Mocny wzrost wolnych przepływów pieniężnych w Play to dobra prognoza dla dywidendy
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
15 maj 2019, 07:15

Play zaskakuje pozytywnie wzrostem wolnych przepływów pieniężnych, a to od nich zależy dywidenda

Play Communications za I kw. 2019 r. pokazał bardzo solidne wyniki finansowe. Przy stabilnym poziomie przychodów, wyraźnie wzrosła rentowność zarówno na poziomie EBITDA jak i zysku netto. Co ważne dla akcjonariuszy, o ponad 50% wzrosły wolne przepływy pieniężne, a to głównie od ich poziomu zależy wielkość dywidendy.

Przychody ze sprzedaży Play w I kw. 2019 wyniosły 1 686 mln zł i były wyższe o 3% względem porównywalnego okresu rok wcześniej. Spółka odnotowała wzrost aktywnej bazy abonentów kontraktowych o ok. 320 tys. r/r przy niskim wskaźniku rezygnacji wynoszącym 0,8%. Całkowita liczba klientów utrzymała się na poziomie 15 mln. Pierwsze trzy miesiące 2019 roku były udane dla firmy patrząc przez pryzmat wzrostu zyskowności.

Wybrane dane finansowe Play Communications

(mln zł)I kw. 2019 r.I kw. 2018 r.
Przychody ze sprzedaży1 6861 637
EBITDA574510
Zysk netto214153
Wolne przepływy pieniężne181117

Źródło: Play Communications

Zysk EBITDA wyniósł w I kw. 2019 r. 574 mln zł i był wyższy o 12% r/r. Pod względem skorygowanej EBITDA (518 mln zł) dynamika była niewiele niższa i wyniosła 11%. Wyraźnie większą dynamikę widać po wzroście zysku netto, który wyniósł 214 mln zł i był o 40% wyższy w ujęciu rok do roku. Co wpłynęło na taki wzrost zyskowności? Najważniejszych czynników jest kilka. Po pierwsze poprawa marż na usługach i sprzedaży towarów, które wynikają z niższych kosztów roamingu i wyższych cen telefonów komórkowych. Po drugie niewielki wzrost poziomu kosztów działalności operacyjnej (+6%), które rosły wyraźnie wolniej od wzrostu zysku brutto na sprzedaży (+13%). Po trzecie niższe koszty finansowe, które spadły o 13 mln zł r/r. Po czwarte niższy poziom naliczonego podatku dochodowego o 12,8 mln zł r/r.

Zobacz także: Dywidenda w Play Communications zgodna z oczekiwaniami. Spółka przeznaczy na nią 45% FCFE

Wyniki Play powyżej konsensusu

Wyniki Play w I kw. 2019 r. były wyższe od oczekiwań. Na tle konsensusu PAP, wszystkie najważniejsze pozycje z rachunku zysków i strat okazały się lepsze o kilka punktów procentowych. Najbardziej pozytywnie zaskoczył poziom skorygowanej EBITDA – wyższy o 6,4% od konsensusu oraz zysk netto j.d. wyższy o 7,8%.

Warto podkreślić odnotowanie przez Play w I kw. 2019 r. kilku najwyższych poziomów ważnych elementów rachunku wyników. Chodzi m.in. o zysk brutto na sprzedaży, zysk EBITDA i skorygowana EBITDA oraz koszty finansowe. W poniższej tabeli zostały one zaznaczone kolorem czerwonym.
 

excell2

Kliknij aby powiększyć. Źródło: Play Communications

Spółkę należy pochwalić za bardzo dobre w ostatnim czasie zarządzanie poziomem kosztów zarządu i administracji, ujętych w pozycji „general and administrative expenses”. Ich poziom jest utrzymywany na dość stabilnym poziomie od II kw. 2016 r. (za wyjątkiem one offu w II kw. 2017 r.), a w tym czasie poziom przychodów i zysku brutto na sprzedaży wyraźnie wzrósł.

Zobacz także: Skorygowana EBITDA Play w I kw. wyniosła 576,4 mln zł, powyżej oczekiwań

Brakuje już miejsca na wzrost liczby klientów

Stopień nasycenia rynku usługami GSM jest wysoki. Play posiada też już bardzo dużą liczbę klientów i silną pozycję w branży, więc miejsca na wzrosty są już raczej niewielkie. Widać to po poniższych danych operacyjnych spółki.
 

Wybrane dane operacyjne Play Communications

dane operacyjne

Źródło: Play Communications

Spółce ciężko jest już zwiększać całkowitą liczbę klientów, a na koniec marca 2019 r. Play odnotował nawet niewielki jej spadek. Korzystnie na rentowność spółki, wpływa wzrost udziału klientów kontraktowych do 66% (wzrost o 2,8 p.p.). Perspektywy do wzrostu widać też w zakresie zużycia danych na klienta. W segmencie usług kontraktowych, przesył danych wzrósł o 20% r/r.

Wyniki I kw. 2019 w następujący sposób skomentował prezes P4 - Jean Marc Harion:

- Opierając się na strategicznych filarach zdefiniowanych w ubiegłym roku, Play rozpoczął rok 2019 odnotowując pozytywne tendencje w kluczowych wskaźnikach operacyjnych i finansowych. W dalszym ciągu koncentrując się na budowaniu wartości z istniejącej bazy klientów, cieszymy się, że obserwujemy dalszy rozwój bazy klientów i wykorzystania przez nich usług, co przełożyło się w I kwartale na wyższy niż oczekiwany wzrost przychodów. Co ważniejsze – w kontekście wzrostu przychodów udało nam się znacząco poprawić skorygowaną EBITDA, głównie dzięki wysiłkom włożonym w rozwój własnej sieci krajowej w połączeniu z negocjacjami międzynarodowych stawek za zakończenie połączeń. To wyraźnie podkreśla trafność naszej decyzji o uniezależnieniu się od roamingu krajowego poprzez przyspieszoną budowę naszej własnej infrastruktury. W naszych obszarach 5G-Ready jesteśmy w stanie zapewnić prędkość transmisji danych powyżej 100 Mb/s, przygotowując się do przyszłej jakości usług 5G.

Wybiegając w przyszłość, wierzymy, że niedawno uruchomiona usługa telewizyjna Play Now TV i planowane nowe oferty mobilne będą wspierać przychody generowane przez Play. W połączeniu z dalszymi działaniami mającymi na celu utrzymanie kosztowej efektywności Play, pozwoli nam to zrealizować całoroczne i średnioterminowe ambicje.

Wykonanie założeń finansowych na rok 2019 jest bardzo realne

Play wyróżnia się na tle spółek notowanych na GPW dużym poziomem przejrzystości prognoz finansowych. Ogłoszone dużo wcześniej cele finansowe na 2019 r. po bardzo silnych wynikach I kw. 2019 r. wydają się być niezagrożone. Spółka obecnie oczekuje, że poziom zysku skorygowanego EBITDA w bieżącym roku może sięgnąć poziomu 2,3 mld zł, co byłoby wynikiem wyższym od roku 2018 (2,16 mld zł). Z kolei wolne przepływy przepływy pieniężne, od których w największym stopniu zależy wielkość dywidendy, szacowane są obecnie przez zarząd spółki bliżej górnego przedziału 650-750 mln zł.
 

oczekiwania

Źródło: Play Communications

Przedstawiciele zarządu przy okazji publikacji raportu finansowego, wypowiedzieli się na temat bieżących trendów i oczekiwań na kolejne kwartały. Pozytywne tendencje w zakresie marży na sprzedaży urządzeń wiążą się ze sprzedażą droższych telefonów. Prezes widzi możliwość do sprzedaży droższych usług. Zarząd nie spodziewa się spadku cen usług telekomunikacyjnych w Polsce. W prognozie uwzględniony jest wpływ obniżenia od 15 maja tego roku maksymalnej stawki za międzynarodowe rozmowy i wiadomości SMS w krajach Unii Europejskiej (1 minuta będzie kosztować max. 0,19 EUR netto, a SMS 0,06 EUR netto).

Dodatni kapitał własny po raz pierwszy od III kw. 2017 r.

W ostatnim czasie Play był „wyjątkowym” przykładem dużej spółki z ujemnymi kapitałami własnymi i bardzo dużym zadłużeniem oprocentowanym. Na koniec marca 2019 r. wartość kapitałów własnych była po raz pierwszy dodatnia od III kw. 2017 roku. W ciągu ostatnich raportowanych trzech miesięcy, kapitały własne wzrosły z –200,5 mln zł do 16,9 mln zł. Suma długu brutto spadła w tym okresie o 164 mln zł do 6 903 mln zł. Po uwzględnieniu stanu środków pieniężnych, dług netto w ostatnim bilansie wyniósł 6 569 mln zł. Dodając do tego wzrost zysku EBITDA w ostatnich 12 miesiącach, wskaźnik długu netto do EBITDA spadł poniżej poziomu 3, a dokładnie wyniósł 2,96 (wobec 3,11 na koniec grudnia 2018 r.).

- Nasza sytuacja finansowa wzmocniła się w I kw. we wszystkich pozycjach, z najbardziej widocznym postępem w skorygowanej EBITDA, co przełożyło się na wyższy zysk netto. Generowanie wysokich przepływów pieniężnych, ciągła spłata zadłużenia oraz poprawa skorygowanej EBITDA2 obniżyły naszą dźwignię finansową poniżej 3-krotnego poziomu długu netto do skorygowanej EBITDA za ostatnie 12 miesięcy i poprawiły możliwości finansowania – skomentował Holger Püchert, Dyrektor Finansowy P4.

Zobacz także: Debiut Play Communications: Analiza IPO. Czy warto kupić akcje spółki?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost