Saudi Aramco jest już warte tyle co kolejne 19 firm paliwowych razem wziętych. Saudowie zarabiają krocie na ropie i finansowo już korzystają na wojnie w Ukrainie
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
22 mar 2022, 10:57

Saudi Aramco jest już warte tyle co kolejne 19 firm paliwowych razem wziętych. Saudowie zarabiają krocie na ropie i finansowo korzystają na wojnie w Ukrainie

Zysk Saudi Aramco urósł w 2021 roku o 124%, do 110 mld USD. W tym roku pewnie będzie jeszcze wyższy. Saudowie mogą być największymi wygranymi wojny w Ukrainie.

Saudi Aramco – największy koncern naftowy na świecie – zapowiedział, że podniesie nakłady inwestycyjne, by sprostać rosnącemu popytowi na ropę. W 2021 roku spółka zarobiła 110 mld USD, o 124% więcej, niż w 2020 roku, głównie dzięki rosnącym cenom surowca, ale też dzięki zwiększającym się marżom.

Aramco zwiększa inwestycje, by produkować więcej ropy

Aramco spodziewa się wzrostu popytu na ropę. W związku z tym zapowiedziało wzrost nakładów inwestycyjnych o 50% w 2022 roku, do około 50 mld USD. Firma będzie chciała zrobić wszystko, by odpowiedzieć na popyt. W 2021 roku inwestycje Aramco wyniosły około 32 mld USD, rosnąc rok do roku o 18%. Do 2027 roku Aramco chce podnieść swoją zdolność produkcyjną z 12 mln baryłek dziennie do 13 mln baryłek dziennie.

Popyt na ropę rośnie, a jej podaż spada, w związku z konfliktem w Ukrainie. Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie to jedyne dwa kraje, które są w stanie znacznie zwiększyć produkcję ropy i pomóc globalnemu rynkowi tego surowca w „zasypaniu” dziury po rosyjskiej ropie.

Pod koniec marca zbiera się kartel OPEC+, by zdecydować o poziomach produkcji ropy na najbliższe miesiące. Mimo konfliktu w Ukrainie, na poprzednim posiedzeniu kartel podjął decyzję o podwyższeniu produkcji o skromne 400 tys. baryłek dziennie.

Prezydent Aramco Amin Nasser powiedział, że firma jest świadoma sytuacji geopolitycznej i że podaż ropy może ucierpieć. „Jesteśmy świadomi, że bezpieczeństwo energetyczne jest niezwykle ważne dla miliardów ludzi na całym świecie i będziemy robili wszystko, co w naszej mocy, by zaspokajać popyt na ropę” – zapewnił Nasser.

Co ciekawe, Aramco może mieć problem ze spokojnym realizowaniem tego planu. Ostatnio jemeńska grupa rebeliancka Huti, powiązana z Iranem, ostrzelała rakietami infrastrukturę Aramco. Prace w lokacjach Aramco zostały czasowo zawieszone, obyło się bez ofiar. Konflikt w Jemenie trwa od 2015 r. „Te ataki Huti na nasze obiekty powinny martwić cały świat, one dolewają oliwy do ognia w tych dniach niepewności rynkowej” – stwierdził Nasser.

Aramco w dniu 8 marca br. podpisało memorandum o współpracy z China Petroleum & Chemical Corporation (Sinopec) w zakresie downstream.
 

Wyniki finansowe Saudi Aramco (mld USD)

Wyniki finansowe Saudi Aramco

Źródło: spółka / Arab News

Zobacz także: Warren Buffett kupił za 11,6 mld USD akcje spółki, którą obserwował od 60 lat

Od Aramco większe jest tylko Apple

Przypomnijmy, że Saudi Aramco to gigant, jakich mało. Saudi Aramco było najbardziej wartościową spółką w historii, gdy przeprowadzało IPO na jesieni 2019 roku. Potem zostało wyprzedzone, pod względem kapitalizacji, przez Apple. Obecnie spółka ma kapitalizację rzędu 2,3 bln USD, co czyni ją większą od 19 kolejnych spółek paliwowych. Jednak wciąż jest mniejsza, niż Apple (2,68 bln USD).
 

Saudi Aramco chce wypłacić 19 mld USD dywidendy z zysków za IV kwartał 2021. Jeśli tak się stanie, to w sumie z zysku za 2021 roku do akcjonariuszy trafi aż 75 mld USD.

Wskaźnik C/Z dla Aramco wynosi 45. Wskaźnik cena do sprzedaży sięga 6,44. Wskaźnik C/WK = 8,44. Stopa dywidendy wynosi 3,36%. Spółka może się pochwalić ROE = 17,2%.

Historia notowań Saudi Aramco

Historia notowań Saudi Aramco

Źródło: Reuters

Zobacz także: Katastrofa Boeinga w Chinach. Wraca koszmar inwestorów po śmiertelnej serii MAX-ów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.