Dino Polska jest już warte ponad połowę tego co właściciel sklepów Biedronka
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
11 sie 2020, 08:43

Dino Polska jest już warte ponad połowę tego co właściciel sklepów Biedronka

Kapitalizacja Dino Polska przekroczyła już 22 mld zł. Za jedną akcję inwestorzy płacą już ponad 227 zł. O tym jak znacząca jest to wycena niech świadczy fakt, że jest to już ponad połowa tego ile warte jest Jeronimo Martins, czyli właściciel Biedronki (39 mld zł). 

Sieć marketów Dino nadal pozostaje jedną z najwyżej wycenionych spółek z branży na świecie pod względem wskaźnikowym. Aktualnie wskaźnik C/Z wynosi 50. Oznacza to, że inwestorzy oczekują utrzymania szybkiego tempa rozwoju spółki, za czym idzie dynamiczny wzrost przychodów i zysku netto. Dotychczasowe dynamiki wzrostu wyników finansowych utrzymują się nadal na wysokich poziomach i ciężko dostrzec obecnie zagrożeń, by ta tendencja mogła się odmienić. W 2019 r. przychody Dino Polska wyniosły 7,65 mld zł, czyli o 31% więcej niż rok wcześniej. Z kolei zysk netto wyniósł 411 mln zł – o 34% więcej rdr.

Kurs akcji Dino Polska (góra) vs wskaźnik C/Z dla akcji (dół) lata 2017 - 2020

Dino Polska


W najnowszej rekomendacji dla akcji Dino Polska, DM BOŚ prognozuje osiągnięcie przez nią w 2020 r. przychodów w kwocie niemal 10 mld zł oraz zysku netto w wysokości 560,4 mln zł. Dałoby to dynamikę odpowiednio 30% i 36%. Prognozy brokera na kolejne lata również zakładają duży wzrost wyników finansowych Dino Polska. Przychody w 2021 i 2022 roku mają wzrosnąć do 12,55 mld zł, a następnie do 15,59 mld zł. Prognoza zysku netto zakłada wzrost odpowiednio do kwoty 719 mln zł i 908 mln zł.

Zobacz także: DM BOŚ podniósł cenę docelową Dino Polska do 227,1 zł

Liczba sklepów Dino nadal rośnie w dużym tempie

W I półroczu 2020 roku, sieć marketów polskiej spółki powiększyła się o 84 nowe lokalizacje. Rok wcześniej liczba ta wyniosła 81, ale trzeba pamiętać, że na początku tego roku w nowych otwarciach przeszkadzał koronawirus. Łącznie na koniec czerwca br. sieć liczyła 1302 sklepy wobec 1056 rok wcześniej. Przekładając to na wskaźnik dynamiki wzrostu powierzchni handlowej – wyniósł on 24%.

W raporcie analitycznym z dnia 26 lipca br., DM BOŚ podwyższył cenę docelową akcji Dino Polska ze 127,7 zł do 227,1 zł. Podtrzymano rekomendację na poziomie „trzymaj”, choć warto zaznaczyć, że kurs akcji z dnia wydania raportu wynosił ok. 200 zł. W treści rekomendacji autor zakłada, że w okresie 2019-2023 Dino powinno być w stanie podwoić liczbę sklepów.

„W ciągu ostatnich 5 lat Spółka sukcesywnie poprawiała rentowność; marża zysku brutto na sprzedaży wzrosła z 22,0% w 2014 do 24,3% w 2019 roku. Naszym zdaniem, ta tendencja powinna się utrzymać w nadchodzących latach, głównie dzięki poprawie warunków współpracy z dostawcami ze względu na rosnącą skalę działalności oraz coraz lepszą strukturę sprzedaży” – napisano w raporcie DM BOŚ.

Ciekawym fragmentem rekomendacji DM BOŚ jest wskazanie potencjalnie dobrego momentu do kupna akcji Dino Polska. Autor raportu oczekuje „przeciętnych” wyników finansowych Dino za II kw. 2020 r., ze względu na trudne warunki rynkowe i wskazuje:

„Natomiast zalecalibyśmy, by ewentualny spadek kursu akcji Dina (skutkującego powiększeniem potencjału wzrostu) po publikacji wyników za II kwartał wykorzystać do zakupu akcji Spółki”.

Przypominamy, że skonsolidowany raport półroczny Grupy Dino za I półrocze 2020 roku zostanie opublikowany już niedługo – tj. 21 sierpnia.

Zobacz także: Wieloletni prezes Dino Polska zrezygnował ze stanowiska. Pytamy analityków co to oznacza dla spółki Tomasza Biernackiego?

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.