Słaby rynek kryptowalut uderza w wyniki Nvidie. Po ponad 50% spadku bitcoina już nie opłaca się kopać, wskazują analitycy Saxo Banku
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
10 sie 2022, 15:05

Słaby rynek kryptowalut uderza w wyniki Nvidie. Po ponad 50% spadku bitcoina już nie opłaca się kopać, wskazują analitycy Saxo Banku

Nvidia, czołowy producent kart graficznych, opublikowała wstępne wyniki za drugi kwartał 2022 roku. Po rekordowych przychodach za pierwsze 3 miesiące tego roku dla spółki przyszedł cięższy okres. 

Marże spadły o ponad 20%, a przychody osiągnięte przez spółkę są o 1,4 mld USD niższe. Zdaniem analityków z Saxo Banku, głównym powodem tej sytuacji jest załamanie wartości Bitcoina, które w połączeniu z rosnącymi cenami energii drastycznie zmniejszyło opłacalność kopania kryptowalut.

Spadek wartości kart graficznych

W ciągu ostatnich kilku miesięcy, ceny kart graficznych zaczęły drastycznie spadać. W samym maju odnotowano spadek cen aż o 15%. Jest to spowodowane przede wszystkim przez osoby, które w wyniku drastycznego spadku opłacalności wykopywania kryptowalut postanowiły pozbyć się sprzętu, próbując uzyskać z niego część zainwestowanego kapitału. Od szczytu z listopada, wartość Bitcoina spadła o ponad 58%, tym samym sprawiając, że koszty potrzebne do jego wykopywania przerosły zyski, jakie można w wyniku takiego działania osiągnąć. Z tego względu rynek zalała fala używanych kart graficznych, których spadające ceny ciągną za sobą wartość nowych kart graficznych.
 

Bitcoin - wartość vs koszty

Zobacz także: Bank Anglii zapowiada, że gospodarka Wielkiej Brytanii do końca roku wpadnie w recesję. Saxo Bank wskazuje potencjalne scenariusze

Niskie marże oraz słabsze przychody producenta kart

Nvidia, zgodnie z zaprezentowanymi wstępnymi danymi, zanotowała w tym kwartale 6,7 mld USD przychodów (wobec 8,1 mld USD przewidywań). Rekordowe marże, które uzyskała w pierwszym kwartale w wysokości 65,1% spadły do poziomu 43,7%. Dodatkowo, ciężka sytuacja na rynku kart graficznych zmusiła spółkę do dokonania odpisu aktualizującego wartość posiadanych zapasów produktów, które przy obecnych cenach są w sumie warte aż o 1,3 mld USD mniej. Od momentu opublikowania danych kurs akcji spadł o ok. 9%.
 

NVIDIA AKCJE


Mimo, że spółka przekonuje, iż obecna sytuacja jest spowodowana ciężką sytuacją gospodarczą, odbijającą się na całym segmencie gamingowym, analitycy Saxo Banku podkreślają, że obecne spadki kursu Nvidii są analogiczne do 2018 roku, kiedy to kurs zanotował ponad 50% spadek. W tym samym okresie opłacalność wykopywania kryptowalut również spadła poniżej zera.

Spadki na rynkach kryptowalut należą do czynników ryzyka krótkoterminowego. W dłuższej perspektywie głównym ryzykiem dla Nvidii jest coraz bardziej napięta sytuacja między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Z Państwa Środka pochodzi aż 12% wszystkich partnerów biznesowych spółki, co w połączeniu z utrudnieniem w łańcuchu dostaw w przypadku potencjalnego konfliktu oznaczałoby duże problemy dla spółki.

Zobacz także: Analitycy DM BOŚ przewidują udany drugi kwartał dla Unimotu

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.