Pallad jest już droższy od złota i platyny. Metal, który wydobywa KGHM może jednak kontynuować hossę
Uncja palladu jest obecnie droższa, niż uncja złota czy platyny. Pallad podrożał w 3 lata od dołka do szczytu o 250%. Czy wciąż można oczekiwać wzrostu ceny surowca, który w swoich kopalniach w Kanadzie wydobywa KGHM?
To jest naprawdę niesamowite, co stało się z notowaniami palladu w ostatnich 3 latach. Jedna uncja tego metalu wyceniana w USA podrożała w tym okresie o 145%! W tym czasie ruda żelaza zdrożała o 50%, miedź o 28%, indeks surowców CRB Commodity Index poszedł w górę ledwie o 6,6%, a platyna potaniała o 11%. Dosłownie kilka dni temu pallad zanotował historyczne maksima cenowe (1 583 USD za uncję) ale teraz cena nieco spadła.
1. Notowania ceny 1 uncji palladu w USD – 5 lat
Ostatnie 5 sesji przyniosło jednak znaczące ochłodzenie nastrojów na palladzie. Uncja tegoż metalu potaniała o 11%, podczas gdy indeks surowców CRB Commodity Index stał w miejscu. W środę straciła na wartości aż 6,3%, co było największym 1-dniowym spadkiem kursu od 19 lat.
Co dalej z notowaniami tego surowca, który znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle?
Zobacz także: Rentowność obligacji oraz oczekiwania inflacyjne są dla ceny złota kluczowe – Michał Słysz z Investors TFI
Mała podaż, duży popyt z przemysłu
Paweł Grubiak z Superfund TFI zwraca uwagę, że na rynku palladu od wielu lat utrzymuje się deficyt, podobnie jest w 2019 roku. „Jest to powiązane z rosnącym popytem na pallad ze strony branży samochodowej. Palladu używa się głównie w produkcji katalizatorów samochodowych w autach z napędem benzynowym, w przeciwieństwie do platyny, która jest potrzebna w coraz mniej popularnych samochodach z silnikiem diesla. Obawy o spowolnienie gospodarcze mogą przytępić trochę popyt na pallad ze strony sektora motoryzacyjnego, ale ten spadek może nie wystarczyć do zbilansowania sytuacji na globalnym rynku tego metalu” – napisał Grubiak w swojej analizie. Podkreślił, że w ostatnich tygodniach notowania palladu rosły dynamicznie, do rekordowych poziomów, po informacjach o planowanym ograniczeniu wydobycia palladu w Rosji.
Peter Hug, dyrektor w Kitco Metals, uważa, że pallad ma jeszcze dużą przestrzeń do wzrostów wyceny. - Na rynku palladu widać duże napięcie między popytem a podażą. Być może Rosjanie wstrzymują rzucanie kolejnych partii metalu na rynek, bo chcą windować cenę – stwierdził Hug w wywiadzie dla Kitco News.
Według eksperta Kitco Metals, inwestorzy nie powinni się zanadto martwić głęboką korektą, która ma teraz miejsce. - Pallad przyzwyczaił już wszystkich do takiego zachowania. Korekty cenowe na tym metalu są zazwyczaj bardzo głębokie, sięgają nawet 100 USD w ciągu kilku sesji. Według mnie, jeśli po korekcie kurs palladu w USD przebije się przez barierę 1 600 USD, to poziom 1 800 USD będzie jak najbardziej realny w średniej perspektywie – stwierdził Peter Hug.
Jeszcze bardziej odważne prognozy snują eksperci Bank of America Merrill Lynch. Napisali oni w raporcie, że spodziewają się zobaczyć cenę uncji palladu jeszcze w tym roku na poziomie 2 000 USD. „Pallad ma bardzo mocne fundamenty, a do tego zarówno popyt jak i podaż są nieelastyczne. Podaż tego metalu moża się nawet zmniejszać, tymczasem popyt nie będzie malał, bo pallad to kluczowy składnik katalizatorów w autach z silnikami benzynowymi” – podkreślili analitycy BoAML.
Ciekawe, że zaangażowanie funduszy ETF w pallad jest najniższe od dekady. Z jednej strony pokazuje to, że popyt inwestycyjny mógłby znacząco (pozytywnie) wpłynąć na cenę palladu. Z drugiej strony ten fakt potwierdza brak zainteresowania inwestorów amerykańskich rynkiem surowców...
Ekspozycja funduszy ETF na pallad (w mln uncji)
Co to jest pallad: zastosowania palladu
Warto krótko wyjaśnić, czym tak naprawdę jest pallad. Jest to srebrzystobiały metal. Przypomina platynę, ale jest od niej lżejszy, twardszy i bardziej wytrzymały. Rozpuszcza się w silnych zasadach i kwasach, ale nie reaguje z tlenem oraz wodą (czyli jest odporny na rdzewienie). W wysokiej temperaturze staje się kowalny (łatwo obrabialny).
Jest to metal bardzo rzadko występujący. Największe jego złoża występują na terytorium Rosji (około 44%), spore są także w RPA (około 40%), a resztę dzielą między siebie USA, Kanada i Zimbabwe.
Pallad znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle. W branży samochodowej jest stosowany do produkcji katalizatorów, a w sektorze technologicznym do produkcji kondensatorów, elektrod czy układów scalonych. Jest też wykorzystywany w procesie leczenia chorób nowotworowych, do produkcji narzędzi chirurgicznych i sztucznych zębów. W jubilerstwie wykorzystuje się go przy produkcji tzw. białego złota.
3. Wydobycie palladu, Rosja = 100
Źródła wykresów: 1. Kitco, 2. Bloomberg, 3. London Gold Bullion
Zobacz także: Dobra wiadomość dla akcjonariuszy KGHM. Miedź może być inwestycyjną gwiazdą rynku metali – twierdzą analitycy