12 spółek z GPW, których akcje mogą wzrosnąć ponad 25%
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
13 lis 2023, 06:55

12 spółek z GPW, których akcje mogą wzrosnąć ponad 25%, według analityków

W 2023, polski rynek kapitałowy jawi się jako jeden z najsilniejszych w Europie. Indeks WIG20 odnotował imponujący wzrost na poziomie +19,5%, co plasuje go wśród liderów w regionie. Porównując to do innych europejskich indeksów, francuski CAC40 wzrósł +8%, a niemiecki DAX30 +9,5%. Pomimo tych wzrostów, analitycy wciąż widzą duży potencjał w spółkach notowanych na GPW. Oto lista 12 dużych i średnich podmiotów z GPW, w których akcjach analitycy upatrują od 25% do nawet 76% potencjału wzrostu.

Zobacz także: 20 zagranicznych spółek z potencjałem wzrostu przekraczającym 100%

Do stworzenia listy wykorzystaliśmy skaner dostępny w ofercie Saxo Bank (dostępny na platformie SaxoTraderGo po zarejestrowaniu się) . Narzędzie pozwala na precyzyjne analizowanie trendów, identyfikowanie potencjalnych okazji inwestycyjnych.

Zobacz także: Trwa gra giełdowa Turbo Wyzwanie, w której można też inwestować w zagraniczne spółki. Sprawdzamy jak wygląda ich sytuacja

Tym razem zdecydowaliśmy się przeskanować polski rynek akcji w oparciu o bardzo konkretne kryteria selekcji. Poszukujemy spółek z dużym potencjałem wzrostu, dlatego uwzględniliśmy jedynie spółki, które otrzymały rekomendacje pozytywne od co najmniej trzech analityków. Dodatkowo, skaner uwzględnił spółki, których potencjał wzrostu wynikający z konsensusu wynosił co najmniej 25% w porównaniu do bieżącej ceny rynkowej. Takie podejście pozwoliło nam znaleźć spółki z potencjałem, które zdobyły pozytywne rekomendacje analityków je pokrywających oraz wykazały potencjał zysku, co może stanowić dobry punkt wyjścia do dalszej analizy i ewentualnego dołączenia ich do portfela.

12 spółek z ponad 25% potencjałem wzrostu

Przeprowadzona przez nas analiza wykazała, że założone kryteria spełnia 12 spółek. Są nimi reprezentanci sektora energetycznego Tauron, Enea, PGE oraz Orlen, ponadto spółki handlowe Pepco, Eurocash i Allegro, Intercars, Neuca, a także Selvita, Benefit Systems i Mo-BRUK.

Zobacz także: Prognozy dla giełd i rynków finansowych do końca 2023. Najnowszy raport o tym w co i jak inwestować

SpółkaOstatnia cenaCena docelowa konsensusu analitykówPotencjalny zwrot do ceny docelowej konsensusu analitykówLiczba wszystkich pozytywnych rekomendacjiLiczba rekomendacji kupna
Tauron Polska Energia SA3,80 zł6,67 zł76%33
Pepco Group Ltd18,55 zł32,37 zł75%1512
Enea SA7,23 zł12,21 zł69%44
PGE Polska Grupa Energetyczna SA7,14 zł10,60 zł49%44
EUROCASH SA15,03 zł21,58 zł44%63
Selvita Spolka Akcyjna59,60 zł83,18 zł40%32
ORLEN Spolka Akcyjna62,71 zł84,23 zł34%64
Mo-BRUK S.A.278,50 zł366,28 zł31%54
Allegro.eu30,21 zł38,92 zł29%1610
Benefit Systems SA1 710,00 zł2 172,00 zł27%44
Intercars SA548,00 zł695,40 zł27%53
Neuca SA716,00 zł898,33 zł25%33

Zobacz także: Gospodarka Stanów Zjednoczonych mocniejsza niż przewidywano. Najbliższe pół roku zdecyduje, co dalej

Spółki państwowe w dużej mierze dominują w wynikach skanowania. Tabelę otwiera Tauron Polska Energia z trzema rekomendacjami kupna, a jego kurs akcji w tym roku zanotował imponujące 72% wzrostu. Średnia cena docelowa według konsensusu analityków wynosi 6,67 zł. Według analityków spółka zyskuje przewagę dzięki umiejętności generowania znaczących przepływów finansowych oraz atrakcyjnej wycenie w porównaniu do konkurencji. Jej wartość w kontekście EV/EBITDA jest niższa o 30% od mediany branżowej. Niemniej jednak, bardziej ostrożni eksperci wskazują, że w najbliższych latach Tauron będzie konfrontowany z koniecznością znacznych inwestycji mających na celu odbudowę infrastruktury produkcyjnej. Realizacja pozytywnego scenariusza uzależniana jest też w dużym stopniu od skutecznego przeniesienia toksycznych aktywów do NABE. 
 

TAURON

Zobacz także: Wyniki Take-Two Interactive: przebijają konsensus Wall Street, a premiera GTA 6 rozgrzewa świat

Drugie miejsce w tabeli zajmuje Pepco Group, czyli popularna sieć sklepów, ale wyjątkowo słaba na giełdzie. Rafał Irzyński, analityk Strefy Inwestorów, zauważa, że mimo wzrostu sprzedaży Pepco Group N.V., kurs akcji spółki nie odzwierciedla tego sukcesu. W ciągu pięciu miesięcy kurs akcji spółki traci ponad 50%. Wartość akcji nie rośnie zgodnie z osiąganymi przychodami. Wyniki finansowa za ostatni raportowany kwartał 2023 roku pokazują, że grupa, będąc właścicielem marek Pepco i Dealz, odnotowała wzrost przychodów o 12,5% (w założeniu stałego kursu walutowego), osiągając kwotę 1,44 mld euro. Jednak liczba nowo otwartych sklepów i wskaźnik sprzedaży LFL, szczególnie w segmencie Pepco, prezentują się mniej obiecująco, z LFL ujemnym na poziomie -2,4%. Spółka obniżyła już prognozę całorocznego wyniku EBITDA na poziomie około 750 mln euro, choć przyznaje, że ostatni kwartał przyniósł wyraźne spowolnienie. Dodatkowo, zmiany w zarządzie oraz powołanie Komitetu Wykonawczego sugerują, że firma skupia się na dostosowaniach strategicznych w obliczu wyzwań biznesowych. Skomplikowana sytuacja właścicielska, sprawia, że akcje spółki doznały solidnej przeceny bo większościowy pakiet akcji jest na sprzedaż. To wszystko sprawia, że względem perspektywy biznesowych i wyników analitycy widzą potencjał do wzrostu.

<a href=

Zobacz także: Największy rajd na akcje amerykańskich spółek od 2 lat. Fundusze hedgingowe wracają na parkiet

Chwilę za podium mamy Eurocash, druga spółka z czołówki skanowania, która nie jest spółką skarbu państwa. W piątek dziennikarz Strefy Inwestorów Gabriel Uryniuk w artykule „Eurocash podtrzymuje dobrą passę, pomimo trudnego kwartału. Zysk EBITDA przebija oczekiwania analityków", opisywał, że spółka zakończyła pierwsze dziewięć miesięcy roku wzrostem przychodów o 8% (24,5 mld zł) oraz rentowności. Pomimo trudnego otoczenia rynkowego, EBITDA podskoczyła o 7% do 739 mln zł, a zysk netto wzrósł z 11 mln zł do 44 mln zł. Trzeci kwartał przyniósł dodatkowy sukces, przewyższając prognozy analityków, z przychodami wynoszącymi niemal 8,6 mld zł (wzrost o 4%). Poprawa wyników głównie wynika z wzrostu sprzedaży hurtowej, generującej ponad 70% przychodów. Pomimo rosnących kosztów zatrudnienia i inflacji, EBITDA tego segmentu wzrosła o 6% do 612 mln zł. Eurocash w szybkim tempie obniża zadłużenie i utrzymuje rentowność. Dodatkowo wyniki w 2024 roku mają wesprzeć efekty restrukturyzacji kosztowej w obszarze hurtu.

eurocash

Zobacz także: Wyniki Apple przebiły oczekiwania analityków, ale perspektywy nie są już tak optymistyczne

W przypadku innych firm, takich jak Benefit Systems, prognozy analityków wskazują na potencjalny wzrost o 27%. Warto zauważyć, że pod koniec sierpnia, były członków zarządu udzielił obszernego wywiadu dla Strefy Inwestorów, w którym omówił istotne aspekty dotyczące perspektyw rozwoju spółki: „Chcemy utrzymywać charakter spółki wzrostowej, a z drugiej strony być spółką dywidendową - Bartosz Józefiak, Benefit Systems". Benefit Systems rośnie w dynamicznym tempie konsekwentnie zwiększając liczbę klientów i zwiększając ARPU w swoim flagowym programie Multisport. Dodatkowo spółka umacnia swoją pozycję w Polsce dynamicznie rozwijając sieć własnych klubów sportowych zarówno organicznie jak i poprzez M&A. 

benefit

Zobacz także: Upadek króla kryptowalut: Założyciel giełdy FTX, Sam Bankman-Fried uznany winnym oszustwa

Materiał zawiera linki do platformy inwestycyjnej Saxo, która jest partnerem serwisu Strefa Global Market

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.