Warren Buffett rzucił się na akcje spółki która wydobywa ropę, w dwa tygodnie wydał na nie 6 mld USD
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
15 mar 2022, 08:55

Warren Buffett rzucił się na akcje Occidental Petroleum, w dwa tygodnie wydał na nie 6 mld USD

118,3 mln akcji Occidental Petroleum o wartości około 7 mld USD posiada obecnie Berkshire Hathaway – wehikuł inwestycyjny Warrena Buffetta.

W dwa tygodnie Berkshire Hathaway (BRK) kupiło 90 mln akcji Occidental Petroleum (OXY) za blisko 6 mld USD. Po tych szalonych zakupach jest to 9. największa pozycja w portfelu Warrena Buffetta. Wedle danych SEC, Berkshire Hathaway kupiło akcje koncernu paliwowego po średniej cenie 56,60 USD. BRK ma obecnie około 12,7% akcji tego giganta działającego na rynku surowców.

Agresywne wejście BRK w OXY

Analitycy zwracają uwagę na dwie kwestie związane z tymi zakupami. Z jednej strony jest to typowe zachowanie W. Buffetta, który lubi kupować mocne fundamentalnie spółki. Tymczasem na rynku surowców panuje hossa, a ropa i gaz znacznie w ostatnich miesiącach zdrożały. Nie zanosi się na to, żeby ceny surowców w średnim i długim terminie miały spadać, wręcz przeciwnie. Widać to po zachowaniu notowań Occidental Petroleum. Wycena spółki w 5 miesięcy poszła w górę o 73%, a w 2 lata o 377%, podczas gdy S&P500 – analogicznie – spadł o 5% i urósł o 65%. Obecnie kapitalizacja OXY sięga 54 mld USD, przy wskaźniku C/Z = 36.

Notowania Occidental Petroleum na tle S&P500 – 2 lata

oxy spx

Źródło: TradingView

Po drugie, zakupy są jednak agresywne, niezwykle zdecydowane i skoncentrowane. Niejako nie pasujące do stylu W. Buffetta. Zazwyczaj akumuluje on akcje spokojnie, w długim horyzoncie, uśredniając dość mocno cenę. Warto zwrócić uwagę, że BRK ma 84 mln warrantów na zakup akcji Occidental po cenie 59,62 USD i może z tego skorzystać. Niektórzy analitycy uważają, że Buffett może przymierzać się do przejęcia kontroli nad OXY, czyli do przekroczenia progu 50% w akcjonariacie.

Spółka Occidental produkuje ekwiwalent 1,2 mln baryłek ropy dziennie. W 2019 roku została przygnieciona długiem zaciągniętym na zakup Anadarko Petroleum, ale szybko się go pozbywa dzięki gwałtownym wzrostom cen ropy. Miesiąc temu szefowa Occidental Vicki Holub powiedziała, że spółka zamierza zejść z długiem netto poniżej 25 mld USD już na koniec I kw. 2022. W 2021 r. OXY miała 26 mld USD przychodu i 2,78 mld USD zysku.

Wyniki finansowe Occidental Petroleum

oxy fin

Źródło: Barron’s

Zobacz także: W środę posiedzenie Fed. Bank centralny USA rozpocznie na nim cykl podnoszenia stóp procentowych - wynika z rynkowych oczekiwań

Carl Icahn wyszedł, analitycy sceptyczni

Niezwykle ciekawe jest to, że nie wszyscy patrzą się na ten walor z taką estymą, jak Buffett i ekipa. Na początku marca z akcjonariatu OXY wyszedł znany inwestor Carl Icahn. A posiadał on kiedyś akcje dające mu aż 10% udziału. Nie spodobał mu się zakup Anadarko Petroleum.

Obecnie analitycy rekomendują „przeważaj” OXY. Jednak cena docelowa jest wyznaczona na poziomie 52,52 USD. Znajduje się więc poniżej aktualnej ceny, która podczas wczorajszej sesji oscylowała w okolicach 55,56 USD. Warto zwrócić uwagę, że trzy rekomendacje dla spółki z 2022 r. obniżyły zalecenie, a dwie także cenę docelową. Jedna z nich jest dość szokująca: Wells Fargo radzi „niedoważaj” OXY, wyznaczając cenę docelową na 29 USD.

Rekomendacje dla Occidental Petroleum od połowy 2021 r.

oxy rekomendacje

Źródło: FinViz.com

Zobacz także: Krach na indeksie chińskich spółek technologicznych, który od ponad roku pogrążony jest w bessie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.