Cena drewna mocno spadła, a stali złapały zadyszkę - zła wiadomość dla Bowim, JSW
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
21 lip 2021, 08:00

Cena drewna mocno spadła, a stali złapała zadyszkę. To nie jest dobra wiadomość dla akcjonariuszy spółek stalowych czy JSW

Tarcica od szczytu z początku maja potaniała o 67%. Tymczasem cena stali i rudy żelaza od dwóch miesięcy konsoliduje się w szerokim przedziale.

W I kwartale głośno było o szaleńczych wzrostach ceny tarcicy czy stali. Okazuje się, że przyszło schłodzenie cen tych surowców. To może być ważna informacja w kontekście kilku spółek notowanych na GPW.

Pękła bańka na tarcicy, stal przestała drożeć

Pandemiczny popyt na surowce w II połowie 2020 roku oraz w I kwartale 2021 roku zadziwiał swoją siłą, windując wysoko ceny. Szaleńczo drożała nie tylko miedź czy kukurydza, ale też drewno czy stal. Jednakże dziś, po tym wielkim rajdzie cenowym na niektórych rynkach nie ma już śladu.

Cena tarcicy od początku listopada 2020 roku urosła z poziomu 507 USD za 1000 stóp deski do 1686 USD w dniu 7 maja 2021, czyli o 232%. Jednakże od szczytu do 20 lipca spadła do 552 USD, czyli o -67%. W kwietniu i maju wiele pisało się o rekordowo wysokim koszcie budowy drewnianych domów, a artykuł na ten temat, zamieszczony na popularnym portalu Visual Capitalist, niemal idealnie wyznaczył szczyt cenowy. Można chyba nawet mówić o pęknięciu bańki cenowej na tarcicy – a czemu ona się uformowała wyjaśnialiśmy TUTAJ.
 

Notowania ceny tarcicy (w USD za 1000 stóp deski)

tarcica

Źródło: Trading Economics
 

Wyhamował także wzrost cen stali – wyceniana na rynku chińskim jest warta mniej więcej tyle, co na początku maja (około 5400 juanów za tonę). Obecnie tona rudy żelaza kosztuje 222 USD, mniej więcej tyle samo, co na początku maja i czerwca – czyli mamy już ponad dwa miesiące konsolidacji (w szerokim zakresie cenowym). Wypłaszczenie cen stali przetworzonej (profile, kształtowniki, blacha) widać także po zerknięciu na indeksy publikowane przez Polską Unię Dystrybutorów Stali.
 

Notowania ceny stali na rynku chińskim (juan/tona)

stal cny

Źródło: Trading Economics
 

Notowania ceny rudy żelaza (USD/tonę)

iron ore

Źródło: Trading Economics

Indeksy cenowe stali

indeksy

Źródło: Polska Unia Dystrybutorów Stali

Zobacz także: Wyniki finansowe Bowim za II kwartał powinny być zadowalające, bo nasze marże są rekordowo wysokie – mówi Jacek Rożek, wiceprezes grupy Bowim

JSW i spółki stalowe mogą złapać zadyszkę

Co to oznacza dla inwestorów? Oczywiście, traderzy grający pod trend wzrostowy na tych rynkach od dawna nie mają już „łatwego kawałka chleba”. Być może te rynki weszły w dłuższą konsolidację, która jest najmniej lubianą przez traderów sytuacją.

Jeśli chodzi o długoterminowych inwestorów giełdowych, to muszą oni brać pod uwagę możliwość głębszej korekty na rynku stali. W przypadku takiego scenariusza, przecenione mogłyby zostać także akcje firm powiązanych z rynkiem stali, takich jak Bowim, Stalprofil, Cognor czy Stalprodukt. Te spółki to są gwiazdy ostatnich miesięcy na GPW, zyskały na wycenie w ciągu ostatnich 12 miesięcy odpowiednio 365%, 100%, 244% oraz 119%.
 

Notowania Bowim – 8 miesięcy

Bowim


Pamiętajmy także, że Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) to jedyny w Unii Europejskiej producent węgla koksowego (jest to surowiec strategiczny) potrzebnego do produkcji stali. Dobra koniunktura na rynku hutniczym ma pozytywny wpływ na sytuację fundamentalną i kurs spółki JSW i odwrotnie.
 

Notowania JSW – 8 miesięcy

JSW (1)


Jest też na głównym rynku GPW spółka, która jest bezpośrednio powiązana z rynkiem drewna – chodzi o Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego. Jego wycena w ciągu ostatnich 12 miesięcy urosła o 126%, do 101 mln zł. Pytanie, czy to nie koniec wzrostów, jest więcej niż zasadne w kontekście pęknięcia bańki cenowej na tarcicy.
 

Notowania KPPD – 8 miesięcy

KPD

Zobacz także: „Nadszedł czas zdrowych bilansowo spółek z branży stalowej” – mówi Łukasz Rudnik, analityk Trigon DM

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.