Prognozy dla złota i srebra na 2022 rok. Oto czego spodziewają się analitycy i eksperci
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
05 sty 2022, 07:30

Prognozy dla złota i srebra na 2022 rok. Oto czego spodziewają się analitycy i eksperci

1 500 USD lub 3 000 USD – tyle może kosztować uncja złota pod koniec 2022 roku, wedle prognoz różnych ekspertów. Rozstrzał zaiste spory, a wiele zależy od działań Fed.

Metale szlachetne w 2021 roku rozczarowały. Uncja złota wyceniona w USD potaniała o -3,64%, mimo że inflacja generalnie na całym świecie jest najwyższa od dekad. Srebro wycenione w amerykańskiej walucie potaniało jeszcze bardziej, bo o -11,83%.

Co dalej? Jakie zachowanie ceny metali szlachetnych przewidują eksperci w 2022 roku? Postanowiliśmy zebrać najważniejsze – naszym skromnym zdaniem – prognozy na rozpoczynający się właśnie rok.

PROGNOZY DLA ZŁOTA NA 2022 ROK

„Złoto może pozytywnie zaskoczyć w 2022 roku” - Ole Hansen, główny strateg ds. surowców w Saxo Banku

“Złoto może pozytywnie zaskoczyć w 2022 roku. Należy bacznie obserwować działania Fed, a nie słowa, bo to one będą decydowały o zachowaniu ceny metali szlachetnych w tym roku. Masa pieniądza, która została wydrukowana w trakcie pandemii, nie tylko wspomogła gospodarki i nakręciła inflację, ale też zahamowała nieco, paradoksalne, napływ kapitału w kierunku złota. Biorąc pod uwagę umacniającego się dolara, złoto wpadło w długą konsolidację. Nie wierzymy, że rentowności amerykańskich obligacji mogą dynamicznie urosnąć w 2022 roku, jak niektórzy przepowiadają. W dodatku przewidujemy turbulencje na amerykańskim rynku akcji, więc kapitał powinien chcieć szukać schronienia.”

Cena złota na tle realnej rentowności 10-latek amerykańskich

Cena złota na tle realnej rentowności

Źródło: Saxo Bank

“W 2022 roku zobaczymy lepsze zachowanie złota, niż w 2021” - George Milling-Stanley, szef strategii złota w State Street Global Advisors

“W 2022 roku zobaczymy lepsze zachowanie złota, niż w 2021. Pamiętajmy, że złoto w ubiegłym roku było zmęczone po wzroście o 18% w 2019 r. i o 24% w 2020. Uważam, że inwestorzy z całego świata wciąż się obawiają różnego rodzaju ryzyka, a w takich warunkach pełzającego strachu sięga się właśnie po odwieczną bezpieczną przystań, czyli po złoto. Wielu wskazuje, że złoto nie reaguje na wysoką inflację, ale ona trwa dopiero 5 miesięcy, zobaczymy co będzie jak potrwa 12 miesięcy - jestem przekonany, że popyt na złoto wzrośnie znacznie.”

“Idealne warunki rynkowe dla wzrostu ceny złota już przemijają” – starszy strateg ANZ ds. metali Daniel Hynes

“Idealne warunki rynkowe dla wzrostu ceny złota – czyli luzowanie polityki pieniężnej, niskie stopy, wysoka inflacja – już są za nami, już przemijają. W połowie 2022 roku powinniśmy zobaczyć cenę uncji złota w okolicy 1 600 USD, gdyż Fed zacznie śmiało zacieśniać politykę pieniężną. Naprawdę trudno znaleźć przyczyny dla których cena złota mogłaby rosnąć w tym roku.”

„Rekordowo ujemne realne rentowności obligacji będą pozytywne dla złota” – Peter Schiff, założyciel Euro Pacific Capital i Schiff Gold

„Handlujący złotem postępują zgodnie z tym samym playbookiem w 2022 r., co w 2021 r. Pozbywają się złota w odpowiedzi na wzrost rentowności obligacji długoterminowych. Jednak realne rentowności obligacji spadną jeszcze bardziej w 2022 r., pomimo nominalnego wzrostu. Rekordowo ujemne realne rentowności obligacji będą pozytywne dla złota!”

“Jest szansa, że przy sprzyjających okolicznościach złoto osiągnie cenę 3 000 USD pod koniec 2022 r.” – AG Thorson, analityk FX Empire

„Po tym, jak złoto zachowało się zaskakująco słabo w 2021 roku, jest historycznie niedowartościowane i ma szansę na świetny performans w 2022 roku, który może się zacząć od II kwartału. Wedle naszych szacunków jest szansa, że przy sprzyjających okolicznościach złoto osiągnie cenę 3 000 USD pod koniec 2022 r. Przypomnijmy, że złoto mogło się poczuć zmęczone w 2021 roku, po tym jak od sierpnia 2018 roku do sierpnia 2020 roku zaliczyło rajd z 1 167 USD do 2 089 USD. Gdy popatrzymy na wykres XAU/USD od strony technicznej, to trwająca wielomiesięczna męcząca konsolidacja przypomina sytuację z lat 2004-05, a jeśli historia ma się powtórzyć, to po wybiciu się z niej góra kurs może dość szybko dotrzeć właśnie do 3 000 USD. Jeśli tak się stanie, dynamiczne wzrosty wycen czekają także złote spółki.”

Konsolidacja na złocie 2020-21 jak 2004-05

Konsolidacja na złocie 2020-21

Źródło: FX Empire

“Rynek złota nie poradzi sobie z zacieśnianiem polityki pieniężnej przez Fed” - Natasha Kaneva, szefowa działu surowców w J.P. Morgan

“Rynek złota nie poradzi sobie z zacieśnianiem polityki pieniężnej przez Fed. Do końca 2022 roku złoto powinno spaść na cenie do poziomów sprzed pandemii, czyli do okolic 1 520 USD za uncję w IV kwartale. Rentowność amerykańskich obligacji będzie rosła, 10-latek do 2% w połowie roku oraz do 2,25% do końca 2022. Dolar amerykański powinien się umocnić o około 1,6%, co także będzie oddziaływało negatywnie na cenę kruszcu”.

„Nasz outlook dla złota na najbliższe kwartały jest neutralny” – analitycy UBS

“Metale szlachetne są pod pręgieżem słów Jerome’a Powell’a o zbliżającym się zacieśnianiu polityki pieniężnej. Z drugiej strony, cenie kruszcu pomaga niepewność wobec nowego wariantu koronawirusa. Nasz outlook dla złota na najbliższe kwartały jest neutralny.”

“Złoto potanieje do 1 500 USD za uncję pod koniec 2022 roku” - Georgette Boele, strateg ds. metali w ABN-Amro

„Nasza prognoza dla złota zakłada, że będzie ono taniało, do 1 500 USD za uncję pod koniec 2022 roku oraz do 1 300 USD za uncję do końca 2023 r. Jest kilka przyczyn, dla których tak zakładamy. Po pierwsze, wydaje się nam, że polityka pieniężna będzie zacieśniania bardziej dynamicznie, niż się tego spodziewano, co będzie negatywnie oddziaływać na cenę kruszcu. Poza tym, spodziewamy się wzrostu realnej rentowności 2-latek amerykańskich w stopniu wyższym, niż się tego spodziewa rynek, głównie na skutek spadku presji inflacyjnej. Po trzecie, zakładamy dalsze umocnienie dolara amerykańskiego, a takie zjawisko zwyczajowo bije w wycenę złota. No i last but not least, zwracamy uwagę, że wciąż jest sporo optymizmu na rynku złota, longi na złoto są o 19% większe, niż na początku 2020 roku, a to oznacza, że jest z czego schodzić.”

Wartość pozycji funduszy ETF na złocie (mln uncji, skala lewa) na tle ceny złota w USD

Wartość pozycji funduszy ETF na złocie

Źródło: ABN-Amro

„W polskiej walucie cena złota będzie wzrastała w 2022 roku” - Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Goldenmark

„Złoto, choć już obecnie dalekie od swoich historycznych maksimów, pozostaje w wysokich rejestrach w dolarze amerykańskim, a w polskiej walucie jest bliskie szczytu. Niemniej jednak przesłanki fundamentalne nie stwarzają zbyt dużego pola do przeceny. Inflacja napędza popyt na złoto. Ryzyko załamania na giełdzie i na rynku nieruchomości powoduje, że inwestorzy myślą o dywersyfikacji i zabezpieczeniu. Sytuacja pandemiczna i geopolityczna to kolejne czynniki ryzyka. Choć globalnie złoto może jeszcze przez jakiś czas utrzymywać się w trendzie bocznym, jest wielce prawdopodobne, że w polskim złotym jego cena będzie wzrastała w 2022 r., z uwagi na czynniki walutowe.”

Konsensus prognoz dla ceny uncji złota w USD na 2022 r.

Konsensus prognoz dla ceny uncji złota

Źródło: longforecast.com

Zobacz także: Prognozy dla bitcoina i kryptowalut na 2022 rok

PROGNOZY DLA SREBRA NA 2022 ROK

„Srebro powinno korzystać z wiatrów zmian wiejących w kierunku zielonej energii” - Ole Hansen, główny strateg ds. surowców w Saxo Banku

“Jeśli rok 2022 będzie dobry dla złota, to będzie też dobry dla srebra. Powinno ono korzystać z wiatrów zmian wiejących w kierunku zielonej energii, oraz z faktu, iż z kolan będzie się podnosił przemysł samochodowy. Srebro jest szeroko stosowane w produkcji paneli słonecznych czy różnych części elektronicznych do aut.”

„Konsolidacja w przedziale 22-26 USD niekoniecznie musi przemawiać na niekorzyść tego metalu” - Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Goldenmark

„Srebro w 2021 roku rozczarowało. W ubiegłorocznych prognozach pisaliśmy o rewolucji fotowoltaicznej i elektromobilnej. Pandemia i załamanie łańcuchów dostaw skutecznie przyhamowały cały proces. Jednak fakt, że srebro pozostaje w ostatnim półroczu w przedziale 22-26 USD, niekoniecznie musi przemawiać na niekorzyść tego metalu. Należy pamiętać o tym, że w przeciwieństwie do złota, srebro w znacznie większym stopniu wykorzystywane jest w przemyśle, a ten, w tej chwili, wciąż jest nieco stłamszony. Choć prognozy dla srebra na 2021 rok nie sprawdziły się, w 2022 roku mają całkiem spore szanse się urzeczywistnić. Jest to metal, o którym należałoby myśleć jako o aktywie z dużym potencjałem.”

Konsensus prognoz dla ceny uncji srebra w USD na 2022 r.

Konsensus prognoz dla ceny uncji srebra w USD

Źródło: longforecast.com

Zobacz także: Jakie akcje kupić na 2022 rok. Oto co polecają biura maklerskie BOŚ, Trigon i Ipopema

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.