Ropa z Rosji może zostać objęta embargiem. USA i Unia Europejska przygotowują się do takiego scenariusza
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
07 mar 2022, 20:06

Ropa z Rosji może zostać objęta embargiem. USA i Unia Europejska przygotowują się do takiego scenariusza

Ceny ropy wzrosły w poniedziałek po tym jak Sekretarz Stanu USA Andrew Blinken powiedział, że USA oraz UE rozważają wprowadzenie zakazu importu rosyjskiej ropy. 

Kongres mocno naciska na administrację Bidena jeżeli chodzi o nałożenie sankcji energetycznych na Rosję. Biały Dom opiera się temu posunięciu, powołując się na obawy dotyczące wpływu sankcji na ceny ropy. Kilka dni temu Biden odrzucił apel Republikanów i Demokratów. Temat ponownie wraca na tapetę. 

Embargo na rosyjską ropę 

W weekend, Blinken powiedział w CNN, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy „rozważają możliwość wprowadzenia zakazu importu rosyjskiej ropy naftowej, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej podaży tego surowca na rynkach światowych". Tylko w ciągu ostatnich pięciu sesji ceny ropy wzrosły o ponad 25%, co stanowi najszybszy wzrost cen od dekady.

Kto podpisuje zakaz handlu ropą? Sankcje z reguły podlegają władzy wykonawczej i zwykle przyjmują formę rozporządzenia wykonawczego. Przed nałożeniem sankcji prezydent konsultuje się z Radą Bezpieczeństwa Narodowego i innymi agencjami, aby ustalić, jakie będą skutki sankcji. W tym przypadku administracja Bidena konsultuje się w sprawie sankcji także ze swoimi sojusznikami - powiedział Blinken.

Kto wykonuje sankcje? Kongres ma również prawo do wprowadzenia sankcji w drodze ustawodawczej. W czwartek ustawodawcy przedstawili projekt ustawy zakazującej importu rosyjskiej ropy, ale aby weszła ona w życie, prezydent musiałby podpisać ustawę. Kongres może uchylić prezydenckie weto, ale proces ten jest długotrwały i rzadko się zdarza. Zazwyczaj rozporządzenie wykonawcze nadaje Skarbowi Państwa uprawnienia do wykonywania sankcji we współpracy z Sekretarzem Stanu. Kontroli Aktywów Zagranicznych, który podpisuje się pod sankcjami.

W 2014 roku Stany Zjednoczone wprowadziły również sankcje naftowe wobec Rosji w drodze rozporządzenia wykonawczego, które dotyczyły niektórych rosyjskich spółek naftowych. Sankcje te ograniczały zdolność tych firm do finansowania zadłużenia i dostępu do technologii wydobycia ropy naftowej. W raporcie Congressional Research Service stwierdzono, że sankcje te "nie wydają się mieć wpływu na dostawy rosyjskie" w najbliższym czasie.

W poniedziałek ropa West Texas Intermediate wzrosła do 118 USD za baryłkę, a międzynarodowy benchmark - ropa Brent - do 123 USD za baryłkę. Wcześniej w trakcie sesji ceny były znacznie wyższe. Ceny ropy naftowej rosły od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym tygodniu.

ROPA

Zobacz także: Ceny paliw wystrzeliły przez wojnę w Ukrainie. Pomóc ma ropa z Iranu

USA omawia alternatywę dla rosyjskiej ropy

Rosja jest trzecim co do wielkości producentem ropy naftowej po USA i Arabii Saudyjskiej, eksportując prawie 5 milionów baryłek dziennie ropy naftowej w 2020 roku, jak podaje Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (U.S. Energy Information Administration). Prawie połowa tego eksportu trafiła do krajów europejskich, a 42% do Azji i Oceanii.

W ubiegłym roku Stany Zjednoczone importowały z Rosji około 8% ropy naftowej i produktów rafinowanych. Większość ropy naftowej importowanej przez USA pochodzi z Kanady, Meksyku i Arabii Saudyjskiej, ale według danych U.S. Energy Information Administration ilość importowanej ropy rosyjskiej w ciągu ostatnich kilku lat rosła. W 2020 roku Stany Zjednoczone zaimportują około 200 000 tysięcy baryłek.

Administracja Bidena zatwierdziła uwolnienie 30 milionów baryłek ropy ze Strategicznych Rezerw Ropy Naftowej i skoordynowała z innymi krajami uwolnienie dodatkowych 30 milionów. Posunięcie to ma na celu przywrócenie podaży ropy na rynku, aby zrekompensować ograniczone dostawy z Rosji. Analitycy uważają, że w przyszłości może dojść do kolejnych uwolnień, zwłaszcza jeśli negocjacje z innymi producentami ropy naftowej utkną w martwym punkcie. Stany Zjednoczone mogą również zwrócić się do innych producentów ropy naftowej, aby pomóc w uzupełnieniu rosyjskiego importu.

Jak szybko wejdzie w życie zakaz handlu ropą? Sankcje oficjalnie wchodzą w życie w dniu wyznaczonym przez Departament Skarbu, ale może minąć kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy, zanim podmioty, do których są skierowane, odczują ich wpływ.

Po jakim czasie zakaz wpłynie na ceny ropy i gazu? Rynki najprawdopodobniej zareagują na sankcje natychmiast. Od czasu ogłoszenia przez Blinkena rozmów o realnym embrago w niedzielę wieczorem, ceny ropy naftowej skoczyły o 5% do 10%. W dużej mierze może to być spowodowane paniką, ponieważ ceny uspokoiły się po niedzielnym skoku, ale ceny pozostaną wysokie i niestabilne przez kilka miesięcy - piszą analitycy Wells Fargo w poniedziałkowej nocie badawczej.

Kiedy po raz ostatni USA nałożyły sankcje na import ropy? Stany Zjednoczone mają długą historię stosowania sankcji na ropę naftową jako narzędzia w sprawach zagranicznych. W ostatnich latach USA nakładały sankcje gospodarcze na import ropy naftowej z Iranu, Rosji i Wenezueli. Sankcje wymierzone w irański sektor naftowy sięgają lat 80. ubiegłego wieku. Ostatnie sankcje, uchwalone w 2011 roku, zniechęcają importerów ropy naftowej do kupowania jej z Iranu. Sankcje te nasiliły się w 2019 roku za rządów administracji prezydenta Trumpa, a ich celem było ograniczenie eksportu ropy z Iranu do zera.

Do kogo jeszcze USA mogą zwrócić się po ropę? Biały Dom rozważa tymczasowe złagodzenie sankcji nałożonych na Wenezuelę, aby zwiększyć eksport ropy z tego latynoamerykańskiego kraju - donosi The Wall Street Journal. W weekend amerykańscy urzędnicy rozpoczęli bezpośrednie spotkania z przedstawicielami Wenezueli. Stany Zjednoczone mogą również zwrócić się do krajów OPEC, w tym Arabii Saudyjskiej, w celu zwiększenia możliwości eksportowych.

„Chociaż wysocy urzędnicy saudyjscy nadal publicznie popierają obecne porozumienie OPEC+ i partnerstwo z Rosją, uważamy, że Królestwo mogłoby być skłonne do wznowienia roli banku centralnego i podjęcia próby zapobieżenia katastrofalnemu globalnemu kryzysowi gospodarczemu" - napisała w nocie analityk RBC Capital Markets Helima Croft.

Rynek uważnie przygląda się również negocjacjom w sprawie nowego porozumienia nuklearnego w Iranie. Jeśli porozumienie zostanie osiągnięte, Iran może zwiększyć produkcję o ponad 1 mln baryłek dziennie, jeśli opuści pole sankcji nuklearnych, co zwiększy światową produkcję o około 1,5%. Rosyjskie negocjacje mogły w weekend zahamować porozumienie, ponieważ zażądały gwarancji, że nowe sankcje nie wpłyną na handel Moskwy z Iranem.

Zobacz także: Agencja Moody`s znowu obniża rating kredytowy Rosji. Kolejne rosyjskie spółki znikają z światowych giełd

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.