Notowania metali przemysłowych oszalały, historyczny short-squeeze na niklu
Nikiel kosztuje po raz pierwszy w historii powyżej 100 000 USD za tonę. Dziś na sesji w Londynie zdrożał o 100% po czym zawieszono jego notowania.
Inwestorzy obawiają się, że już za moment – na skutek wojny w Ukrainie, sankcji i embarga na rosyjskie produkty – zacznie brakować surowców. Potężne niedobory mogą się pojawić szczególnie na rynku metali przemysłowych, których Rosja jest znaczącym producentem.
Short-squeeze na niklu, jakiego świat nie widział
Takich scen nie widzieli najstarsi traderzy. Doszło do potężnego short squeeze na niklu. Nigdy w historii żaden metal przemysłowy nie podrożał w trakcie jednej sesji tak bardzo, jak nikiel.
The move in nickel prices today is by far the biggest-ever one-day increase in the six base metals (nickel, tin, copper, aluminum, zinc, lead) traded on the London Metal Exchange pic.twitter.com/m9ZqdTcBM6
— Nat Bullard (@NatBullard) March 7, 2022
W związku z szaleństwem na rynku niklu z ostatnich dni, dziś London Metal Exchange zawiesiła obroty tym metalem.
The London Metal Exchange halted trading in its nickel market after an unprecedented price spike left brokers struggling to pay margin calls https://t.co/Hq5ogmJgBq via @mburtonmetals #METL
— Helen Robertson (@HelenCRobertson) March 8, 2022
Oczywiście, na finansowym Twitterze od razu pojawiły się błyskotliwe heheszki…
#Nickel
— Przemysław Kwiecień (@PrzemekSNR) March 8, 2022
Czy wiecie, że amerykańska 5-centówka ma 25% niklu?
te monety muszą być teraz sporo warte.... pic.twitter.com/gUPEal8cHt
“Strach przed niedoborem niklu pompuje niesamowicie jego cenę” – wyjaśnia Vijay L Bhambwani, główny analityk Equitymaster. „Rosja dostarcza 10% światowej podaży niklu” – dodaje. Tymczasem zapasy niklu w magazynach LME wynoszą 76 830 ton i są najniższe od 2019 r.
Jednak Steven Brown, niezależny analityk rynku surowców w rozmowie z serwisem Reuters uspokoił, że w tym roku rusza na dużą skalę produkcja niklu z nowo odkrytego złoża w Indonezji.
Zobacz także: Ropa z Rosji może zostać objęta embargiem. USA i Unia Europejska przygotowuje się do takiego scenariusza
Metale przemysłowe wystrzeliły w kosmos
Jednak szaleństwo cenowe trwa nie tylko na niklu, który jest stosowany m.in. w wytwarzaniu stali nierdzewnej i baterii. Popatrzmy na zmianę cen metali szlachetnych i przemysłowych za ostatnie 30 sesji:
Nikiel +164%
Pallad +32%
Aluminium +28%
Cynk +16%
Srebro +14%
Złoto +10%
Platyna +11%
Notowania wybranych metali – nikiel, pallad i platyna – w 2022 r.
Źródło: TradingView
Przyczyna? Oczywiście, główną jest wojna w Ukrainie. Rosja została obłożona sankcjami, poza tym nakładane są embarga na jej produkty. Tymczasem ma ona niemalże monopol na wydobycie niklu i palladu – to dlatego właśnie te metale przemysłowe niesamowicie dynamicznie drożeją. Narasta strach o to, że pojawią się na rynku duże niedobory metali przemysłowych. Złoto i srebro drożeją jako tzw. bezpieczne przystanie.
Udział Rosji w globalnej produkcji surowców
Źródło: JP Morgan
Świetne zestawienie pokazujące zachowanie cen surowców od momentu rozpoczęcia wojny w Ukrainie przygotował Ole Hasen, analityk rynków surowcowych z Saxo Banku. W ostatnich dniach nikiel wyprzedził gaz ziemny. Na trzecim miejscu podium jest pszenica, uprawiana w dużej mierze w spichlerzu świata, czyli właśnie w Ukrainie.
#Nickel overtakes #gas driven by focus on margin calls, financial risks and low liquidity. Followed by other Russia and Ukraine dependent #commodities like #wheat #crudeoil and #palladium pic.twitter.com/EdA6SvZzLs
— Ole S Hansen (@Ole_S_Hansen) March 8, 2022
I to chyba jeszcze nie koniec tych szalonych czasów na rynku surowców…