Szaleństwo cenowe na metalach przemysłowych, historyczny short-squeeze na niklu
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
08 mar 2022, 11:50

Notowania metali przemysłowych oszalały, historyczny short-squeeze na niklu

Nikiel kosztuje po raz pierwszy w historii powyżej 100 000 USD za tonę. Dziś na sesji w Londynie zdrożał o 100% po czym zawieszono jego notowania.

Inwestorzy obawiają się, że już za moment – na skutek wojny w Ukrainie, sankcji i embarga na rosyjskie produkty – zacznie brakować surowców. Potężne niedobory mogą się pojawić szczególnie na rynku metali przemysłowych, których Rosja jest znaczącym producentem.

Short-squeeze na niklu, jakiego świat nie widział

Takich scen nie widzieli najstarsi traderzy. Doszło do potężnego short squeeze na niklu. Nigdy w historii żaden metal przemysłowy nie podrożał w trakcie jednej sesji tak bardzo, jak nikiel.

W związku z szaleństwem na rynku niklu z ostatnich dni, dziś London Metal Exchange zawiesiła obroty tym metalem.

Oczywiście, na finansowym Twitterze od razu pojawiły się błyskotliwe heheszki…

“Strach przed niedoborem niklu pompuje niesamowicie jego cenę” – wyjaśnia Vijay L Bhambwani, główny analityk Equitymaster. „Rosja dostarcza 10% światowej podaży niklu” – dodaje. Tymczasem zapasy niklu w magazynach LME wynoszą 76 830 ton i są najniższe od 2019 r.

Jednak Steven Brown, niezależny analityk rynku surowców w rozmowie z serwisem Reuters uspokoił, że w tym roku rusza na dużą skalę produkcja niklu z nowo odkrytego złoża w Indonezji.

Zobacz także: Ropa z Rosji może zostać objęta embargiem. USA i Unia Europejska przygotowuje się do takiego scenariusza

Metale przemysłowe wystrzeliły w kosmos

Jednak szaleństwo cenowe trwa nie tylko na niklu, który jest stosowany m.in. w wytwarzaniu stali nierdzewnej i baterii. Popatrzmy na zmianę cen metali szlachetnych i przemysłowych za ostatnie 30 sesji:

Nikiel +164%

Pallad +32%

Aluminium +28%

Cynk +16%

Srebro +14%

Złoto +10%

Platyna +11%

Notowania wybranych metali – nikiel, pallad i platyna – w 2022 r.

nikiel pallad platyna

Źródło: TradingView

Przyczyna? Oczywiście, główną jest wojna w Ukrainie. Rosja została obłożona sankcjami, poza tym nakładane są embarga na jej produkty. Tymczasem ma ona niemalże monopol na wydobycie niklu i palladu – to dlatego właśnie te metale przemysłowe niesamowicie dynamicznie drożeją. Narasta strach o to, że pojawią się na rynku duże niedobory metali przemysłowych. Złoto i srebro drożeją jako tzw. bezpieczne przystanie.

Udział Rosji w globalnej produkcji surowców

rosja udział surowce

Źródło: JP Morgan

Świetne zestawienie pokazujące zachowanie cen surowców od momentu rozpoczęcia wojny w Ukrainie przygotował Ole Hasen, analityk rynków surowcowych z Saxo Banku. W ostatnich dniach nikiel wyprzedził gaz ziemny. Na trzecim miejscu podium jest pszenica, uprawiana w dużej mierze w spichlerzu świata, czyli właśnie w Ukrainie.

I to chyba jeszcze nie koniec tych szalonych czasów na rynku surowców…

Zobacz także: Wojna i sankcje sprawią, że PKB Rosji spadnie w 2022 roku od 7% do nawet 20% - wynika z prognoz

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.