Jak zbudować portfel surowcowy, który będzie chronił przed inflacją – radzą analitycy AQR

Cavatina Holding

Obrazek użytkownika Piotr Rosik
26 maj 2022, 08:00

Jak zbudować portfel surowcowy, który będzie chronił przed inflacją – radzą analitycy AQR

Surowce są niezbędną częścią portfela inwestora, zapewniając ochronę przed inflacją – przekonują analitycy AQR.

Portfel surowcowy musi być mocno zdywersyfikowany i koniecznie aktywnie zarządzany, w celu łapania mocnych trendów – stwierdzili analitycy firmy inwestycyjnej AQR Yao Hua Ooi, Thomas Maloney oraz Alfie Brixton w raporcie „Building a Better Commodities Portfolio”.

Czemu surowce są niezbędne w portfolio inwestora

Na początek analitycy AQR przypominają, że surowce cieszyły się wielkim powodzeniem w pierwszej dekadzie lat dwutysięcznych, ale w drugiej poszły w odstawkę, gdyż inflacja spadła niemal do zera. Teraz następuje ich triumfalny powrót. W związku z tym, warto zastanowić się w jaki sposób prawidłowo skonstruować portfel z ich udziałem – przekonują analitycy AQR.

Jak podkreślają analitycy AQR, surowce oferują inwestorom trzy podstawowe zalety:

  • Ochronę przed inflacją.
  • Dodatnie stopy zwrotu w długim terminie.
  • Niską korelację z akcjami i obligacjami.

Autorzy raportu podkreślają, że w długim horyzoncie czasowym nie sposób stracić na surowcach. Mało tego, okazują się one generalnie lepszą klasą aktywów, jeśli chodzi o stopę zwrotu, od akcji, obligacji czy portfela 60/40. Problemem podczas inwestowania w surowce z pewnością jest wysoka zmienność, która średniorocznie w latach 1877-2021 wyniosła aż 17,5% i była wyższa, niż w przypadku akcji (13,4%).
 

Zannualizowane wyniki inwestycyjne dla wybranych klas aktywów (1877-2021)

surowce stopy zwrotu od 1877

Źródło: AQR
 

Dlaczego tak się dzieje? Głównie dlatego, że surowce mają ekspozycję na rozwój gospodarki światowej. Jeśli chodzi o poszczególne rodzaje (kategorie) surowców, to cechują się one różnym stopniem ekspozycji na wzrost gospodarczy, jednak po odpowiednim złożeniu portfela można mieć pewność, że stopień tej ekspozycji będzie znaczący – przekonują analitycy AQR.

Inną ważną cechą surowców jest niska korelacja z akcjami i obligacjami. Wynika ona z faktu, że cena surowców bierze się głównie z gry podaży i popytu, a w małym stopniu jest uzależniona od tzw. nastrojów rynkowych. Jak zwracają uwagę analitycy AQR, inne aktywa zwyczajowo określane jako anty-inflacyjne, mają o wiele wyższą korelację z akcjami i obligacjami, a chodzi tutaj o private equity, nieruchomości, obligacje indeksowane inflacją. W okresie podwyższonej inflacji o obaw o rosnące ceny, surowce zazwyczaj rosną na cenie, podczas gdy akcje i obligacje niekoniecznie.
 

Stopień korelacji surowców z akcjami i obligacjami

korelacja surowców z akcjami i obligacjami

Źródło: AQR

Przeciętne stopy zwrotu dla surowców, akcji i obligacji w okresach wzrostu i spadku inflacji

stopy zwrotu w reżimie inflacyjnym

Źródło: AQR

Zobacz także: 10 najtańszych wskaźnikowo spółek z indeksu S&P500

Jak skonstruować portfel surowcowy?

W taki razie w jaki sposób skonstruować portfel surowcowy?

„Surowce są bodajże jedynym rodzajem aktywa, które gwarantują ochronę przed inflacją, a przy tym zysk w długim terminie. W przeszłości inwestorzy przyjmowali ekspozycję na nie głównie przez fundusze indeksowe oparte o S&P GSCI (GSCI) oraz Bloomberg Commodity Index, jednakże te indeksy mają dużą koncentrację sektorową, m.in. na branży energetycznej. Tymczasem poszczególne sektory rynku surowcowego cechują się niską korelacją wobec siebie, w związku z tym portfel balansujący różnego rodzaju ryzyka, z ekspozycją na różne branże surowcowe, ma szansę pokazać dobre zyski ważone ryzykiem. Portfele surowcowe mogą być wzmocnione poprzez aktywne przeważanie, w oparciu o grę popytu i podaży, globalne dane makroekonomiczne, trendy na rynkach towarowych. Wykorzystując to wszystko - czyli brak korelacji między sektorami, aktywne swingi - inwestorzy mogą zarobić znaczące kwoty dzięki przyjęciu ekspozycji na surowce” – stwierdzają analitycy AQR.

To oznacza, że portfel surowcowy musi być zdywersyfikowany, a dodatkowo aktywnie zarządzany. Według analityków AQR, naprawdę solidne zyski inwestor jest w stanie osiągnąć tylko wtedy, jeśli wykorzystuje swingi cenowe i trendy pokazujące się na rynkach surowców. Oraz gdy jego portfel ma bardzo zdrowo zbalansowane ryzyko. Analitycy AQR stworzyli swój własny, wzorcowy portfel i okazało się, że zapewnia on niższą zmienność, szczególnie w okresach rynku niedźwiedzia na surowcach. Oczywiście, portfel risk-balanced to portfel generujący wyższe koszty jego prowadzenia, ale wedle analityków AQR, koniec końców to się inwestorowi opłaca.

Portfel AQR (po prawej) na tle portfeli S&P GSCI oraz Bloomberg Commodity Index

portfel aqr
Źródło: AQR

Annualizowana realizowana zmienność – portfel zrównoważony AQR i Bloomberg Commodity Index

portfel surowców risk balanced

Źródło: AQR
 

Podsumowując, stworzenie portfela surowcowego daje inwestorom możliwość realnej ochrony przed inflacją w długim terminie. Musi on być jednak mocno zdywersyfikowany, czyli mieć zbilansowane ryzyko, oraz koniecznie aktywnie zarządzany – inwestor musi próbować wykorzystywać momentum, trendy (które przecież na surowcach są dość wyraźne i dynamiczne). Ten wysiłek jest wart zachodu, co pokazuje poniższa tabelka, prezentująca wyniki portfela surowcowego stworzonego przez analityków AQR.
 

Wyniki portfela AQR na tle Bloomberg Commodity Index

portfel aqr na tle indeksów

Źródło: AQR

Zobacz także: UNIMOT pozostanie spółką dywidendową. Spółka zamierza powrócić do wypłaty zysków akcjonariuszom już w 2023 roku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.