Doradca z USA stawia na polski medtech. Po sukcesie z Scope Fluidics podpisał 4 umowy ze spółkami z NC i GPW
Clairfield Partners, doradca w transakcji partneringowej Scope Fluidics, stawia mocno na polski medtech. Globalna firma podpisała już umowy z czterema polskimi firmami z tego sektora na doradztwo w zakresie komercjalizacji ich technologii.
Clairfield Partners LLC to część Clairfield International. Jest to międzynarodowa firma świadcząca usługi doradztwa korporacyjnego, głównie w zakresie fuzji i przejęć, dla międzynarodowych korporacji oraz inwestorów finansowych. Clairfield posiada potwierdzone wieloma transakcjami doświadczenie w przeprowadzaniu transakcji w obszarze innowacyjnych technologii medycznych. Polskim inwestorom firma jest znana z doradztwa w transakcji komercjalizacji technologii PCR|ONE.
Zobacz także: Scope Fluidics sprzedaje Curiosity Diagnostics, spółkę która rozwijała PCR|ONE, za 170 mln USD do Bio-Rad Laboratories Inc
Na początku sierpnia 2022 Scope Fluidics S.A., notowana na rynku NewConnect biotechnologiczna spółka rozwijająca innowacyjne projekty wykorzystujące technologie mikroprzepływowe do zastosowań w diagnostyce molekularnej, sprzedała 100% udziałów w swojej spółce zależnej: Curiosity Diagnostics Sp. z o.o. na rzecz Bio-Rad Laboratories, Inc. za łączną kwotę do 170 mln USD. Cena za udziały wyniosła 100 mln USD w ramach płatności początkowej, a oraz dodatkowe do 70 mln USD w płatnościach warunkowych.
Zobacz także:Scope Fluidics wypłaci akcjonariuszom przynajmniej 230 mln zł. Potencjalna stopa dywidendy wynosi obecnie 41%
Specjaliści od doradzania w transakcjach na łowach w Polsce
Jak nam się udało nieoficjalnie ustalić Clairfield Partners w okresie letnim odwiedził przynajmniej kilka polskich spółek z sektora medtech w celu przeanalizowania ich technologii i nawiązania ewentualnej współpracy w zakresie doradztwa w potencjalnej transakcji partneringowej.
Do tej pory, doradca z siedzibą w Nowym Yorku, podpisał umowę z czterema spółkami notowanymi na NewConnect i GPW. W tym gronie znalazł się Pure Biologics, Genomtec, Urteste i SDS Optic. Kursy wszystkich czterech spółek pozytywnie reagowały na doniesienia o nawiązaniu współpracy. W trakcie dzisiejszej sesji o nawiązaniu współpracy z Clairfield Partners poinformowało Urteste i SDS Optic.
My tu gadu gadu, a Genomtec wyrasta na absolutną gwiazdę ostatnich sesji. Widać, że po sukcesie Scope Fluidics to MedTech jest sektorem, który mocniej zaczyna przyciągać uwagę inwestorów. Na szczęście mamy kilku przedstawicieli na NC i GPW, które spółki szczególnie obserwujecie? pic.twitter.com/FAuhNIQWTS
— Paweł Biedrzycki (@PawelBiedrzycki) January 3, 2023
Komercjalizacja technologii medycznych Urteste i SDS Optic
Urteste, to biotechnologiczna spółka specjalizująca się w tworzeniu innowacyjnej technologii umożliwiającej wykrywanie chorób nowotworowych z próbek moczu.
Zobacz także: Urteste podpisało umowę z doradcą transakcyjnym Clairfield Partners LLC
Clairfield będzie odpowiedzialny m.in. za identyfikację i selekcję potencjalnych partnerów strategicznych. Działania te będą obejmować m.in. sporządzenie niezbędnych materiałów oraz nawiązywanie kontaktów z globalnymi firmami z sektora wyrobów medycznych do diagnostyki in-vitro. Ponadto Clairfield będzie wspierał Urteste w organizacji procesu due diligence, kształtowaniu strategii negocjacyjnej i koordynowaniu procesu rozmów związanych z potencjalną transakcją.
- Wspólnie z firmą Clairfield Partners LLC chcemy odpowiednio przygotować się do procesu komercjalizacji, co przełoży się na większe możliwości zawarcia partnerstwa strategicznego z globalną firmą. Mamy świadomość tego, że procesy te są często długotrwałe i wielowymiarowe dlatego wsparcie tak doświadczonego partnera jakim jest Clairfield w tym obszarze jest dla nas dużą wartością. Wraz z realizacją kolejnych kamieni milowych wartość naszej technologii będzie rosła. W 2023 r. planujemy rozpocząć badania kliniczne w priorytetowym projekcie PANURI - testu wykrywającego raka trzustki. Będziemy dążyli do tego, aby wspólnie z partnerem wybrać najkorzystniejszą dla akcjonariuszy Urteste ścieżkę dalszego rozwoju i komercjalizacji – mówi Grzegorz Stefański, Prezes i Współzałożyciel Urteste S.A.
Zobacz także: Clairfield International doradcą transakcyjnym SDS Optic w zakresie komercjalizacji platformy technologicznej inPROBE
SDS Optic, to notowana na NewConnect spółka rozwijająca autorską platformę technologiczną inPROBE® do diagnostyki medycznej w czasie rzeczywistym chorób nowotworowych i zakaźnych, a także monitorowania stanu zdrowia.
Działania Clairfield Partners w ramach kooperacji obejmować będą m.in. sporządzenie niezbędnych opracowań oraz nawiązywanie kontaktów z globalnymi firmami z sektora healthcare, z głównym naciskiem na firmy tzw. big pharma oraz big medtech. W dalszym etapie Clairfield będzie wspierał Spółkę w organizacji procesu due diligence oraz kształtowaniu strategii negocjacyjnej i końcowych rozmowach związanych z kształtowaniem kontraktu na komercjalizację platformy technologicznej inPROBE®. Umowa przewiduje opcję jej skalowania na inne zastosowania, licencjonowania lub nabycia wybranych aplikacji zastosowania technologii.
- Bardzo się cieszymy, iż będziemy doradzać SDS Optic, wielokrotnie nagradzanej spółce rozwijającej inPROBE® – przełomową technologię diagnostyczną do zastosowania m.in. w sektorze onkologii. SDS Optic osiągnął szereg kamieni milowych w kierunku komercjalizacji a ich technologia ma potencjał stać się przełomem zarówno w sektorze diagnostyki nowotworowej jak i w sektorze rozwoju innowacyjnych leków, głównie dzięki dużo większej czułości i skuteczności. Cieszymy się, że będziemy mogli wspierać zespół SDS Optic w budowaniu zainteresowania potencjalnych partnerów i że wspólnie będziemy budować sukces komercyjny technologii inPROBE® – mówi Crosby O’Hare, Założyciel i Partner Zarządzający w Clairfield International.
Ożywienie w biotechnologii z GPW i NewConnect
Od lata 2022 sektor biotechnologiczny na GPW i NewConnect zaczyna się ożywiać. Uwagę inwestorów do branży ponownie przyciągnęły umowy partneringowe jakie podpisały spółki z tej branży. Mowa m.in. o transakcjach przeprowadzonych przez Scope Fluidics, Ryvu Therapeutics czy Captor Therapeutics. W sumie notowane na polskiej giełdzie spółki podpisały, aż cztery umowy partneringowe o skumulowanej wartości idącej już w miliardy dolarów. Dodatkowo w grudniu Ryvu Therapeutics z sukcesem uplasowało emisję akcji o wartości 250 mln zł.