Co dalej ze złotem – cztery scenariusze od Goldman Sachs
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
13 paź 2022, 15:42

Co dalej ze złotem – cztery scenariusze od Goldman Sachs

Za kilkanaście miesięcy możemy zobaczyć uncję złota między 1 530 USD a 2 250 USD. Cztery scenariusze dla Króla Metali przedstawili analitycy banku Goldman Sachs.

Od wielu kwartałów piszemy o tym, iż złoto zawodzi. Zachowanie Króla Metali stało się bardzo irytujące. Co dalej? Cztery scenariusze przygotowali analitycy Goldman Sachs, których zawsze warto posłuchać.

Co się musi stać, by złoto drożało

Nadal utrzymuje się duża niepewność co do wzrostu gospodarczego w USA, ścieżki inflacji oraz głównej stopy Fed. Jest to kluczowe dla ceny złota, bo jest ona denominowana w USD, a poza tym przeważnie jest ujemnie skorelowana z realną stopą w USA. Przypomnijmy, że w latach 2019-20 cena uncji złota urosła o 23%, podczas gdy realne stopy w USA spadły o -1%.W 2022 roku wrażliwość złota na realną stopę była niska (potaniało o -5,7%, podczas gdy stopa urosła o 1%).

Analitycy Goldman Sachs Mikhail Sprogis oraz Sabine Schels opublikowali ostatnio 4 scenariusze dotyczące oczekiwanej ścieżki stóp Fed, a teraz postanowili stworzyć na ich podstawie scenariusze dla ceny złota. Ich główny wniosek jest taki, że podwyższone ryzyko recesji tworzy pozytywną asymetrię w profilu zwrotu złota. Mówiąc prościej, spadek ceny złota w przypadku "miękkiego lądowania" lub dalszego jastrzębiego nastawienia Fedu będzie mniej znaczący, niż ewentualny wzrost ceny złota w przypadku szoku, który wpędzi gospodarkę USA w recesję.

Niejako potwierdzeniem tej tezy jest niezwykle niski poziom zarządzanych pozycji pieniężnych netto na złocie. Z kolei podwyższona marża na złoto w Szanghaju świadczy o silnym zainteresowaniu tym kruszcem w Chinach kontynentalnych. „Obecne duże zainteresowanie rynków wschodzących złotem pokazuje, że w obliczu podwyższonych napięć geopolitycznych złoto ma tę zaletę, że jest jednym z niewielu politycznie neutralnych aktywów” – stwierdzają Sprogis oraz Schels.

By złoto oderwało się od dolara i realnych stóp procentowych i weszło w długotrwały trend wzrostowy, rynek musi zacząć kwestionować zaangażowanie Fed w realizację celu inflacyjnego, tak jak to miało miejsce na początku tego roku czy w latach 70. – twierdzą analitycy GS. „Jeśli amerykańska gospodarka nadal będzie uderzana przez szoki stagflacyjne, koszt przywrócenia inflacji do poziomu 2% może okazać się zbyt wysoki. Nie jest to jednak bazowy scenariusz naszych ekonomistów. W środowisku wysokiej inflacji złoto ma tendencję do wzrostu ceny, jeśli bank centralny bardziej koncentruje się na wzroście gospodarczym, a spada, jeśli bank centralny skupia się przede wszystkim na walce z inflacją” – wskazują.

Notowania złota w GBP, EUR i USD – 12 miesięcy

złoto w gbp eur usd

Źródło: Goldman Sachs

Zarządzane pozycje pieniężne na złocie

money net

Źródło: Goldman Sachs

Marża na złocie w Szanghaju na tle ceny uncji

marża szanghaj

Źródło: Goldman Sachs

Zobacz także: Wracają czasy, kiedy dobrze jest mieć złoto pod łóżkiem – ostrzega Jim Rogers

Od 1 530 USD do 2 250 USD czyli scenariusze Goldman Sachs

Poniżej przybliżamy wszystkie 4 scenariusze Goldman Sachs dla złota.

1. Miękkie lądowanie (prawdopodobieństwo 30%): Tu mamy założenie spadku ceny złota o -8%. W tym scenariuszu inflacja w USA będzie umiarkowana, a gospodarka uniknie recesji. Dojdzie do rotacji kapitału od bezpiecznych aktywów w stronę akcji. W tym wariancie cena uncji spada do 1 530 USD.

2. Wyższa inflacja, więcej podwyżek (prawdopodobieństwo 20%): Złoto tanieje o -10%. Ten scenariusz oznacza kontynuację trendu z 2022 roku, kiedy to Fed uczynił z walki z inflacją swój główny priorytet. Tutaj pojawia się założenie, że 10-letnie realne stopy mogą wzrosnąć o kolejne 1,5%, a główna stopa pójdzie w górę nawet do 6%. W tym scenariuszu złoto może spaść do 1 500 USD za uncję.

3. Recesja i ograniczone cięcia stóp (prawdopodobieństwo 20%): Tutaj mógłby się zrealizować 18% wzrost cen złota. W tym scenariuszu stopa Fed stopniowo spada do 2,5% do 2025 roku. Zmniejszenie oczekiwań inflacyjnych pojawia się w reakcji na recesję. Idą w dół realne stopy, pojawiają się obawy o gospodarkę. W tym wariancie cena uncji złota może wystrzelić do 2 000 USD.

4. Dotkliwa recesja, znaczne cięcia stóp (prawdopodobieństwo 30%): Tu możliwy jest wzrost ceny złota o 34%, do 2 250 USD za uncję. To jest wariant poważnej recesji, w obliczu której Fed stopniowo tnie stopy do zera do 2025 roku, a 10-letnia realna stopa spada o 1%.

Podsumowując, obecnie widzimy asymetrię w trade-off downside/upside dla złota. Podczas gdy uncja złota będzie prawdopodobnie nieco tanieć w przypadku miękkiego lądowania lub kontynuacji jastrzębiej polityki Fed, to potencjalny wzrost ceny w przypadku recesji jest bardzo atrakcyjny, przy czym nie jest to bazowy scenariusz analityków Goldman Sachs.

Zobacz także: W kryzysie złoto może być lepsze niż gotówka, zwłaszcza jeżeli chcesz fizycznie uciekać z kapitałem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.