Bitcoin jest lepszy niż złoto - twierdzi współzałożyciel Apple Steve Woźniak | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
03 lis 2017, 07:05

Bitcoin jest lepszy niż złoto - twierdzi współzałożyciel Apple Steve Woźniak

Bankierzy centralni nie mogą dodrukować bitcoinów, to jest wielka zaleta tej waluty wirtualnej – stwierdził niedawno współzałożyciel Apple, Steve Wozniak. Tymczasem naukowcy już myślą nad tym, jak powiązać Bitcoina ze złotem, by stworzyć idealny nośnik wartości.

Bitcoin jest lepszym nośnikiem wartości, niż złoto czy dolar amerykański – stwierdził Steve Wozniak, współzałożyciel firmy Apple, podczas rozmowy z gospodarzem programu "Money 20/20" w telewizji CNBC. Na ważną opinię Wozniaka zwrócił uwagę portal Futurism.

Bitcoina nie można dodrukować

Według Wozniaka, główną zaletą Bitcoina jest jego ograniczona podaż.

- Nie można wydobyć więcej niż 21 mln bitcoinów. Tym różni się on od wszystkich walut papierowych typu fiat: szaleni bankierzy centralni nie mogą go dodrukować – podkreślił współzałożyciel Apple.

Według Wozniaka, Bitcoin jest lepszy niż złoto.

- Nikt nie wie, ile jest tak naprawdę złota na świecie. Poza tym, jego wydobycie można znacząco zwiększyć w dość krótkim czasie. Na tle złota, Bitcoin ze swoją ograniczoną podażą wypada stabilniej – uważa Wozniak.

Bitcoin jest prawdopodobnie najlepszą inwestycją ostatnich 7 lat. Od początku istnienia podrożał w USD o 8,588,550%! W trakcie ostatnich 5 lat jego cena poszła w górę o 66,371%, podczas gdy złota spadła o 24%. Kilka dni temu po raz pierwszy jego cena w USD przekroczyła poziom 6,000. Eksperci zwracają jednak uwagę na jego dużą zmienność.

Wykres 1. Historia notowań Bitcoina (BTCUSD) na tle złota (XAUUSD)

Złoto vs Bitcoin

Źródło: Stooq

Zobacz także: Planujesz kupno Bitcoin? 5 powodów, dla których powinieneś ostrożnie podchodzić do inwestowania w kryptowaluty

Bitcoin można oprzeć na złocie

Co ciekawe, pojawiają się liczne inicjatywy, które próbują wykorzystać system blockchain (na którym oparty jest Bitcoin) do stworzenia wirtualnej waluty opartej na złocie.

- Te próby wynikają z tego, że Bitcoin ma dużą zmienność. Złoto ma o wiele mniejszą, a jest bardziej popularne. Na dzień 17 października tego roku wartość BTC w rękach inwestorów indywidualnych wynosiła około 92 mld USD, tymczasem w przypadku złota sięgała 1,7 bln USD, czyli była 18-krotnie większa – zwraca uwagę prof. Larry H. White z George Mason University, analityk Cato Institute.

White w swoim artykule "Blockchain + Gold" przypomina, że pierwsza taka inicjatywa upadła w 2005 roku (E-Gold). Jego zdaniem, "wirtualne złoto", choć oparte na blockchain, będzie skonstruowane i będzie funkcjonowało w praktyce zupełnie inaczej, niż Bitcoin.

- Przede wszystkim system wymiany nie będzie mógł być typu peer-to-peer, czyli od użytkownika do użytkownika, ponieważ w transakcjach będzie musiał uczestniczyć arbiter. Poza tym trzeba zrezygnować z zupełnie otwartego systemu płatności, by uzyskać większa szybkość wykonywania transakcji. Zatwierdzenie dealu z użyciem BTC trwa obecnie około 10 minut – zwraca uwagę White.

Powoli rozkręcane są projekty systemów płatności i walut wirtualnych, oparte na złocie:

OneGram (Dubaj)

OzCoinGold (USA / Australia)

Digix Gold Tokens (Wlk. Brytania)

Glint (Wlk. Brytania)

DinarCoin (Hong Kong)

Historia lubi zataczać koła. Wszystko wygląda na to, że i historia pieniądza je zatoczy. Niegdyś, w zamierzchłych czasach, wielu władców, także lokalnych, biło monety. Ba, nawet poszczególne rody to robiły. To, czy moneta była w użyciu, zależało od zaufania do niej. Czy obserwujemy powrót do czasów, gdy to nie pieniądz papierowy emitowany przez państwa, ale waluty prywatne zdominują rynek wymiany? Czy pieniądz papierowy zostanie zastąpiony wirtualnym, opartym na złocie? Wiele na to wskazuje.

Zobacz także: Nadchodzą nowe wojny walutowe. Wojny kryptowalutowe będą toczone między państwem, a sektorem prywatnym - przewiduje ekspert z USA

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.