Cena ropy, a decyzje OPEC o zwiększeniu i zmniejszeniu jej wydobycia - badanie
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
14 lis 2022, 08:00

Jak na decyzje OPEC o zwiększeniu i zmniejszeniu wydobycia ropy reaguje jej cena - wyniki badania

Jak ropa reaguje na komunikaty OPEC? Najwyraźniejsza reakcja jest po decyzji o zmniejszeniu produkcji surowca.

OPEC niedawno ogłosił redukcję produkcji baryłek o 2 mln dziennie, czyli aż o 5%. USA oraz większość krajów Zachodu chciały utrzymania wysokiego poziomu produkcji. Po ogłoszeniu decyzji OPEC cena ropy podskoczyła.

Okazuje się jednak, że to nie jest regułą, iż rynek w jakiś zdecydowany sposób reaguje na decyzje OPEC. Analitycy firmy Verdad Capital - Dan Rasmussen i Jeremiah Kim - wzięli pod lupę decyzje OPEC od 2015 roku i doszli do ciekawych wniosków.

Po decyzji OPEC o zmniejszeniu produkcji cena ropy rośnie, ale na krótko

Analitycy Verdad odkryli, że po decyzjach OPEC o zmniejszeniu produkcji ropy, cena surowca skakała średnio o 5% w górę w czasie 1-2 sesji, ale nie było po tym skoku śladu już tydzień po komunikacie. Co ciekawe, to odkrycie pokrywa się z ustaleniami naukowców sprzed 2015 roku, które mówiło, iż w okresie 1991-2015 po tego rodzaju decyzjach OPEC anormalne zachowanie ceny surowca trwało 5 sesji.
 

Zachowanie kursu kontraktów futures na ropę WTI w okolicach komunikatu OPEC o obniżce poziomu produkcji surowca w skali dziennej

zachowanie ropy obniżki

Źródło: Verdad Capital
 

Wpływ ogłoszenia o podniesieniu produkcji ropy jest już mniej oczywisty i wyrazisty. Generalnie, jak przyznają analitycy Verdad, tego rodzaju decyzja nie wywoływała jakichś ponadnormatywnych zachowań kursu ropy.

Co ciekawe, ogłoszenia o utrzymaniu produkcji na obecnym poziomie zazwyczaj wpływały na cenę ropy negatywnie. Może być tak z trzech powodów. Pierwszy to taki, że rynek umie przewidzieć decyzje o podwyżkach produkcji, a może i nastawia się na nie podświadomie, więc tego rodzaju decyzja jest zawsze jakimś zaskoczeniem. Drugi jest taki, że decyzje o podwyżkach produkcji są tak naprawdę neutralne dla rynku ropy, gdyż sporo członków OPEC „oszukuje” i produkuje więcej, niż podaje. Trzeci powód jest taki, że decyzja o niezmienianiu poziomu produkcji jest często interpretowana jako brak porozumienia wśród członków OPEC co do zmniejszenia poziomu produkcji.
 

Skumulowana średnia stopa zwrotu – ropa w okolicach decyzji OPEC

car ropa opec

Źródło: Demirer & Kutan (2010)

Zobacz także: Dostawy ropy z Polski uchronią Berlin przed brakiem paliwa

Wpływ OPEC na cenę ropy zależy od jej relatywnego poziomu

Zdaniem analityków Verdad, istnieją dowody na to, że reakcja rynku na decyzję OPEC w sprawie kwot wydobycia zależy od ceny baryłki ropy. Efekt ogłoszenia jest większy, gdy ceny ropy są relatywnie niskie - w stosunku do ich 6-miesięcznej lub historycznej średniej. Dlatego też szok podażowy, wywoływany przez OPEC, ma mniejszy wpływ na rynek globalny. Słabe warunki rynkowe, takie jak podczas pandemii lub po globalnym kryzysie finansowym, mogą wpływać negatywnie na tą obserwację.

Badania sugerują, że cięcia kwot produkcji skutkują pozytywnymi zwrotami dla inwestorów długoterminowych, gdy ceny oscylują wokół historycznej średniej. Zwroty są pozytywne, ale mniej znaczące, gdy ceny są wysokie, a zwroty są negatywne, gdy warunki rynkowe są złe.

Podsumowując, badania sugerują, że cięcia produkcji ropy przez OPEC powodują anormalne dodatnie zwroty przez co najmniej kilka dni, zwłaszcza gdy ceny nie są ani historycznie wysokie, ani niskie. Anormalne zwroty prawdopodobnie ulegają średniemu odwróceniu po 7-15 dniach. W literaturze jest niewiele badań, które oceniają zwroty dłuższe niż 20 dni od ogłoszenia, więc długoterminowy wpływ ogłoszeń OPEC na cenę surowca pozostaje niejasny.

Zobacz także: Azjatyckie rynki wschodzące są okazją – przekonują analitycy MAN

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.