Warren Buffett kupił za 11,6 mld USD akcje spółki ubezpieczeniowej, którą obserwował od 60 lat
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
21 mar 2022, 15:35

Warren Buffett kupił za 11,6 mld USD akcje spółki, którą obserwował od 60 lat

Warren Buffett dokonuje największej transakcji od 2016 roku. Berkshire Hathaway przejmuje firmę ubezpieczeniową Alleghany za 11,6 mld USD.

11,6 mld USD wyda Berkshire Hathaway na przejęcie ubezpieczyciela Alleghany. Zapłaci 848,02 USD za akcję, czyli da 16% premii ponad średnią cenę z ostatnich 30 dni. Oficjalny komunikat wehikułu Warrena Buffetta można przeczytać TUTAJ.

Ostatnim tak dużym dealem BRK był zakup Precision Castparts 6 lat temu za 37 mld USD. Przejęcie Alleghany ma zostać dopięte w IV kw. 2022. Przypomnijmy, że w I połowie marca br. Berkshire Hathaway kupiło 90 mln akcji Occidental Petroleum za blisko 6 mld USD.

Zobacz także: Warren Buffett rzucił się na akcje Occidental Petroleum, w dwa tygodnie wydał na nie 6 mld USD

Buffett obserwował Alleghany przez 60 lat

Transakcja może być nieco zaskakująca, gdyż w niedawno opublikowanym liście do akcjonariuszy Berkshire Buffett oraz jego partner biznesowy Charlie Munger wyrażali frustrację faktem, że „na rynku nie ma nic, co byłoby godne kupienia”. A tu się okazuje, że jednak coś się znalazło.

Co prawda BRK wydaje w ramach tej transakcji 11,6 mld USD, ale i tak wciąż będzie mieć mnóstwo gotówki na zakupy. Pod koniec 2021 r. wehikuł Buffetta miał 146,72 mld USD płynnych środków. Czyli po dopięciu transakcji, pozostanie mu 135,12 mld USD, o ile po drodze nie dokona innej transakcji.

Alleghany to firma ubezpieczeniowa, oferująca polisy specjalistyczne, ubezpieczenia nieruchomości oraz usługi reasekuracyjne. To będzie kolejny biznes asekuracyjny w portfelu BRK, po GEICO czy General Re.

“Berkshire będzie wygodnym, nowym domem dla Alleghany, czyli dla firmy, którą obserwowałem przez 60 lat” – napisał Warren Buffett, prezes Berkshire Hathaway, w oświadczeniu dla mediów. „Przez 85 lat rodzina Kirby wykreowała biznes ubezpieczeniowy, który jest bliźniaczo podobny do Berkshire Hathaway” – podkreślił.

Notowania Alleghany na tle S&P500 – 5 lat

Notowania Alleghany

Źródło: TradingView

Zobacz także: Inwestowanie w wartość działa tak samo dobrze na rynkach wschodzących, jak na rozwiniętych

Akcje Alleghany są tanie na tle innych ubezpieczycieli

Spółka Alleghany jest notowana na NYSE. Jej kapitalizacja wynosi 9,2 mld USD. Wskaźnik C/Z = 9 (dla porównania, C/Z Greenlight Capital Re wynosi blisko 15 a Chubb – 11). W 2021 roku firma Alleghany miała 12 mld USD przychodu i 1 mld USD zysku.

Firma Alleghany powstała w 1929 roku, z inicjatywy Orisa i Mantisa Van Sweringen. Na początku działała w biznesie kolejowym, potem przeszła do branży ubezpieczeniowej. Zatrudnia około 4,5 tys. pracowników. W skład grupy Alleghany wchodzą m.in. Transatlantic Holdings, RSUI Group, CapSpecialty czy Alleghany Capital Corporation.

Wyniki finansowe Alleghany

Wyniki finansowe Alleghany

Źródło: Barron’s

Wartość księgowa Alleghany na akcję

wk
Źródło: spółka

„Moja rodzina kontrolowała Alleghany przez 85 lat i jesteśmy dumni z tego, że kulminacją tej drogi jest przejęcie przez Berkshire Hathaway. Ten deal kreuje wartość dla akcjonariuszy Alleghany, dając też unikalną możliwość połączenia sił z wielkim biznesmanem i inwestorem, jakim jest Warren Buffett” – stwierdził Jefferson W. Kirby, przewodniczący rady nadzorczej Alleghany. „Berkshire Hathaway da naszej firmie wielkie wsparcie, wiedzę ekspercką, zapewni wiele dekad dynamicznego rozwoju” – dodał.

Liderzy Alleghany

alleghany liderzy
Źródło: spółka

„Ta transakcja to jest świetna sprawa dla akcjonariuszy, klientów i pracowników Alleghany. Wszyscy na niej, w różny sposób, korzystają” – uważa Joseph P. Brandon, prezes Alleghany. „Wartość tej transakcji odzwierciedla jakość naszego biznesu, podkreśla wiele ciężkiej pracy, jaką włożyliśmy w rozwój Alleghany przez dekady. Przynależność do Berkshire Hathaway jest zgodna z naszą filozofią długoterminowego rozwoju i dzięki niej będziemy lepiej spozycjonowani, by służyć klientom, osiągając pełen potencjał biznesowy” – dodał.

Analitycy radzą „przeważaj” Alleghany. Średnia cena docelowa akcji tej spółki sięga 807 USD.

Rekomendacje dla Alleghany

rekomendacje alleghany

Źródło: FinViz.com

Zobacz także: 16 dobrych, dywidendowych spółek, które opierają się spadkom i pozostają w trendzie wzrostowym

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.