Znamy prognozy jaka będzie cena ropy w 2019 rok
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
14 gru 2018, 06:54

Oto prognozy ile będzie kosztowała ropa naftowa w 2019 roku

OPEC ogranicza wydobycie ropy, a amerykańscy producenci wręcz przeciwnie. Dawno nie było tak ciekawej sytuacji na rynku Czarnego Złota. Co będzie się działo z ceną ropy Brent i WTI w 2019 roku? Zebraliśmy najważniejsze prognozy z ostatnich dni.

Notowania ropy w 2018 roku z profilu naprawdę wyglądają jak tor rollercoaster. Od początku stycznia do początku października widać było dość niestabilny, ale jednak trend wzrostowy. A później... nadeszła ostra jazda w dół.

Podobnie wyglądają notowania zarówno ropy Brent (z Morza Północnego, słodka i lekka), jak i WTI (z USA, bardzo lekka i słodka). Powstaje pytanie, co będzie się działo z ropą w 2019 roku. Czy da się to w ogóle przewidzieć, biorąc pod uwagę całe zamieszanie geopolityczne i wokół OPEC?

Zobacz także: Uran hitem inwestycyjnym ostatnich miesięcy. Popyt na surowiec rośnie, a wydobycie wprost przeciwnie

Starcie OPEC vs USA na rynku ropy

Przypomnijmy, że niedawno kartel OPEC pod wodzą Arabii Saudyjskiej zdecydował - po konsultacji z Rosją - że ograniczy wydobycie o 1,2 mln baryłek dziennie w celu uniknięcia nadpodaży i zahamowania spadku ceny. Prezydent USA Donald Trump apelował o odwrotną decyzję wskazując, że tańsza ropa wspomaga rozwój gospodarczy.
 

Notowania ropy Brent w 2018 roku

brent

Notowania ropy WTI w 2018 roku

wti
 

Prognozy cen ropy na 2019 rewidowane w dół

U.S. Energy Information Administration zredukowała prognozę na 2019 rok dla ceny WTI do 54,19 USD za baryłkę, czyli o 16,4% w stosunku do poprzedniej. Dla ropy Brent prognoza poszła w dół o 15,2%, do 61 USD za baryłkę. To oznacza, że EIA spodziewa się konsolidacji ceny ropy. EIA oczekuje także, że w 2019 roku średnia produkcja ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych przekroczy 12 mln baryłek dziennie.

Citi widzi przyszłość ropy Brent bardzo podobnie. Przewiduje, że średnia cena baryłki w 2019 roku wyniesie około 60 USD, czyli praktycznie się nie zmieni w stosunku do aktualnej ceny. Wszystko przez to, że cięcia w wydobyciu zarządzone przez OPEC zapewne zmobilizują amerykańskich producentów do zwiększenia mocy. Z kolei cena ropy WTI może spaść przez to do nawet 45 USD za baryłkę, a USA mogą stać się największym producentem ropy na świecie.

Morgan Stanley przewiduje, że średnia cena baryłki Brent sięgnie w 2019 roku około 68,50 USD. Analitycy banku uważają, że decyzje OPEC przestaną robić duże wrażenie na inwestorach i cena delikatnie odbije na północ. Tym niemniej, zostali oni zaskoczeni przez OPEC decyzją o cięciach, bo poprzednia prognoza zakładała średnią cenę Brent w przyszłym roku na poziomie 77,5 USD.

Bank of America Merrill Lynch spodziewa się, że w 2019 roku ropa Brent odrobi częściowo straty z tego roku i jej cena powędruje w okolice 70 USD za baryłkę. Analitycy tego banku ostrzegają, że zmienność na ropie będzie duża. Według nich, przyszłoroczny szczyt cenowy na ropie możemy zobaczyć w II kwartale.

Bank Pekao dostrzega wielkie znaczenie ceny ropy w kontekście polskiej gospodarki, a szczególnie poziomu stóp i inflacji w Polsce. W scenariuszu bazowym Pekao cena ropy Brent ma się kształtować w przyszłym roku na poziomie 72 USD za baryłkę.

Trading Economics – konsensus prognoz zbieranych przez portal Trading Economics zakłada, że ropa WTI w 2019 roku będzie handlowana na poziomie 52,75 USD za baryłkę. Z kolei cena ropy Brent ma się ukształtować średnio na poziomie 62,17 USD za baryłkę.

Konsensus prognoz dla ropy Brent

br tr
 

Konsensus prognoz dla ropy WTI

wti tr
 

Warto zauważyć, że żadna z przywołanych prognoz nie zakłada spadku ceny ropy Brent. Zupełnie inaczej jest postrzegana przyszłość ropy WTI – wszyscy niemal jako pewnik przyjmują to, że amerykańscy producenci zwiększą wydobycie.

Zobacz także: Ceny ropy rosną z kilku powodów – dr Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.