Rekordowa dywidenda UNIMOT będzie głosowana już na początku czerwca. Ostatnia szansa, aby wziąć udział w ZWZ
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
17 maj 2023, 15:23

Rekordowa dywidenda w UNIMOT będzie głosowana na początku czerwca. Ostatnia szansa, aby wziąć udział w Walnym Zgromadzeniu

Już 5 czerwca odbędzie się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Grupy UNIMOT w czasie, którego będzie głosowana m.in. rekordowa w historii spółki dywidenda 13.69 zł, której stopa, przy obecnej cenie akcji, wynosi około 12%. Zarząd spółki zaprasza wszystkich akcjonariuszy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, bo po ZWZ odbędzie się spotkanie z Zarządem Grupy UNIMOT, w formie panelu dyskusyjnego, na którym przedstawiciele spółki postarają się odpowiedzieć na wszystkie pytania akcjonariuszy.

Unimot bardzo dobrze zaczął również 2023 rok. Według ostatnio opublikowanych szacunków, w I kw. 2023 r. Grupa osiągnęła 2 989 mln zł przychodów, skorygowana EBITDA wyniosła w tym czasie 104,9 mln zł.

Przychody Grupy UNIMOT w 2022 r. osiągnęły wartość 13,4 mld zł. Wynik na poziomie skonsolidowanej i skorygowanej EBITDA grupy wyniósł 513,7 mln zł, czyli był ponad 7-krotnie wyższy w porównaniu do roku 2021. Zaś skonsolidowany zysk netto osiągnął poziom 373,9 mln zł, co oznacza wzrost o niemal 400% w stosunku do roku poprzedniego. W tym roku spółka kontynuuje dynamiczny rozwój. Według szacunkowych danych, Grupa Unimot osiągnęła 2 989 mln zł przychodów, a EBITDA wyniosła 104,9 mln zł.

UNIMOT to spółka wyróżniająca się wśród podmiotów notowanych na GPW. Obserwując kurs akcji spółki i perspektywę wypłaty rekordowej dywidendy, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że jej akcjonariusze zyskują podwójnie. Poprzez UNIMOT Klub+ mogą oni korzystać z wielu benefitów, jak np. zwrot kosztów z tankowania paliwa na stacjach AVIA, zniżkę na abonament w partnerskich mediach, czy ubezpieczenie NNW i OC.
 

Notowania Grupy Unimot

Unimot (3)

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Unimot - ostatnia szansa na udział

5 czerwca 2023 r. Grupa Unimot organizuje Zwyczajne Walne Zgromadzenie oraz spotkanie z Zarządem dla uczestników ZWZ. Warunkiem uczestnictwa w ZWZ jest posiadanie choć jeden akcji Grupy UNIMOT (na dzień 20 maja 2023 r.) i do 22 maja 2023 r. złożenie w biurze maklerskim, prowadzącym dla inwestora rachunek papierów wartościowych, dyspozycję wystawienia imiennego zaświadczenia o prawie uczestnictwa w Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu. Czasu pozostało więc już niewiele.

Wydarzenie dobędzie się 5 czerwca o godz. 13 w Hotelu InterContinental w Warszawie. Po ZWZ odbędzie się spotkanie z Zarządem Grupy UNIMOT, które, w formie panelu dyskusyjnego, poprowadzi Paweł Biedrzycki, redaktor naczelny Strefy Inwestorów.

Zobacz także: Grupa UNIMOT zaprasza na Zwyczajne Walne Zgromadzenie dla akcjonariuszy i spotkanie z Zarządem

Wysoka EBITDA w I kwartale

Grupa Unimot opublikowała szacunkowe wyniki za I kw. 2023 r. Zgodnie z nimi w tym okresie osiągnęła 2 989 mln zł przychodów i 104,9 mln zł skonsolidowanej EBITDY. Dla porównania w analogicznym okresie 2022 r. wyniki te wyniosły kolejno 2 320 mln zł i 85,1 mln zł.
 


Wpływ na wysoką EBITDE miał utrzymujący się wysoki poziom marż w segmencie oleju napędowego, co wynikało z wprowadzenia z początkiem lutego br. embarga na olej napędowy pochodzący z Rosji.

„Już ponad rok niepodległa Ukraina bohatersko zmaga się rosyjskim agresorem, a w tym czasie światowe gospodarki starają się funkcjonować w warunkach niespotykanej dotąd niepewności i destabilizacji. Jako Unimot nieustannie wykorzystujemy naszą elastyczność i szybkość reagowania, by każde wyzwanie przekuć w szansę biznesową. Zapowiadaliśmy, że rekordowy wynik wypracowany przez Grupę w 2022 r. będzie trudny do powtórzenia, jednak robimy wszystko, by był on jak najwyższy w tym wymagającym otoczeniu makroekonomicznym” – mówi Adam Sikorski, prezes zarządu Unimot.

Wolumen sprzedaży oleju napędowego, benzyn i biopaliw w analizowanym okresie wyniósł 506 tys. m. sześć., co jest 56% wzrostem względem I kw. 2022 r. Sprzedaż LPG zwiększyła się o 47% (78 tys. ton), co było wynikiem wzmożonego popytu w kraju, ale również zaspakajania potrzeb gospodarki ukraińskiej w zakresie dostaw paliw.

Ostateczne wyniki za I kw. 2023 r. Grupa Unimot opublikuje 23 maja 2023 r.

Warto również wspomnieć, że 7 kwietnia 2023 r. Unimot Investments, należąca do Grupy Unimot, podpisała umowę z PKN Orlen i nabyła 100% udziałów Lotos Terminale. Więcej na ten temat można znaleźć na Strefie Inwestorów.

Ponadto zarząd podjął decyzję o zarekomendowaniu wypłaty rekordowej dywidendy w wysokości 13,69 zł za akcje. Nie została jeszcze podana data wypłaty, ten temat zostanie podjęty na zbliżającym się walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Zobacz także: Bardzo dobre wyniki finansowe Unimot. Spółka wypłaci rekordowo wysoką dywidendę dla akcjonariuszy

UNIMOT Klub+

Akcjonariusze Grupy Unimot mogą nie tylko partycypować w wypłacie rekordowej dywidendy, ale również korzystać z wielu benefitów, które są dostępne w programie UNIMOT Klub+.

Aby móc korzystać z benefitów, należy posiadać co najmniej 100 akcji spółki przez co najmniej 6 miesięcy. Ten poziom pozwala być akcjonariuszem Red+, minimum 500 akcji uprawnia do poziomu Silver+, z kolei, aby osiągnąć poziom VIP+ należy posiadać co najmniej 2 tys. akcji w ciągu 24 miesięcy.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że jednym z benefitów jest zniżka na abonament w Strefie Inwestorów.

Aby przystąpić do UNIMOT Klub+, należy udokumentować swoje zaangażowanie w akcje Grupy Unimot. Klienci Biura Maklerskiego Alior Banku, Domu Maklerskiego BOŚ, Domu Maklerskiego Noble Securities S.A. i Santander Biura Maklerskiego muszą wypełnić jedynie krótki formularz.

Zobacz także: Nawet 2 zł oszczędności na litrze paliwa. Nowe korzyści dla członków programu UNIMOT Klub+

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.