających z emisji tokenów. Ponadto, rozporządzenie określa sposób przechowywania i inwestowania aktywów rezerwowych” komentuje dla Strefy Inwestorów Jacek Barszczewski, rzecznik UKNF.

Co więcej, dzięki nowym przepisom, większą odpowiedzialnością będą obarczone giełdy kryptowalut. Od momentu wejścia w życie MiCA, spółki te są odpowiedzialne za środki klientów, a w przypadku ich niewypłacalności, mają obowiązek ich zwrotu.

„Zgodnie z postanowieniami MiCA, dostawcy usług w zakresie kryptoaktywów, którzy zapewniają przechowywanie kryptoaktywów i administrowanie nimi w imieniu klientów, ponoszą wobec swoich klientów odpowiedzialność za utratę kryptoaktywów lub środków dostępu do kryptoaktywów w wyniku incydentu, który można im przypisać” zauważa Barszczewski.

Zobacz także: ETF dotyczący bitcoina zatwierdzony przez SEC. Rynkowe oczekiwania zostały spełnione

Nowe przepisy tuż za rogiem?

Przypomnijmy, że zgodnie z harmonogramem prac w UE, rozporządzenie MiCA obowiązywać ma już od początku 2025 r. Istnieje jednak możliwość wdrożenia tzw. okresu przejściowego. Decyzja o jego zastosowaniu pozostaje w gestii każdego z państw członkowskich.

„Unijne rozporządzenie w sprawie rynku kryptoaktywów (rozporządzenia MiCA) zacznie obowiązywać w przeważającej części od 30 grudnia 2024 r. Wyjątkiem będą m.in. przepisy dotyczące emisji tokenów powiązanych z aktywami albo będących pieniądzem elektronicznym, które zaczną obowiązywać od 30 czerwca 2024 r. Nawet do 1 lipca 2026 r. może trwać jednak okres przejściowy, w którym dostawcy usług w zakresie kryptoaktywów (ang. Crypto-Asset Service Providers, CASPs) będą mogli kontynuować świadczenie usług w sposób nieregulowany” mówi rzecznik UKNF.

Projekt ustawy powinien ujrzeć światło dzienne w II kw. KNF jednak przygotowuje się do wejścia nowych przepisów znacznie dłużej.

"Już w ubiegłym roku w Urzędzie KNF powołany został specjalny zespół, którego celem jest m.in. identyfikacja działań niezbędnych do zapewnienia zgodności działania Urzędu z przepisami rozporządzenia MiCA i aktami delegowanymi do tego rozporządzenia, a także opracowanie odpowiednich rekomendacji i procedur oraz opracowanie procedur do sprawowania przyszłego nadzoru przez KNF nad rynkiem kryptoaktywów. UKNF obecnie aktywnie współpracuje z Ministerstwem Finansów w zakresie opracowania projektów regulacji krajowych implementujących rozporządzenie MiCA" podsumowuje Barszczewski.

Choć aktualnie KNF bierze udział w pracach nad ustawą, a w przyszłości ma objąć nadzór nad rynkiem kryptoaktywów, to nadal pozostaje sceptycznie nastawiona do rynku wirtualnych walut, które wiążą się z znaczącym ryzykiem dla inwestorów.

Notowania bitcoina w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Notowania bitcoina

Źródło: CoinMarketCap.com

Zobacz także: Akcje Coinbase wzrosły w tym roku 423%. ETF na Bitcoin daje nadzieje, że w 2024 inwestorzy wrócą do kryptowalut

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.