Unimot wykorzystuje więlką fuzję Orlen i Lotos i kupuje aktywa, które podwoją jego biznes
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
14 sty 2022, 09:30

Unimot wykorzystuje wielką fuzję i nabywa od Grupy Lotos aktywa, którymi podwoi docelowo swój biznes na poziomie EBITDA

Ku zaskoczeniu wielu inwestorów, Unimot był jednym z nabywców części aktywów, które zostały wystawione na sprzedaż w związku z fuzją Orlenu i Lotosu. Grupa Unimot przejmie spółkę Lotos Terminale, która obejmuje biznes niezależnego operatora logistycznego oraz produkcję i sprzedaż asfaltów.

W skład przejmowanych aktywów wchodzi m.in. 9 terminali paliw o łącznej pojemności 350 tys. m3 oraz zakłady produkcji asfaltów w Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach. Dzięki tej akwizycji, Unimot stanie się trzecim graczem na rynku magazynowania paliw (po PERN oraz PKN Orlen) oraz drugim podmiotem na rynku sprzedaży asfaltów w ujęciu wolumenowym. Kwota transakcji została oszacowana na minimum 450 mln zł.

Dzień po ogłoszeniu akwizycji, zarząd Unimotu na własnym kanale YouTube opowiedział w szczegółach założenia transakcji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze, przekazane informacje:

Zarząd Unimot wskazał następujące przesłanki do realizacji transakcji:

  • wykorzystanie okazji inwestycyjnej do zwiększenia skali działalności Grupy Unimot
  • dywersyfikacja przychodów oraz nabycie aktywów trwałych
  • uzupełnienie łańcucha wartości i związanych z tym kompetencji
  • liczne synergie biznesowe z aktualną działalnością grupy
  • pozytywne prognozy dla konsumpcji produktów asfaltowych na najbliższą przyszłość

Zobacz także: Orlen przejmuje Lotos. Teraz czas na przejęcie PGNiG, któremu już uważnie przyglądają się Rosjanie

3

Według szacunków zarządu Grupy Unimot, przejmowane biznesy w najbliższych kilku latach będą generować ok. 70-100 mln zł zysku EBITDA rocznie. Oczekiwana struktura zysku EBITDA Grupy Unimot po realizacji przejęcia powinna kształtować się w następujący sposób: 55% dotychczasowy biznes grupy, 45% przejmowane biznesy (28% biznes terminali, 17% biznes asfaltowy).

1

Szacowana kwota przejęcia to minimum 450 mln zł. Ostateczna cena będzie zależeć m.in. od zmian w kapitale obrotowym. Na potrzeby transakcji został powołany wehikuł pod nazwą Unimot Investments. Ten podmiot będzie zaciągał dług na sfinansowanie transakcji. Kwota zewnętrznego finansowania została oszacowana na 360 mln zł, a pozostała część ma zostać sfinansowana z własnych środków. Dodatkowo Grupa Unimot będzie też finansowała nakłady inwestycyjne dotyczące przejmowanych aktywów.

Zobacz także: Orlen i Lotos coraz bliżej połączenia - wielka fuzja na ostatniej prostej 

Możliwa emisja akcji w Grupie Unimot

Nie jest wykluczona emisja akcji własnych przez Unimot, ale też nie jest to obecnie przesądzone. Ze względu na to, że elementem transakcji jest ograniczenie dla obecnego większościowego akcjonariusza Unimot S.A. (rodzina Sikorskich posiada ok. 65% akcji) zejścia poniżej 51% akcji w spółce, ewentualna emisja nie mogłaby być dużych rozmiarów.

Po finalizacji transakcji, Grupa Unimot będzie trzecim pod względem wielkości operatorem na rynku magazynowania paliw oraz drugim graczem na rynku sprzedaży asfaltów. Zatrudnienie w spółce podwoi się, obecnie wynosi 250 osób.

Oczekiwane zamknięcie transakcji to III i IV kwartał 2022 roku.

2

Planowane przejęcie aktywów wpłynie na wypłatę dywidendy w najbliższym okresie. Warunkiem banków do udzielenia finansowania jest nie wypłacenie dywidendy za rok 2021. W długim terminie intencją Unimotu jest kontynuowanie wypłacania regularnej dywidendy, a możliwość przeprowadzenia takiej transakcji pojawia się raz na kilka lat, więc jej realizacja nawet kosztem jednej dywidendy jest jak najbardziej uzasadniona.

Kurs akcji Grupy Unimot

Unimot

Zobacz także: Unimot ma przedwstępną umowę zakupu terminali paliwowych i zakładów produkcji asfaltów Grupy Lotos

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.