Jak zarobić na inflacji? Surowce rolne i akcje spółek z branży spożywczej mogą być dobrym pomysłem
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
19 lip 2019, 06:56

Surowce rolne i akcje spółek spożywczych to pomysł jak zarobić na inflacji

Surowce rolne dały dobrze zarobić w ostatnich tygodniach. Wciąż mają duże szanse na zwyżki, ale o wszystkim zdecyduje pogoda i polityka. Jeśli będą drożały, to wzrośnie inflacja. Można na tym jednak zarabiać grając na kontraktach, ale też inwestując w akcje spółek z branży spożywczej.

Surowce rolne mają za sobą bardzo udane 2 miesiące. Najważniejszy indeks obrazujący zachowanie ich cen – chodzi o S&P GSCI Agriculture Index (GKX) – urósł od końca maja do połowy lipca o blisko 13%.

Jak wiadomo, wraz z surowcami rolnymi w górę powinna iść inflacja. Prostym sposobem na to, by na niej zarobić, jest więc granie na wzrosty kontraktów na surowce rolne. Ci bardziej odważni mogą pomyśleć o kupowaniu akcji wybranych spółek z branży spożywczej. Takie spółki są obecnie również na GPW.

1. Notowania S&P GSCI Agriculture Index Spot – 6 miesięcy

gkx

Zboża już dały świetnie zarobić

W ostatnich tygodniach dynamicznie rosły przede wszystkich ceny zbóż: kukurydzy oraz pszenicy. Pszenica w ciągu ostatnich 3 miesięcy podrożała o około 13% a kukurydza o 22%.

- Ten sezon w Stanach Zjednoczonych był wyjątkowo trudny dla farmerów. Na początku, zasiewy kukurydzy i soi opóźniały się ze względu na ulewy. Później pogoda się poprawiła, ale i tak nie udało się nadrobić opóźnień całkowicie. Obecnie z kolei problemem na terenach uprawy zbóż w USA są susze, które negatywnie wpływają na jakość zbóż. Dotyczy to również uprawianej w Europie pszenicy, której tegoroczne susze mocno dały się we znaki – tłumaczy Strefie Inwestorów Paweł Grubiak, analityk i zarządzający Superfund TFI.

2. Notowania kontraktów na kukurydzę – 3 miesiące

corn

3. Notowania kontraktów na pszenicę – 3 miesiące

wheat

Wraz z cenami zbóż mogą rosnąć wyceny niektórych spółek spożywczych z GPW. Np. w raporcie z 12 lipca analitycy Pekao Investment Banking stwierdzili, że widzą szanse, w średnim terminie, na wsparcie wyników IMC ze strony pozytywnych trendów cenowych na rynku kukurydzy, pod uprawę której IMC przeznacza ponad 50% areału pod zarządzaniem.

„Ceny produktów rolnych mają kluczowe znaczenie dla kształtowania się wyników IMC. Spółka może zarządzać cenami w ograniczonym stopniu decydując się na odpowiedni moment zawarcia transakcji sprzedaży, co ułatwia własna sieć magazynów. Obecne tendencje na rynku produktów rolnych należy uznać za pozytywne dla IMC, w szczególności z uwagi na wzrost cen kukurydzy odzwierciedlający prognozowane zacieśnienie bilansu popytowo-podażowego w wyniku niekorzystnych warunków pogodowych w USA w okresie zasiewów. Obecne oceny jakości upraw kukurydzy w USA potwierdzają słabsze perspektywy dla zbiorów w tym roku” - napisali analitycy Pekao Investment Banking.

Na GPW jest wiele innych spółek z szeroko pojmowanej branży spożywczej. Spora część z nich to spółki ukraińskie. Mowa tu m.in. o spółkach Kernel, Astarta, Agroton, KSG Agro, Makarony Polskie, Ovostar.

Zobacz także: Wartość spółek gamingowych notowanych na GPW i NewConnect przekroczyła 25 mld zł - wynika z raportu Poland Gaming Sector

Pogoda i polityka

Jednak niektórzy analitycy ostrzegają, że sytuacja na rynkach towarów rolnych w najbliższych miesiącach może być zróżnicowana.

- Na rynkach zbóż wciąż panuje dużo niepewności związanej z pogodą. Z jednej strony, zapowiedzi wysokich temperatur i nierównych opadów deszczu mogą negatywnie wpływać na jakość zbóż, co pozytywnie odbiłoby się na cenach. Z drugiej strony, nadchodzące żniwa oraz duża konkurencja w zakresie eksportu zbóż ograniczają potencjał wzrostu cen zbóż w Stanach Zjednoczonych – tłumaczy Strefie Inwestorów Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ.

- Najbliższe tygodnie będą przynosiły przede wszystkim kolejne dane, które pozwolą zweryfikować, na ile sytuacja pogodowa doprowadziła do zaburzeń w podaży zbóż. O dalszy wzrost cen będzie jednak trudno, ponieważ sprzedających na tych rynkach wspierają duże zapasy zbóż oraz perspektywa mniejszego popytu – ostrzega Paweł Grubiak.

Jeszcze bardziej zagmatwana jest sytuacja na rynkach cukru, kawy oraz kakao. O cenach tych surowców będą zapewne decydowały czynniki polityczne.

- Ceny cukru ostatnio spadły na skutek rozczarowująco dużej podaży i zapowiedzi dużego eksportu z Indii. Jednak Brazylia i Indie rozmawiają na temat współpracy w zakresie większego wykorzystania cukru w produkcji etanolu. Na rynku kakao weszły w życie przepisy narzucające dodatkową opłatę na sprzedaż surowca eksportowanego z Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany na przyszły sezon, a kraje produkujące kawę starają się wypracować własne porozumienie, które mogłoby ograniczyć powracającą presję na niższe ceny. W przypadku tych towarów, ceny mogą w najbliższym czasie dążyć do stabilizacji bardziej, niż do dynamicznych wzrostów cen – uważa Dorota Sierakowska.

Ostrożnie z kontraktami, i z akcjami też

Inwestorzy, którzy chcą zarabiać na zwyżkach cen surowców rolnych, muszą podejmować te próby z najwyższą ostrożnością. Jak wiadomo, najlepszym sposobem jest kupowanie udziałów w funduszach ETF, ale ta metoda jest trudno dostępna dla polskiego inwestora. Pozostają więc ryzykowne kontrakty oraz akcje spółek rolnych.

- Spółki notowane na giełdzie jednak na ogół dość słabo odzwierciedlają sytuację na rynkach towarowych, ze względu na mnogość innych czynników wpływających na ceny akcji – zwraca uwagę Dorota Sierakowska.

- Potencjał wzrostów widać na rynkach kawy oraz kakao. Jednak te surowce nie przekładają się bardzo wyraźnie na notowania konkretnych spółek z branży rolnej, więc kontrakty futures i kontrakty CFD pozostają najlepszym sposobem na wykorzystanie trendów – dodaje Grubiak.

4. Notowania spółki IMC na tle kontraktu na kukurydzę – 5 lat

imc vs corn

Źródła wykresów: 1. Financial Times, 2 i 3. Nasdaq, 4. Stooq

Zobacz także: Od dziś możesz zarobić na akcjach właściciela sklepów Biedronka w Polsce

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.