WIG vs Obligacje: Kto tu blefuje?
Na wszystkich rynkach finansowych relacja pomiędzy rentownością obligacji, a wycenami giełdowymi jest bardzo silna. Zazwyczaj zwyżki na rynku akcji powodują odpływ kapitału z obligacji i wzrost ich rentowności. Kiedy na rynku giełdowym mają miejsce spadki, uciekinierzy z rynku akcji powracają do obligacji, co powoduje spadek ich rentowności. Ostatnio, ta zależność mocno osłabła. Wygląda więc na to, że któryś z rynków "blefuje". Sprawdzamy, czy to obligacje, czy GPW i ustalamy pod jakim warunkiem może to stanowić sygnał do wzrostów.
Wykres 1: Indeks WIG (góra), rentowność obligacji Skarbu Państwa (dół), lata 2013 - 2014.
Wspomniana zależność sprawdza się też i na naszym rynku (Wykres 1). "Zdrowe" wzrosty i spadki na giełdzie połączone są z takimi samymi ruchami na rentownościach obligacji Skarbu Państwa (czerwone strzałki, w 2013 roku). Są jednak okresy kiedy obydwa rynki nie do końca ze sobą współpracują. Wtedy ludzie z rynku zazwyczaj mawiają, że ktoś blefuje!
Z brakiem współpracy pomiędzy rentownością obligacji i #WIG mieliśmy do czynienia pod koniec 2013 roku (niebieski okrąg). Silnych wzrostów na #WIG nie potwierdzały dalsze wzrosty rentowności obligacji. Ostatecznie okazało się, że to obligacje miały rację i w 2014 roku na giełdzie nastąpiło pogorszenie nastrojów wraz ze spadkiem rentowności obligacji - ponowna ścisła zależność.
Nowa dywergencja pomiędzy obligacjami i WIG
Na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni znowu pojawiła się dywergencja pomiędzy #WIG, a rentownością polskich obligacji (Wykres 1, czerwony okrąg). Niespójność pomiędzy obydwoma rynkami jest tak duża, że tym razem najprawdopodobniej ktoś również nie ma racji. Dla nas, inwestujących głównie w akcje, ważne jest to, że jeżeli są to obligacje, to oznacza to, że czeka nas kontynuacja wzrostów na GPW.
Wykres 2: Rentowność obligacji 10-letnich: Polska (góra), Czechy (środek), Węgry (dół).
Argument za wzrostem rentowności 10-letnich obligacji Skarbu Państwa dostarcza nam zachowanie obligacji naszych sąsiadów tj. Czech i Węgier. Pomimo mocnej presji deflacyjnej na świecie, polskie obligacje jako jedyne z tego grona nie wyznaczyły jeszcze historycznych minimów (Wykres 2). Jest to pozytywne oczywiście dlatego, że świadczy o tym, że inwestorzy najprawdopodobniej widzą duże szanse na wyznaczenie dołka inflacji w Polsce. Inflacja z kolei powoduje wzrost rentowności obligacji i wzrosty na giełdzie. Także w najbliższym czasie warto obserwować rentowność obligacji 10-letnich i #WIG, bo ktoś tu nie ma racji. Na razie jest 1:0 dla #GPW.
iPad mini i iPody Shuffle dla inwestorów oraz wiele więcej, czyli Ogólnopolskie Badanie Inwestorów
Przypominamy, że już tylko do końca sierpnia trwać będzie Ogólnopolskie Badanie Inwestorów, prowadzone przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Wyniki badania pozwalają stworzyć profil inwestorów indywidualnych w Polsce i umożliwiają poznanie ich potrzeb i preferencji przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Ty także możesz wziąć udział w badaniu i dzięki temu pomóc poprawić poziom wiedzy o polskich inwestorach. Wypełnienie prostej ankiety zajmuje około 10 minut, a w zamian można też wygrać atrakcyjne nagrody, m.in. iPada Mini, iPody Shuffle, uczestnictwo w konferencjach dla inwestorów, czy atrakcyjne książki.
Kliknij tutaj, aby wziąć udział
w badaniu i konkursie
PS Będziemy wdzięczni, kiedy wypełniając ankietę, będziesz pamiętać, aby wspomnieć w odpowiednich rubrykach o serwisie StrefaInwestorow.pl.
Aktualności ze Strefy Inwestorów
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki O Georgu Sorosie i jego Alchemii Finansów
W ostatnich dniach, za sprawą bólu w krzyżu i "ogromnej" pozycji w opcjach typu put na S&P500, która w rzeczywistości jest zabezpieczeniem dla akcji w portfelu, bo do tego wykorzystuje się opcje, znowu zrobiło się głośno o Georgu Sorosie. Przyglądamy się więc bliżej jemu samemu i jego książce "Alchemia Finansów". Czytaj dalej...
"Indeks krachu" najwyżej od 2007 roku. Co dalej z trendem w USA?
"Indeks krachu" to obliczany przez Uniwersytet Yale indeks, pokazujący jak bardzo inwestorzy wierzą w to, że w przeciągu najbliższych 6 miesięcy na rynku nastąpi krach. Naukowcy z Uniwersytetu obliczają ten indeks zarówno dla inwestorów indywidualnych (Crash Index – individual) oraz instytucjonalnych (Crash Index – institutional). Ostatnio indeks ten notuje najwyższe poziomy od 2007 roku. Czy to oznacza, że znowu czeka nas krach na giełdzie? Czytaj dalej...
Energetyka bije rekordy. Sprawdzamy fundamenty i wyceny 9 spółek z branży
Mimo wciąż niepewnej sytuacji na rynku, sektor energetyczny kontynuuje wzrosty i wychodzi na historyczne maksima. W portfelu StrefaInwestorow.pl mamy dwie spółki należące do #WIGenergia. Są to #PGE i #ENG. Poza nimi w skład indeksu wchodzi jeszcze siedem spółek. Czy warto się nimi zainteresować? Sprawdzamy to pod kątem ich sytuacji fundamentalnej. Czytaj dalej...
Koniec hossy na obligacjach oznacza wzrosty na akcjach
Siła polskiego rynku giełdowego, w ostatnich dniach, pozytywnie zaskakuje. Wzrosty na GPW koncentrują się jednak głownie na wąskim gronie największych spółek. Wciąż nie widać popytu na akcjach małych spółek, a więc bez zmian ruch wydaje się być jedynie korektą. Czy jest szansa na to, aby wzrosty przeistoczyły się w trwałą tendencję? Kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest rentowność 10-letnich obligacji Skarbu Państwa. Czytaj dalej...