Pallad, który wydobywa KGHM, jest już droższy niż złoto czy platyna, ale może dalej rosnąć.
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
29 mar 2019, 07:31

Pallad jest już droższy od złota i platyny. Metal, który wydobywa KGHM może jednak kontynuować hossę

Uncja palladu jest obecnie droższa, niż uncja złota czy platyny. Pallad podrożał w 3 lata od dołka do szczytu o 250%. Czy wciąż można oczekiwać wzrostu ceny surowca, który w swoich kopalniach w Kanadzie wydobywa KGHM?

To jest naprawdę niesamowite, co stało się z notowaniami palladu w ostatnich 3 latach. Jedna uncja tego metalu wyceniana w USA podrożała w tym okresie o 145%! W tym czasie ruda żelaza zdrożała o 50%, miedź o 28%, indeks surowców CRB Commodity Index poszedł w górę ledwie o 6,6%, a platyna potaniała o 11%. Dosłownie kilka dni temu pallad zanotował historyczne maksima cenowe (1 583 USD za uncję) ale teraz cena nieco spadła.
 

1. Notowania ceny 1 uncji palladu w USD – 5 lat

Pallad


Ostatnie 5 sesji przyniosło jednak znaczące ochłodzenie nastrojów na palladzie. Uncja tegoż metalu potaniała o 11%, podczas gdy indeks surowców CRB Commodity Index stał w miejscu. W środę straciła na wartości aż 6,3%, co było największym 1-dniowym spadkiem kursu od 19 lat.

Co dalej z notowaniami tego surowca, który znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle?

Zobacz także: Rentowność obligacji oraz oczekiwania inflacyjne są dla ceny złota kluczowe – Michał Słysz z Investors TFI

Mała podaż, duży popyt z przemysłu

Paweł Grubiak z Superfund TFI zwraca uwagę, że na rynku palladu od wielu lat utrzymuje się deficyt, podobnie jest w 2019 roku. „Jest to powiązane z rosnącym popytem na pallad ze strony branży samochodowej. Palladu używa się głównie w produkcji katalizatorów samochodowych w autach z napędem benzynowym, w przeciwieństwie do platyny, która jest potrzebna w coraz mniej popularnych samochodach z silnikiem diesla. Obawy o spowolnienie gospodarcze mogą przytępić trochę popyt na pallad ze strony sektora motoryzacyjnego, ale ten spadek może nie wystarczyć do zbilansowania sytuacji na globalnym rynku tego metalu” – napisał Grubiak w swojej analizie. Podkreślił, że w ostatnich tygodniach notowania palladu rosły dynamicznie, do rekordowych poziomów, po informacjach o planowanym ograniczeniu wydobycia palladu w Rosji.

Peter Hug, dyrektor w Kitco Metals, uważa, że pallad ma jeszcze dużą przestrzeń do wzrostów wyceny. - Na rynku palladu widać duże napięcie między popytem a podażą. Być może Rosjanie wstrzymują rzucanie kolejnych partii metalu na rynek, bo chcą windować cenę – stwierdził Hug w wywiadzie dla Kitco News.

Według eksperta Kitco Metals, inwestorzy nie powinni się zanadto martwić głęboką korektą, która ma teraz miejsce. - Pallad przyzwyczaił już wszystkich do takiego zachowania. Korekty cenowe na tym metalu są zazwyczaj bardzo głębokie, sięgają nawet 100 USD w ciągu kilku sesji. Według mnie, jeśli po korekcie kurs palladu w USD przebije się przez barierę 1 600 USD, to poziom 1 800 USD będzie jak najbardziej realny w średniej perspektywie – stwierdził Peter Hug.

Jeszcze bardziej odważne prognozy snują eksperci Bank of America Merrill Lynch. Napisali oni w raporcie, że spodziewają się zobaczyć cenę uncji palladu jeszcze w tym roku na poziomie 2 000 USD. „Pallad ma bardzo mocne fundamenty, a do tego zarówno popyt jak i podaż są nieelastyczne. Podaż tego metalu moża się nawet zmniejszać, tymczasem popyt nie będzie malał, bo pallad to kluczowy składnik katalizatorów w autach z silnikami benzynowymi” – podkreślili analitycy BoAML.

Ciekawe, że zaangażowanie funduszy ETF w pallad jest najniższe od dekady. Z jednej strony pokazuje to, że popyt inwestycyjny mógłby znacząco (pozytywnie) wpłynąć na cenę palladu. Z drugiej strony ten fakt potwierdza brak zainteresowania inwestorów amerykańskich rynkiem surowców...
 

Ekspozycja funduszy ETF na pallad (w mln uncji)

Ekspozycja funduszy ETF na pallad (w mln uncji)

Co to jest pallad: zastosowania palladu

Warto krótko wyjaśnić, czym tak naprawdę jest pallad. Jest to srebrzystobiały metal. Przypomina platynę, ale jest od niej lżejszy, twardszy i bardziej wytrzymały. Rozpuszcza się w silnych zasadach i kwasach, ale nie reaguje z tlenem oraz wodą (czyli jest odporny na rdzewienie). W wysokiej temperaturze staje się kowalny (łatwo obrabialny).

Jest to metal bardzo rzadko występujący. Największe jego złoża występują na terytorium Rosji (około 44%), spore są także w RPA (około 40%), a resztę dzielą między siebie USA, Kanada i Zimbabwe.

Pallad znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle. W branży samochodowej jest stosowany do produkcji katalizatorów, a w sektorze technologicznym do produkcji kondensatorów, elektrod czy układów scalonych. Jest też wykorzystywany w procesie leczenia chorób nowotworowych, do produkcji narzędzi chirurgicznych i sztucznych zębów. W jubilerstwie wykorzystuje się go przy produkcji tzw. białego złota.
 

3. Wydobycie palladu, Rosja = 100

palladium_production_map

Źródła wykresów: 1. Kitco, 2. Bloomberg, 3. London Gold Bullion

Zobacz także: Dobra wiadomość dla akcjonariuszy KGHM. Miedź może być inwestycyjną gwiazdą rynku metali – twierdzą analitycy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.