Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Największy rajd na akcje amerykańskich spółek od 2 lat. Fundusze hedgingowe wracają na parkiet

Ostatnia decyzja FEDu o wstrzymaniu podwyżek stóp procentowych wywołała znaczne poruszenie wśród funduszy hedgingowych. Traderzy przeprowadzili najszybszy skup akcji notowanych na amerykańskich rynkach od ponad 2 lat.


Poprzednie trzy miesiące na rynkach akcji minęły pod znakiem ciągłych spadków. Rosnąca rentowność obligacji oraz obawy o utrzymanie się inflacji, skutkujące dalszymi podwyżkami stóp, skutecznie ściągały indeksy w dół. Jednak od początku listopada widać pozytywne odbicie na głównych indeksach amerykańskich, a nota Goldman Sachs informuje, że w zeszłym tygodniu fundusze hedgingowe wróciły do gry.

Kolejny miesiąc spadków na głównych indeksach. USA lekko się poprawia, a reszta spada coraz głębiej

Rajd ścisnął krótkie pozycje

W wyniku wzmożonej aktywności funduszy na rynku widać było mocne odbicie w zeszłym tygodniu. Dwa największe indeksy USA zanotowały najwyższą tygodniową stopę zwrotu w 2023 r. Indeks S&P 500 wzrósł o 5%, natomiast Nasdaq 100 zwiększył swoją wartość o 5,7%, tym samym zbliżając się do górnej granicy kanału trendu spadkowego, w którym znajduje się od połowy tego roku.

Notowania nasdaq 100

Upadek króla kryptowalut: Założyciel giełdy FTX, Sam Bankman-Fried uznany winnym oszustwa

Jak informuje Goldman Sachs, fundusze zwiększyły swoje długie pozycje do największego poziomu od 8 miesięcy. Taki ruch spowodował, że niektórzy zostali ściśnięci w swoich krótkich pozycjach, które stały się zbyt drogie do utrzymania i w efekcie zmuszeni byli je zamknąć, co najprawdopodobniej dodało paliwa do wzrostów z ostatniego tygodnia.

Wkrótce rusza gra giełdowa Turbo Wyzwanie. Można inwestować też w zagraniczne spółki, podpowiadamy jakie

Sektor technologiczny wraca do łask

Po ponad 7% przecenie w poprzednim miesiącu, sektor spółek technologicznych zaczyna odbicie zbliżając się do szczytów z października. Fundusze zdecydowały się otworzyć najwięcej pozycji właśnie wśród spółek z tego sektora. Drugim najpopularniejszym wyborem były spółki z sektora dóbr luksusowych, które w ostatnich miesiącach mierzył się z dużymi przecenami.

Jednocześnie najwięcej sprzedaży odnotowano wśród spółek z sektorów finansowego i  opieki zdrowotnej.

Wygląda na to, że fundusze zdecydowały się zagrać pod zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych, rezygnując ze spółek finansowych, a także wycofać swoje pozycje ze spółek z sektorów defensywnych.

Jeżeli ich przewidywania okażą się słuszne i FED nie będzie dalej dusił gospodarki, przecenione aktywa może czekać odwrócenie trendu i powrót po ponad 4 miesiącach do wzrostów. Jednakże, choć ostatnie dane z USA pokazują w końcu pierwsze sygnały słabnącego rynku pracy, wciąż ciężko mówić o mocnych podstawach do tego, że zarówno inflacja odwróciła się od amerykańskiej gospodarki, jak i sytuacja w spółkach się poprawiła.

Rajd widoczny był do tego jedynie w Stanach. W Europie i Azji (z wyjątkiem Japonii) fundusze dalej pozostawiają swoje krótkie pozycje, oczekując dalszego pogorszenia sytuacji gospodarczej.

Fundusz ETF na spółki technologiczne USA jest dostępny na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

Notowania ETF na spółki technologiczne US

Giganci technologiczni z NASDAQ pod presją. Obligacje coraz większą konkurencją dla akcji

udostępnij: