Sytuacja fundamentalna CD Projekt na kilka tygodni przed premierą Cyberpunk 2077
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
30 paź 2020, 07:00

Sytuacja fundamentalna CD Projekt na kilka tygodni przed premierą gry Cyberpunk 2077

W najnowszej rekomendacji DM BOŚ, jedna akcja CD Projekt została wyceniona na 446 zł. Jest to wzrost o 27% względem poprzedniego raportu, który określał wartość akcji na 352 zł. Zalecenie inwestycyjne autorów raportu brzmi „kupuj”.

Najnowsza rekomendacja DM BOŚ dot. CDR zawiera kilka ciekawych prognoz i liczb. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się jej uważnie.

W ciągu roku od premiery CD Projekt ma sprzedać 35,3 mln sztuk gry Cyberpunk 2077

Aktualnie inwestorzy zainteresowani kursem akcji CD Projekt, prześcigają się w prognozowaniu liczby sprzedanych kopii gry Cyberpunk 2077. Analitycy DM BOŚ wskazali w raporcie liczbę 25 mln sprzedanych egzemplarzy gry tylko w kwartale premiery (IV kwartał 2020). To oznacza wzrost założeń względem poprzednich szacunków o 4 mln sztuk (choć dodajmy, że rekomendacja została wydana przed zmianą daty premiery gry na 10 grudnia). Z kolei w ciągu 12 miesięcy od premiery, liczba sprzedanych kopii ma wynieść 35,3 mln (wzrost o 6,2 mln).

Jako argumenty do podwyższenia swojej prognozy, autorzy raportu wskazali:

  • wysoką pozycję gry w rankingach platform sprzedażowych Amazon i Steam,
  • dużą popularność „Cyberpunka” wg Google Trends,
  • bardzo wysoką liczebność społeczności produkcji na platformie Steam.

Inną ciekawą daną z nowej rekomendacji jest podanie tzw. średniej stopy przywiązania, która określa procent posiadaczy konsol, którzy zdecydują się na zakup gry. DM BOŚ określił tą wielkość na 10%, a przykładowo dla Wiedźmina wskaźnik ten wyniósł 9%. Warto zaznaczyć, że jest to wyraźnie niższy poziom od innych, bardzo dobrze znanych gier. Z rekomendacji można dowiedzieć się, że średnia stopa przywiązania dla GTA5 wyniosła 18%, a dla Red Dead Redemption było to 17%. Na tej podstawie, wielu fanów Cyberpunka i CD Projektu może widzieć już miejsce do wyższych, własnych prognoz.

Jako szansę do zwiększenia sprzedaży, DM BOŚ wskazał też scenariusz nakazów pozostania w domu w głównych gospodarkach świata ze względu na drugą falę koronawirusa.
 

Notowania CDR na tle WIG

cdr wig

Źródło: DM BOŚ

Zobacz także: Cyberpunk 2077 numerem jeden na liście bestsellerów Steam i to miesiąc przed premierą. Preordery sprzedają się rewelacyjnie

W tym roku CD Projekt ma zarobić 2,22 mld zł, a w przyszłym 1,82 mld zł

Jak w każdej rekomendacji tak i w tej, można znaleźć prognozy w zakresie przyszłych wyników finansowych spółki. Autorzy raportu zakładają, że przychody CD Projekt w 2020 roku wyniosą 3 321 mln zł. W dwóch kolejnych latach ma to być niewiele mniej: 2 765 mln zł w 2021 r. i 2 761 mln zł w 2022 roku.

Ta najważniejsza pozycja wynikowa dla wielu inwestorów, czyli zysk netto, został oszacowany następująco: dla roku 2020 zysk netto ma wynieść 2 223 mln zł, a dla kolejnych dwóch lat odpowiednio 1 822 mln zł i 1 860 mln zł. W przeliczeniu na jedną akcję daje to odpowiednio 21,77 zł, 17,85 zł i 18,22 zł. Na tej podstawie wskaźnik C/Z kształtuje się na poziomie odpowiednio 17x, 21x i 20x, a to - według autorów rekomendacji - oznacza 30% dyskonto wobec porównywalnych spółek.
 

CD Projekt: wyniki finansowe i prognozy

fin

Źródło: DM BOŚ
 

Jak już wcześniej wspomniano, najnowsza rekomendacja DM BOŚ została wydana przed zmianą terminu premiery Cyberpunka 2077. Przypomnijmy, że spółka przesunęła premierę gry na 10 grudnia 2020 roku, czyli o 21 dni względem poprzedniej daty. Jako uzasadnienie zmiany terminu, CD Projekt wskazał złożoność finalnych procesów optymalizacji działań gry na 9 platformach obecnej i przyszłej generacji.
 

Zobacz także: Phasmophobia udowadnia, że gra horror może być hitem sprzedażowym! Czy Bloober Team oraz Movie Games to wykorzystają?

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.