Przychody VIGO System w 2022 roku powinny rosnąć procentowo w tempie dwucyfrowym zakładają prognozy analityków
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
24 sty 2022, 16:44

Przychody VIGO System w 2022 roku powinny rosnąć procentowo w tempie dwucyfrowym, zakładają prognozy analityków

DM Ipopema w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 opublikowali prognozę wyników VIGO System za ostatni kwartał 2021 roku. Analitycy spodziewają się, że polski producent fotonowych detektorów podczerwieni, gdzie wg szacunków zarządu spółka ma ok. 30% udziałów w rynku zaskoczy pozytywnie wynikami.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Analitycy oczekują dwucyfrowych wzrostów sprzedaży r/r VIGO System

Prognozujemy przychody za 4Q21E na poziomie PLN 22.3m (+34% k/k, zgodnie ze wstępnymi danymi), EBITDA PLN 11.6m (+30% k/k) oraz znorm. zysk netto PLN 8.9m (+32% k/k), pisze Michał Wojciechowski w najnowszym komentarzu do prognozy wyników za 4Q2021 roku.

Spółka zrealizowała wyraźny wzrost sprzedaży w segmencie przemysłowym, ponieważ aż +44% r/r. Drugi solidny wynik dotyczy segmentu militarnego mimo 8% r/r to wciąż dobry wynik. Analityk DM Ipopema prognozuje EBITDA na PLN 11.6m (+41% r/r, +30% k/k) oraz EBIT PLN 9.5m (+46% r/r, +32% k/k). 4Q21 to kolejny rekordowy kwartał dla spółki. Zwracamy jednak uwagę, że początek 2022 r. może przynieść spowolnienie w sprzedaży związane z brakiem nowego zamówienia z Safrana w krótkim terminie. W całym 2022E spodziewamy się cały czas dwucyfrowych wzrostów sprzedaży r/r. Poza poprawą wyników finansowych oczekujemy, że w tym roku spółka podpisze przynajmniej jeden istotny kontrakt w obszarze materiałów półprzewodnikowych, co byłoby kluczowym czynnikiem wzrostu dla kursu akcji spółki, opiniuje analityk.
 

prognozy vigo system

Zobacz także: Space Investor Day - pierwsza w Polsce konferencja inwestycyjna dedykowanym branży kosmicznej

Pokrycie analityczne DM Ipopema rozpoczął od raportu o fotonicznej innowacji i transformacji spółki związana z inwestycjami w rozbudowę mocy produkcyjnych i obniżeniem kosztów jednostkowych. Głównym motorem wzrostu, w opinii analityków, to segmenty techniki wojskowej, przemysłu i transportu. Spółka również zalicza się do segmentu spółek z ekspozycją na branżę kosmiczną co opisujemy w tym artykule.

VIGO sprzedaje swoje produkty odbiorcom globalnym (w 2018 r. 93% przychodów stanowił eksport, sprzedaż na rynkach europejskich, włączając Polskę stanowiła natomiast 81%) działającym m.in. w branżach przemysłowych, ochrony środowiska, transportu, militariów i medycyny. W 2018 r. spółka wygenerowała PLN 37.4m przychodów (+38% r/r, CAGR 2015-18: 13.5%), PLN 16.2m EBITDA (29% r/r, marża EBITDA średnio 45% w 2015-2018 r.) oraz PLN 13.0m zysku netto (+36% r/r, średnia marża netto 36% w latach 2015-18 r.).
 

wydarzenia vigo system


16 czerwca 2021 spółka opublikowała nową strategię na lata 2021-26. Zgodnie z jej założeniami VIGO planuje rozwój w poniższych obszarach: 1) detektorów MCT; 2) detektorów opartych o materiały z grupy III-V; 3) epitaksji; 4) technologii źródeł podczerwieni; 5) technologii systemów optoelektronicznych i fotonicznych układów scalonych dla średniej oraz krótkiej podczerwieni.
 

VIGO AKCJE

Zobacz także: Akcje Netflix od początku roku spadły już 15%. Gigant streamingu publikuje rozczarowujące dane o przyroście abonentów

Nowe obszary wzrostu. VIGO widzi potencjał w nowych obszarach takich jak technologia źródeł średniej podczerwieni oraz matryce podczerwieni (których główne aplikacje to sektory technik wojskowych oraz przemysł kosmiczny). Spółka nie wyklucza potencjalnej współpracy przy opracowywaniu nowych projektów, co mogłoby się przyczynić do przyspieszenia rozwoju technologii, czytamy w raporcie o nowej strategii.
 

historia rekomendacji vigo system

Zobacz także: Przychody Esotiq&Henderson w 4Q21 powinny wzrosnąć o ponad 20% rok do roku, uważają analitycy DM BDM

* Partnerem działu Rekomendacje w serwisie StrefaInwestorow.pl jest Giełda Papierów Wartościowych, która prowadzi Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.