Wzrost cen jeszcze się nie zatrzymał. Pszenica, kukurydza i soja będą znacznie droższe prognozuje Goldman Sachs

Cavatina Holding

Obrazek użytkownika Piotr Rosik
09 mar 2022, 10:55

To jeszcze nie koniec wzrostu cen. Pszenica, kukurydza i soja będą znacznie droższe prognozuje Goldman Sachs

To jeszcze nie koniec wzrostów cen surowców rolnych – prognozuje Goldman Sachs.

Wojna w Ukrainie i sankcje nakładane na Rosję zakłócają w bardzo poważny sposób produkcję i eksport zbóż. Wedle analityków Goldman Sachs (GS), zamieszanie w basenie Morza Czarnego doprowadzi do najostrzejszego szoku podażowego na rynku zbóż od czasu tzw. Great Grain Robbery z 1973 roku.

Notowania ceny pszenicy od 1970 r. (USD/bu)

pszenica notowania od 1970

Źródło: macrotrends.net

Notowania ceny kukurydzy od 1970 r. (USD/bu)

kukurydza od 1970

Źródło: macrotrends.net

Szok podażowy na rynku zbóż jest gwarantowany…

Zdaniem analityków Goldman Sachs, szok podażowy na rynku zbóż jest gwarantowany, a ceny eksportowe będą musiały się do niego dostosować. Wojna będzie negatywnie wpływała na podaż ziaren w średnim terminie, bo wiosną zasiew na Ukrainie będzie narażony na poważne zakłócenia. Ceny nowo zebranych plonów będą musiały mocno wzrosnąć, by pokryć wyższe koszty.

Co więcej, w takiej sytuacji niskie wolne moce produkcyjne na terenie USA nie pozostawiają miejsca na złą pogodę. Jeśli ma nie być poważnych zakłóceń w światowej produkcji i handlu zbożem, konieczne będą zdrowe zbiory w Ameryce Północnej, tymczasem tam areał upraw jest już bliski rekordowego poziomu i nie ma wielkiej możliwości jego poszerzenia – zwracają uwagę analitycy GS.

Analitycy GS podkreślają, że w przypadku niekorzystnej pogody w USA i w Ukrainie, ceny zbóż mogą wzrosnąć w tym roku znacznie. „Widać zdecydowaną presję na ceny zbóż. Rynek czeka na dane dotyczącej wielkości nowej uprawy w Ukrainie, by zobaczyć skalę zakłócenia podaży. Wojna powoduje, że koszty produkcji wzrosły o około 28% w przypadku kukurydzy, o 16% w przypadku pszenicy i 19% w przypadku soi” – podkreślili analitycy GS.

W rezultacie, zdecydowali się podnieść prognozy dla zbóż na 3/6/12 miesięcy:

  • Kukurydza – z odpowiednio 7,75 USD/8,00 USD/6,90 USD/bu do 7,27 USD/6,74 USD/6,39 USD.
  • Soja – do 17,50 USD / 18,50 USD / 15,90 USD / bu z 16,36 USD / 15,01 USD / 14,32 USD.
  • Pszenica - do 12,50 USD/12,00 USD/10,30 USD /bu w porównaniu do 13,05 USD/11,22 USD / 9,95 USD/bu poprzednio.

Czyli możemy w tym roku zobaczyć najostrzejszy szok podażowy na rynku zbóż od czasu tzw. Great Grain Robbery z 1973 roku. Przypomnijmy, że w lipcu 1973 roku Związek Radziecki zakupił 10 milionów ton zboża ze Stanów Zjednoczonych po cenach subsydiowanych, co spowodowało gwałtowny wzrost cen surowców rolnych na świecie.

Zobacz także: Notowania metali przemysłowych oszalały, historyczny short-squeeze na niklu

…nawet jeśli ukraińskie porty wznowią działalność

Analitycy GS wskazali, że wojna w Ukrainie poważnie zakłóciła dostawy zboża z regionu. „Chociaż podtrzymujemy nasz pogląd, że eksport zbóż nie będzie podlegał bezpośredniemu embargu, to konflikt skutecznie zablokował porty Morza Czarnego. Kilka statków zostało trafionych przez pociski, co doprowadziło do wycofania możliwości ubezpieczenia ładunku. Dodatkowo, rząd ukraiński zawiesił żeglugę handlową ze swoich głównych portów w południowo-zachodniej części kraju w dniu 24 lutego br., podczas gdy operatorzy prywatni, tacy jak Cargill i ADM, wstrzymali działalność magazynowo-załadunkową i transportową. Już teraz wiadomo, że wojna powstrzymała ok. 28% marcowego globalnego eksportu pszenicy i ok. 22% eksportu kukurydzy. Naszym zdaniem takie przedłużające się zakłócenia nie są równoważone eksportem z innych regionów świata. Warto też zwrócić uwagę na deprecjację rubla i hrywny, która zachęca rolników do gromadzenia zapasów i opóźniania sprzedaży plonów, co oznacza trwały spadek eksportu zbóż, nawet jeśli porty Morza Czarnego wznowią działalność” – zauważają analitycy Goldman Sachs.

Porty M. Czarnego – l. statków (skala lewa) i średnia l. dni cumowania

porty morze czarne

Źródło: Goldman Sachs

Analitycy GS wskazali również, które kraje mocno stracą na ograniczonej podaży zbóż z Rosji i Ukrainy. Otóż, od dostaw ukraińskiej kukurydzy mocno uzależnione są Chiny, ale także Unia Europejska. Z kolei od rosyjskiej pszenicy mocno uzależnione są Turcja i Egipt. Tej luki podażowej na rynku zbóż nie będą w stanie zasypać USA – podkreślają analitycy Goldman Sachs.

Kukurydza – produkcja i kierunki eksportu (mln ton metrycznych)

kukurydza handel

Źródło: Goldman Sachs

Pszenica – produkcja i kierunki eksportu (mln ton metrycznych)

pszenica handel

Źródło: Goldman Sachs

Zobacz także: Stany Zjednoczone wprowadzają embargo na ropę, gaz i węgiel z Rosji

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.