Odwiedziliśmy laboratoria Urteste, to biotechnologiczna spółka, która rozwija test na raka

Odwiedziliśmy laboratoria Urteste. Biotechnologiczna spółka z NewConnect rozwija metodę wykrywania wielu nowotworów z jednej próbki

Urteste to notowana na NewConnect gdańska spółka biotechnologiczna, która opracowuje pierwszą na świecie metodę detekcji wielu rodzajów nowotworów z jednej próbki moczu. Odwiedziliśmy laboratoria spółki zlokalizowane w Gdańsku w ramach projektu #giełdowaturystyka.

Motto działalności Urteste brzmi: Wczesna diagnostyka nowotworów ratuje życie – Early cancer detection saves lives. Celem spółki jest stworzenie i rozwój technologii, która umożliwi masowe wykrywanie chorób nowotworowych, we wczesnych stadiach rozwoju. Opracowywane przez spółkę bezinwazyjne testy diagnostyczne są przeznaczone do wykrywania choroby oraz śledzenia postępów leczenia różnych typów nowotworów.

Zobacz także: Urteste liczy na komercjalizację projektu Panuri do końca 2025 r.

Najbardziej zaawansowanym projektem spółki jest test na raka trzustki - projekt PANURI. Pod koniec marca 2022 spółka zakończyła eksperyment medyczny testujący skuteczność opracowanego rozwiązania. Eksperyment przeprowadzony przez niezależną firmę CRO w 13 ośrodkach medycznych, wykazał na badanej grupie 322 uczestników wysoką czułość wynoszącą 95,6% oraz wysoką swoistość wynoszącą 95,5% w grupie chorych na raka trzustki względem zdrowych osób.

Wraz z projektem PANURI obecnie w pipeline Urteste znajduje się 15 projektów testów diagnostycznych, na najczęściej występujące nowotwory. Drugim projektem spółki jest test MULTI-CANCER, którego celem jest opracowanie testu służącego do jednoczesnego wykrywania kilkunastu najczęściej występujących rodzajów nowotworów. W ramach projektu #GiełdowaTurystyka odwiedziliśmy laboratoria Urteste, aby dowiedzieć się więcej na temat postępu prac.
 

Przewagi rynkowe technologii Urteste

Choroby nowotworowe są drugim najczęstszym powodem zgonów na świecie. W ostatnim roku z powodu nowotworów zmarło na świecie ok. 10 mln osób, natomiast prognozy rynkowe zakładają, że w 2040 r. liczba ta zwiększy się do ok. 16,3 mln.

Urteste rozwija testy mające na celu wykrycie kilkunastu najczęściej występujących nowotworów: (trzustki, prostaty, nerki, jelita grubego, wątroby, dróg żółciowych, żołądka, płuca, przełyku, jajnika, trzonu macicy, krwi, piersi oraz układu nerwowego).

Największą przewagą rozwijanego przez Urteste rozwiązania jest to, że proponowana przez spółkę metoda jest bezinwazyjna (próbka moczu), koszt badania będzie relatywnie niski, a możliwość uzyskania wyników stosunkowo szybka, bo po około 2 godzinach od badania.

Zobacz także: Urteste osiągnęło kamień milowy w projekcie testu diagnostycznego na raka jajnika

Możliwe scenariusze komercjalizacji

Scenariuszy komercjalizacji technologii rozwijanej przez Urteste jest co najmniej kilka. Spółka dopuszcza możliwość komercjalizacji pojedynczego testu, albo całej technologii. Możliwe jest zarówno sprzedaż rozwiązania globalnej firmie diagnostycznej w formie licencji, jak również całej technologii na wyłączność. Pierwszym momentem kiedy mogłoby to nastąpić będzie rozpoczęcie badań klinicznych nad projektem PANURI, które według przyjętego przez spółkę harmonogramu rozwoju projektu może nastąpić w połowie przyszłego roku.
 


- Do przejęcia projektu przez globalne podmioty diagnostyczne dochodzi najczęściej w trakcie badań klinicznych. . Dlatego chcielibyśmy dojść do etapu badań klinicznych i następnie zaoferować sprzedaż technologii lub udzielenie wyłącznej licencji dużemu graczowi rynkowemu. Jesteśmy przekonani, że jest to atrakcyjny model biznesowy dla naszych akcjonariuszy. Potwierdzają to przykłady innych polskich firm, które z sukcesem dokonały transakcji sprzedaży swoich projektów. - mówi Tomasz Kostuch, członek zarządu i współzałożyciel Urteste.

Zobacz także: Scope Fluidics sprzedaje Curiosity Diagnostics, spółkę która rozwijała PCR|ONE, za 170 mln USD do Bio-Rad Laboratories Inc

Materiał partnerski

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.