Urteste planuje debiut na GPW i emisję akcji na wiosnę 2023
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
13 sty 2023, 12:04

Urteste planuje debiut na GPW i emisję akcji na wiosnę 2023 r. Spółka intensyfikuje też poszukiwania partnera branżowego

Urteste zamierza za kilkanaście tygodni wznowić procedurę przejścia z NewConnect na główny parkiet GPW wraz z emisją akcji. Jednocześnie przygotowuje się do procesu pozyskania partnera branżowego na komercjalizację autorskiej platformy technologicznej.

Urteste jest biotechnologiczną spółką opracowującą innowacyjną technologię, która znajduje zastosowanie w wykrywaniu na wczesnym etapie chorób nowotworowych z próbek moczu. Spółka rozwija testy diagnostyczne dla kilkunastu najczęściej występujących nowotworów.

Zobacz także: Doradca z USA stawia na polski medtech. Po sukcesie z Scope Fluidics podpisał 4 umowy ze spółkami z NC i GPW

Droga do pozyskania partnera branżowego

Projekt Panuri, czyli opracowanie testu wykrywającego raka trzustki, jest na najdalszym etapie zaawansowania prac. Spółka jest w trakcie przygotowań do rozpoczęcia badań klinicznych. Jeszcze w tym półroczu ma być zakończona walidacja analityczna.

Zarząd liczy na dopuszczenie do obrotu testów Panuri na początku 2026 r. Dlatego też już teraz stara się o znalezienie dużego partnera z branży, który podjął by się dystrybucji lub byłby zainteresowany kupnem całej platformy technologicznej zawierającej już kilkanaście testów.

„Wraz z realizacją kolejnych kamieni milowych wartość naszej technologii będzie rosła. W 2023 r. planujemy rozpocząć badania kliniczne w priorytetowym projekcie PANURI - testu wykrywającego raka trzustki. Będziemy dążyli do tego, aby wspólnie z partnerem wybrać najkorzystniejszą dla akcjonariuszy Urteste ścieżkę dalszego rozwoju i komercjalizacji” – mówi Grzegorz Stefański, prezes i współzałożyciel Urteste S.A.

W tym celu, na początku stycznia, Urteste zawarł umowę z Clairfield Partners LLC, spółką posiadającą szerokie kontakty w USA i Europie z potencjalnymi partnerami. Współpraca ze spółką z Nowego Jorku będzie prowadzona w dwóch etapach. Pierwszym z nich ma przygotować Urteste i dokumentację produktów, tak by były atrakcyjne dla potencjalnych partnerów. Ten etap potrwa ok. 12 miesięcy.

Zobacz także: Odwiedziliśmy laboratoria Urteste. Biotechnologiczna spółka z NewConnect rozwija metodę wykrywania wielu nowotworów z jednej próbki

Drugim etapem współpracy z Clairfield Partners będzie nawiązanie jak największej liczby kontaktów i uzyskanie jak najwięcej ofert od zainteresowanych potencjalnych partnerów branżowych. Zarząd szacuje, że ten etap potrwa 6 miesięcy. Tak więc cały proces znalezienia partnera ma się zakończyć za 18 miesięcy, choć spółka nie wyklucza wydłużenia tego okresu.

Clairfield będzie więc odpowiadać za przygotowanie Urteste do partneringu, wsparcie w organizacji procesu due diligence. oraz za m.in. za identyfikację i selekcję potencjalnych partnerów strategicznych, a następnie wsparcie w procesach negocjacyjnych.

„Wspólnie z firmą Clairfield Partners LLC chcemy odpowiednio przygotować się do procesu komercjalizacji, co przełoży się na większe możliwości zawarcia partnerstwa strategicznego z globalną firmą. Mamy świadomość tego, że procesy te są często długotrwałe i wielowymiarowe dlatego wsparcie tak doświadczonego partnera jakim jest Clairfield w tym obszarze jest dla nas dużą wartością” – dodaje prezes.

Zobacz także: Urteste podpisało umowę z doradcą transakcyjnym Clairfield Partners LLC 

Kurs akcji URTESTE od debiutu na NewConnect

Urteste (1)

Debiut na GPW i emisja akcji

Równolegle do poszukiwania partnera strategicznego, spółka wznowi prace prowadzące do zatwierdzenia prospektu emisyjnego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Następnie zamierza przeprowadzić emisję akcji i przenieść notowania z NewConnect na parkiet podstawowy GPW.

Spółka ma w planach rozpocząć emisję akcji w ciągu najbliższych kilku miesięcy, czyli możemy jej się spodziewać jeszcze tej wiosny.

„Prowadzimy prace nad prospektem emisyjnym W tej chwili te prace zostały wstrzymane, natomiast wkrótce ruszą ponownie i chcielibyśmy w perspektywie kilkunastu tygodni ew. kliku małych miesięcy być gotowi do wyjścia z taką ofertą” – Tomasz Kostuch, członek zarządu Urteste.

Według oceny zarządu poprawia się sentyment na rynku i trwa proces stabilizacji sytuacji w globalnym i krajowym sektorze biotechnologicznym.

Pozyskane środki z emisji akcji i dodatkowe finansowanie z grantów ma wystarczyć spółce na trzy lata działalności. W tym czasie zarząd liczy na rozpoczęcie współpracy z partnerem branżowym. Nie została podana na razie kwota jaką zamierza pozyskać Urteste z emisji.

"Zakładamy, że środki pozyskane z emisji wystarczą nam na trzy lata. W tym okresie spodziewamy się już sprzedaży praw lub licencji do projektu Panuri. Dalszą działalność chcielibyśmy finansować głównie z komercjalizacji projektów" – wyjaśnia Grzegorz Stefański.

Wraz z emisją akcji, Urteste zamierza przenieść notowania na główny rynek GPW. Według zarządu jest to ważny krok, który umożliwi wielu funduszom na zainteresowanie się spółką.

Zobacz także: Dobra sprzedaż urządzeń da Vinci przełoży się na rekordowe wyniki Synektik za I kwartał 2022/23 - uważają analitycy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.