Pracujemy nad projektem Columbus Energy, by generować zyski dla akcjonariuszy, polityka dywidendowa jest aktualna - czat ze spółką Columbus Energy | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Czaty
26 wrz 2017, 13:55

Pracujemy nad projektem Columbus Energy, by generować zyski dla akcjonariuszy, polityka dywidendowa jest aktualna - czat ze spółką Columbus Energy

We wtorek, 26 września 2017 r. zorganizowaliśmy czat inwestorski z przedstawicielami spółki Columbus Energy - Prezesem Zarządu, Dawidem Zielińskim oraz Wiceprezesem Zarządu, Januszem Sterna. W czasie dyskusji przedstawiciele spółki odpowiedzieli na pytania dotyczące trwającej emisji obligacji, planów przejścia na GPW oraz realizacji strategii na lata 2016-2020. Rozmawialiśmy też o sytuacji alternatywnych źródeł energii i przyszłości tego rynku w Polsce. W spotkaniu, które cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, wzięło udział ponad 500 inwestorów, a przedstawiciele spółki odpowiedzieli na 40 pytań. Zapraszamy do lektury całego zapisu czatu.

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Witam serdecznie, jesteśmy bardzo szczęścili, że możemy się spotkać online i móc odpowiedzieć na Państwa pytania. Wiadome jest, że większość wiedzy o naszej Spółce jest dostępne w raportach, również w raportach miesięcznych, które staramy się prowadzić od dłuższego czasu, jednak ten czat inwestorski pomoże, mam nadzieję, usystematyzować wiedzę o Spółce i jej działaniach. Zapraszam do zadawania pytań, a przede wszystkim do zainteresowania się ofertą spółki w zakresie obligacji w emisji publicznej serii D. Dawid Zieliński - Prezes Zarządu

Obrazek użytkownika skajan1
skajan1

1.Co trzeba by zmienić w polskim prawie by nastąpiła ekspansja fotowoltaiki?
2 Czy firma inwestuje w farmy fotowoltaiczne?

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Witaj, prawo w Polsce dot. odnawialnych źródeł energii przez ostatnie lata przeżywało wzloty i upadki. Szczególnie jeśli myślimy o DUŻYM OZE, czyli np. energetyki wiatrowej. Te zmiany i niepewność miały miejsce w 2015 i 2016 roku również w zakresie małej energetyki OZE, czyli tego czym zajmuje się Columbus Energy tj. fotowoltaiki do 1 MWp. Mieliśmy obietnice w 2015 dużych dotacji dla domów jednorodzinnych, mieliśmy mieć taryfy gwarantowane. To powodowało duży stres na rynku i brak możliwości zbudowania stabilnej strategii rozwoju w tym segmencie. Na szczęście 1 lipca 2016 roku prawo dla naszych klientów się całkowicie ustabilizowało i mamy system opustów (klasyczny system NET-METERINGU), dzięki któremu sieć energetyczna jest wielkim magazynem energii, z którego każde gospodarstwo domowe może korzystać. Tutaj ta ekspansja już się zaczęła. Nie można zapomnieć że tylko przez ten rok powstało już bardzo dużo instalacji na domach bez dotacji. Na tym rynku Columbus Energy lideruje. O ten rynek oparliśmy strategię rozwoju. To co mogłoby poprawić sprawy dla nas i naszych klientów to chociażby przyłączanie instalacji do sieci energetycznych "przez internet", czy wprowadzenie net-meteringu dla mikro i małych przedsiębiorstw. Ten rynek i tak będzie się rozwijał bardzo dynamicznie - to czego nam i rynkowi trzeba to spokoju i już braku zmian drastycznych. Chętnie ten rynek przyjmie kosmetyczną poprawę prawa energetycznego dla mikroinstalacji, ale jeśli będzie jak jest to wystarczy.
2. Rok temu powołaliśmy New Energy Investment Sp. z o.o. razem z naszymi akcjonariuszami, to Spółka której zadaniem jest przygotowywanie dużych projektów (właśnie około 1 MWp), wraz z pozwoleniem na budowę, działką etc. po to aby wygrać aukcję w URE i albo budować farmę, albo projekt móc sprzedać.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czym są zabezpieczone wasze obligacje .jaką mają wartość

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Obligacje, które emituje Spółka, są zabezpieczone na długoterminowych należnościach generowanych przy sprzedaży klientowi indywidualnego naszego produktu "Abonament na Słońce", który jest pożyczką. Jest to otwarty zbiór wierzytelności, tzn. że każdy nowy abonament automatycznie dodaje się do puli. Wartość tego pakietu odpowiednio zdyskontowana jest wyceniona przez niezależnego rzeczoznawcę i będzie aktualizowana, aby poinformować rynek, wg warunków emisji obligacji. Wycenę można pobrać w dokumentach na stronie Polskiego Domu Maklerskiego https://polskidm.com.pl/emisje-szczegoly.php?id=85

Obrazek użytkownika Anonim
Artur

Jestem zainteresowany kupnem 150 szt państwa obligacji, czy przez to mogę liczyć na instalację fotowoltaiczną w moim domu jednorodzinnym na lepszych warunkach? Rachunki jakie płacę za prąd to ok 200 zł za 2 miesiące.Czy w ogóle kalkuluje się taka inwestycja w moim przypadku.
Dziękuję

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Tak, naturalnie. Dokładną wycenę i wielkość instalacji sprawdzamy robiąc podstawowy audyt fotowoltaiczny. Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna zawsze się opłaca. Trzeba to tylko zrobić profesjonalnie. Proszę o email na obligacje[at]columbusenergy[dot]pl z informacją o potencjalnej instalacji - przygotujemy specjalną ofertę.

Obrazek użytkownika Anonim
Akcjonariusz

1 Jak duże będą emisje akcji, czy będą z prawem poboru i czy zamierzają Państwo przystopować z emisjami akcji/obligacji w kolejnych latach na rzecz bardziej organicznego rozwoju, tym samym daniu szansy na wzrost kursu akcji?
2 Czy nie grozi Państwu przeinwestowanie na szczycie obecnej hossy przed spodziewaną cykliczną recesją, która może być dość silna (choćby wskaźnik CAPE na to wskazuje)? I pytanie uzupełniające: Czy mają Państwo strategię/plany na czas tej potencjalnej recesji - jeśli tak to poproszę o kilka konkretów?

 

Pozdrawiam serdecznie, kibicuję i dziękuję za ew. odpowiedź.

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

1. Emisja akcji planowanego IPO to 30 mln zł. Emisja akcji będzie adekwatna do wyceny Spółki jaką na początku 2018 roku, a po zamknięciu wstępnych wyników za 2017 Zarząd przygotuje. Dzisiaj budujemy struktury, rozwijamy się w szybkim tempie, ale trzymamy rękę na pulsie. Emisje obligacji poprawiają nam płynność i dają bezpieczeństwo tego rozwoju. Jeśli dalej będzie rozwijać się refinansowanie instalacji tak jak teraz to możliwe, że IPO będzie ostatnim etapem emisyjnym, czy to equity czy długu. Jeśli zdecydujemy się na strategię samodzielnego udźwignięcia długiem generowania należności, który to model jest bardziej zyskowny długoterminowo, szczególnie z pkt widzenia regularnej dywidendy, to będziemy szukać kapitału dłużnego, ale pewnie już w instytucjach specjalizujących się w branży finansowej.

 

2. W naszym biznesie ryzyko przeinwestowania jest bardzo małe ponieważ u nas nie ma dużych inwestycji przed sprzedażą produktu, a inwestujemy wyłącznie na potrzeby realizacji zawartych wcześniej umów. Ryzyko przeinwestowania jest w tych branżach gdzie należy ponieść duże nakłady (np budowa fabryki) przed rozpoczęciem sprzedaży, a więc w oparciu o prognozy rynku. Jeśli prognozy się nie spełnią wystąpi przeinwestowanie. U nas jest inaczej. Nasze inwestycje przyrastają bardzo stopniowo i są powiązane z każdą zawartą już wcześniej umową sprzedaży. Nie ma żadnych istotnych nakładów ex ante. To jest jeden z najważniejszych plusów naszego biznesu.
Co do recesji (tej nieuniknionej :P) wydaje nam się że całość naszego modelu biznesowego jest trochę obok. Na nas mniej działają wskaźniki makroekonomiczne. Mamy zbyt dużą dywersyfikacje klientów. Na pewno trzeba brać pod uwagę etap samego IPO, które mam nadzieje nie pokryje się z potencjalną, spekulowaną recesją.

Obrazek użytkownika Anonim
Andreas

Kiedy zakładają państwo przejście an rynek główny GPW?

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Witam, tak jak informowaliśmy w ostatnich komunikatach i raportach, jesteśmy na końcowym etapie przygotowywania prospektu emisyjnego, podpisaliśmy umowę z DM BOŚ na wprowadzenie wszystkich akcji do obrotu i IPO oraz kończymy badanie biegłych naszych sprawozdań i dostosowywaniu ich do wymogów rynku regulowanego. NWZA zostało ogłoszone na 18 października (na które serdecznie zapraszam akcjonariuszy) i wtedy po, mam nadzieję, pozytywnym zaopiniowaniu uchwał złożymy niezwłocznie prospekt do KNF. Patrząc historycznie na inne Spółki powinniśmy spodziewać się debiutu w Q1 2018, bliżej marca.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

mogę prosić o streszczenie co do tej pory udało się osiągnąć dzięki pierwszej emisji obligacji?

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Streszczając, dzięki kapitałowi z obligacji serii A i B pozyskaliśmy kapitał obrotowy, który tylko w Q2 2017 wygenerował prawie 10 mln zł przychodu i wypracował zysk, a długoterminowe należności o dużo większej wartości są właśnie przygotowywane do refinansowania. Również równolegle podnieśliśmy wskaźniki sprzedaży o ponad 60% i dzisiaj generujemy coraz większą sprzedaż.

Obrazek użytkownika Anonim
Krzysztof

Dzień dobry,
najtańszy abonament na słońce kosztuje 119 złotych miesięcznie. Czy to oznacza, że ta forma jest opłacalna jedynie dla gospodarstw domowych, których rachunki za energię elektryczną wynoszą więcej niż 119 złotych? Czego nie rozumiem?

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Koncepcja abonamentu, który rośnie wraz z ceną energii przez 15 lat została przygotowana tylko dla właścicieli domów. Oferta dla biznesu, jaką posiada Columbus Energy, to sprzedaż gotówkowa z możliwością finansowania kredytem, czy leasingiem przez współpracujące banki. Cena 1 kW zaczyna się od 3950 zł netto dla biznesu - jednak to instalacje dużo większe niż domowe.

Obrazek użytkownika Anonim
Akcjoanriusz Grzegorz

Jakiś czas temu, chyba przed wakacjami była już emisja obligacji. Dlaczego znów potrzebujecie kapitału i na co?

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Panie Grzegorzu, cały plan rozwoju jaki opracowaliśmy wdrażamy etap po etapie. Suma kapitału obrotowego w tym roku jaki Spółka planowała pozyskać zbliża się do finału. Na pewno obligacje serii D to ostatnia w tym roku emisja publiczna. Mam nadzieję, że po przeniesieniu notowań na rynek główny łatwiej będzie się nam komunikować z inwestorami, funduszami, czy instytucjami finansowymi, dzięki temu dostęp do bardziej wyrafinowanych instrumentów finansowych będzie łatwiejszy - np. do pakietowej sekurytyzacji należności.

Obrazek użytkownika Anonim
Krzysztof

W strategii na lata 2016-2020 Zarząd przedstawił różne scenariusze finansowania (A - inwestor strategiczny, B/C - sekurytyzacja i sprzedaż udziałów w spółkach zależnych). Na dzień dzisiejszy bliżej której opcji jest Spółka?

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Cały czas poszukujemy partnerstwa strategicznego, jednak nie jest to "must have". Strategiczny partner nie tylko mógłby dostarczyć długoterminowy i względnie tani kapitał, ale przede wszystkim jeśli byłby z branży - partnerstwo operacyjne. Dlatego ta droga jest dla nas zawsze opcją. Dzisiaj na poziomie codziennego działania wersja "B" jest nam najbliższa, ponieważ realnie już refinansujemy/współfinansujemy umowy z klientami. Wprawdzie ten proces rozpoczął się później niż zakładaliśmy początkowo, ale jednak jest skuteczny. Już dzisiaj bez żadnych dodatkowych opcji, czy partnerstw możemy rozwijać firmę wg naszej początkowej wizji.

Obrazek użytkownika Anonim
Krzysztof

Przychody z pozostałej działalności operacyjnej (sprzedaż i montaże w ramach programu PROSUMENT, w segmencie sakralnym, B2B i w sektorze publicznym) mają wynieść 230 mln zł w ciągu 5 lat. Jakiej marży netto Spółka spodziewa się w tym segmencie?

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

w każdym z segmentów jest inna, program PROSUMENT to najwyższa jednostkowa marża, a sektor publiczny z racji przetargów - najniższa. Szczegóły jednak poszczególnych transakcji zależą też od aktualnych kosztów komponentów, czy kursu euro. Dlatego nie mogę jednoznacznie i liczbowo odpowiedzieć.

Obrazek użytkownika Anonim
Krzysztof

Rozumiem, że akcje serii C,D i E nie są jeszcze w obrocie i zostaną dopiero wprowadzone do obrotu przy okazji przejście na główny parkiet. Kto jest właścicielem akcji tych serii?

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Właścicielem akcji serii C i D jest Pan January Ciszewski, jeśli chodzi o serię E to akcje z połączenia Spółek Columbus Capital i Columbus Energy i tutaj ich właścicielami są osoby/firmy, które przed połączeniem były akcjonariuszami Columbus Energy. Większość tych akcji jest w rękach Pana Januarego Ciszewskiego, JR HOLDING SA, PRIME2 SA, Pana Marka Sobieskiego, Pana Pawła Szymuli i kilku innych osób.

Obrazek użytkownika Anonim
Se

Czy strategia budowy 10 tys instalacji rocznie się zmieniła i jeśli tak to jak?

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Strategia dojścia do pełnej zdolności operacyjnej sprzedaży i montażu 10 000 instalacji jest aktualna. Powinniśmy się do tej granicy zacząć zbliżać w 2019 roku, bądź najpóźniej 2020.

Obrazek użytkownika Anonim
Krzysztof

Gdzieś na stronie spółki czy w którymś z wywiadów zrozumiałem, że koszt jednej instalacji to średnio 20-30 tys. złotych. W strategii na lata 2016-2020 Spółka szacuje potrzeby kapitałowe na 700 mln złotych i planuje zamontować 50 tys. instalacji. Daje to średnio 14 tys. zł na jedną instalację. Który wariant kosztowy jest właściwy?

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Średnia wielkość instalacji to lekko ponad 4 kWp w gospodarstwie domowym. Inaczej jest dla biznesu, czy w sektorze sakralnym. Dlatego jeśli chodzi o klientów indywidualnych średnia cena sprzedaży to ponad 20 tys zł. Natomiast potrzeby kapitałowe nie są zbieżne z prognozowanym przychodem, więc te 14 tys zł nie jest liczbą adekwatną do tych obliczeń.

Obrazek użytkownika Anonim
entropia

Czy po wejściu na rynek główny planują Państwo resplit akcji czy nadal będziecie spółka "groszową" ?

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Mam nadzieję, że resplit nigdy nie będzie potrzebny i będziemy się rozwijać na tyle, że rynek doceni ten rozwój i będziemy mogli cieszyć się kapitalizacją dającą zotówki w przeliczeniu na akcje, a nie grosze.

Obrazek użytkownika Anonim
Adam

Czy w Polsce taka inwestycja w panele słoneczne jest w ogóle opłacalna? Pogoda nas raczej nie rozpieszcza, przynajmniej tutaj, gdzie mieszkam z rodziną. Gorące lato, jesień - plucha, zima - zawierucha.

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Tutaj jest jeden tylko argument. Na tej samej szerokości geograficznej w Niemczech są setki tysięcy instalacji, a w całych Niemczech ponad 1,5 mln.

Obrazek użytkownika Anonim
Edward

jak wygląda polityka dywidendowa spółki? Czy można liczyć na wypłaty? Z tego co pamiętam, to z założenia miały być wypłaty 30% zysku netto

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Pracujemy nad projektem Columbus Energy po to, aby generować zyski dla akcjonariuszy. Polityka dywidendowa jest aktualna.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

O co chodzi w zmianach prawnych w OZE i czy one dotyczą spółki, jakoś się na Was odbiją?

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

odpowiedziałem wcześniej na podobne pytanie, ale odpowiadając skrótowo - jeśli się odbiją to tylko pozytywnie. Nie sprzedajemy wiatraków, ani nie inwestujemy w elektrownie wiatrowe. Sprzedajemy mikroinstalacje fotowoltaiczne niezależne już dzisiaj od zmian prawa energetycznego.

Obrazek użytkownika Anonim
obligatariusz

Gdzie mogę złożyć zapis na obligacje?

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

https://polskidm.com.pl/emisje-szczegoly.php?id=85 lub proszę o maila na obligacje[at]columbusenergy[dot]pl

Obrazek użytkownika Anonim
Piotr

Gdzie mogę znaleźć informacje o trwającej emisji obligacji bo na stronie nie mogę się ich doszukać?

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

https://polskidm.com.pl/emisje-szczegoly.php?id=85
http://columbusenergy.pl/obligacje2/

Obrazek użytkownika Anonim
Krzysztof

Dziękuję za odpowiedź. A jak idzie realizacja planów sprzedaży na 2017 rok? Zrozumiałem że w całym roku 2017 ma być sprzedane 2,5 tys. sztuk instalacji, w tym 2 tys. sztuk w modelu abonamentowym. Czy na dzień dzisiejszy to realne do osiągnięcia?

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

W ostatnim raporcie miesięcznym opisaliśmy, że będzie to 1800-2000 instalacji w sumie w tym roku. Możemy się z wszystkimi montażami nie wyrobić, jednak sprzedaży będzie dużo więcej. A jak montujemy?

Obrazek użytkownika Anonim
inwestor4

Jak plany dotyczące termomodernizacji? Czy już ruszyliście z tym projektem na całą Polskę?

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Rozpoczęliśmy sprzedaż usługi z wykonaniem klientowi indywidualnemu. Dograliśmy kwestie finansowania, projektowania, producentów, dostaw i montaży. Pierwsi klienci się procesują - więc w raporcie za Q3 2017 opiszemy szerzej temat, a w prospekcie emisyjnym znajdzie się obszerny materiał na temat rynku, potencjału i przede wszystkim tego co Columbus Energy będzie na tym rynku prezentował. Może to być druga, mocna noga naszej Firmy na lata.

Obrazek użytkownika Anonim
investor

Jakie perspektywy stoją obecnie przed rynkiem fotowoltaiki w Polsce? (mam na myśli segment mikroinstalacji)

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Proszę zaglądnąć do raportu za Q2 2017 w formie video:

To tylko co zrobiła nasza firma w 3 miesiące. To jak najbliższe lata będą się układać zależy tylko od nas. Liderujemy na rynku mikroinstalacji mając znaczący w nim udział. W komercyjnych (bez dotacji) instalacjach mamy moim zdaniem udział większy niż 1/4. A sam rynek? Jest wiele raportów, które solidarnym głosem mówią o dziesiątkach/setkach tysięcy instalacji rocznie w najbliższych latach. A Columbus Energy ciągnie ten wózek do przodu.

Obrazek użytkownika Anonim
Piotr

Dzień dobry, czy ta prognoza 70 mln zł zysku netto do 2020 są wciąż aktualne?

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Aktualnie przygotowaliśmy prognozy do prospektu emisyjnego, które przechodzą badanie przez biegłych rewidentów. Będziemy tą aktualizację prezentować i publikować. Celem jest osiągnięcie tego wyniku jak najszybciej, jednak musimy też dbać o zdrowy rozwój organizacji. Oczywiście dzisiaj robimy wszystko, żeby dać sobie szansę zrealizować ten wynik już w 2020 roku lub znacząco się do niego zbliżyć. To duże wyzwanie, jednak wszystko nam sprzyja. Po analizie audytorów i finalnej weryfikacji prognoz na pewno je opublikujemy - jednak cele pozostają te same.

Obrazek użytkownika Anonim
Tomasz

Witam, czy nie boicie się oferowania tak długiej gwarancji na instalację fotowoltaiczną? Nie jesteście producentem.

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Zdecydowanie nie boimy, co więcej uważamy że każda instalacja zasługuje na taką gwarancję. My jesteśmy odpowiedzialni za sprzęt klientów (co więcej na tym sprzęcie się zabezpieczamy udzielając abonamentu - więc to de facto jest w naszym interesie). 15 letnia Gwarancja Totalna to przełomowa sprawa dla właścicieli domów. Nawet ewentualne koszty gwarancyjne są nikłe w porównaniu z zaufaniem i satysfakcją klientów - co przekłada się na wolumen sprzedaży.
Wideo o Gwarancji Totalnej może Pan znaleźć tutaj:

Obrazek użytkownika Anonim
Jurek

W ostatnim czacie pytałem ile dziennie sprzedajecie Państwo instalacji, wtedy było 4 a ile na dzień dzisiejszy?

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Średnio ponad 10. Miesięcznie jest to już ponad 200 klientów. Zamontowaliśmy w czerwcu 1000 klienta firmy:

Mam nadzieję, że za kilka miesięcy będę mógł Panu podać dwukrotnie większą liczbę.

Obrazek użytkownika Anonim
Jurek

witam, czytając wcześniejsze odpowiedzi odnoszę wrażenie że potencjał firmy jest dużo większy niż obecnie prezentujecie, czy w ogóle zakładacie jakiś "sufit" swojej działalności?

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Panie Jurku, wiele spraw się zmienia. Do naszego zespołu dołącza coraz więcej specjalistów. Rynek zaczyna interesować się naszym przedsięwzięciem bo powoli duże wizje i strategię zaczynają się realizować. Nasza firma zaczyna się przeistaczać ze start-upu w stabilnie rozwijające się przedsiębiorstwo na dobrych fundamentach.
Co więcej - to co montujemy działa. Skutecznie.

Obrazek użytkownika Anonim
Marek

Na czym polega Wasza współpraca z bankami? Czytałem, że podpisaliście umowę z BOŚ, a wcześniej z NEST. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Panie Marku, nasi klienci abonamentowi, czyli Ci którym Columbus Energy Finanse udziela pożyczki są współfinansowani przez bank lub później refinansowani. Ważne jest to, że nasze należności są częściowo finansowane przez banki (banki udzielają klientom kredytu) tak abyśmy mogli pokryć koszty montażu. Ten model jest niesamowicie innowacyjny, najprawdopodobniej jedyny w Polsce. Dzięki temu mamy ciastko i jemy ciastko, czyli mamy kapitał na CAPEX z nadwyżką, plus pozostaje nam część długoterminowych należności, które kumulują się w potężne aktywo.

Obrazek użytkownika Anonim
Tomasz

W marcu pozyskaliście prawie 4,5 mln zł [z 5 mln] w pierwszej publicznej emisji, tak naprawdę na podstawie prognoz. Teraz faktycznie jak te prognozy się realizują i macie już solidne wyniki. Moglibyście się pokusić o większą emisję? Skąd ta zachowawczość?

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Rozpoczęliśmy proces refinansowania, takiej qvasi sekurytyzacji należności. Nowe umowy już częściowo od razu współfinansujemy. Tak na prawdę niewiele nam brakuje do tego aby generować solidną ilość gotówki miesięcznie, jako nadwyżki. Zdecydowaliśmy się na tą emisję bo chcemy mieć bezpieczeństwo i móc realizować czekających klientów, a dopiero w późniejszym czasie ich refinansować.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Może trochę nie w temacie, ale zastanawiam się nad Państwa ofertą. Mieszkam na osiedlu 2 domów, w zabudowie bliźniaczej, w sumie jest tam 8 rodzin. Każda wydaje około 150 zł na prąd. Czy w takiej sytuacji opłaca się już myśleć o instalacji? W grę wchodzi tylko montaż na dachach.

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Link https://www.youtube.com/watch?v=vddOYJZhd5w jest idealną odpowiedzią na Pana/Pani pytanie. Zawsze się opłaca - jeśli dobrze się dobierze instalację.

Obrazek użytkownika Anonim
Jacek

Montujecie już około dwóch lat. Ciekawi mnie czy nie przestrzeliliście się z tym pomysłem, czy ludzie sobie to u nas w Polsce chwalą?

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Chwalą. Na naszym youtube czy facebook wrzucamy często opinie naszych klientów. Praktycznie wszyscy są zadowoleni. To motywuje. Nasz zespół jest w 100% skoncentrowany na satysfakcji klienta. Nawet jeśli trzeba podjechać i zresetować router internetowy klientowi - to darmowo to robimy :) Montujemy wysokiej jakości komponenty, dzięki temu nie musimy się martwić serwisami. Polecam każdemu - sam mam u siebie na domu od 1,5 roku.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy Panów zdaniem fotowoltaika to trend którego nic nie zatrzyma i jest tylko kwestia czasu, gdy spopularyzuje się u nas bardziej? Czy może jednak połączenie niskich cen węgla i wysokiej efektywności elektrowni (jak. np. Kozienice) spowoduje, ze jednak energia słoneczna nie będzie się "kalkulować"?

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Paweł Urbański, Przewodniczący naszej Rady Nadzorczej napisał duży artykuł na temat aktywów energetycznych w Polsce. Zachęcam do przeczytania zarówno na ŚwiatOZE.pl oraz WysokiNapiecie.pl
http://swiatoze.pl/pawel-urbanski-rozdzielmy-aktywa-polskiej-energetyki/
http://wysokienapiecie.pl/rynek/2346-czy-w-polskiej-energetyce-nalezy-ro...

 

Pamiętajmy o tym, że Columbus Energy to będzie nie tylko fotowoltaika. To również termomodernizacja i dążenie do stania się sprzedawcą usług/produktów energetycznych tj. magazyny energii, stacje ładowania samochodów elektrycznych etc. W naszej firmie jest przyszłość.

Obrazek użytkownika Anonim
Grzegorz

Czy wasze obligacje są już wprowadzone na Catalyst i czy ktoś je kupuje?

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Tak seria A i B jest na Catalyst już notowana. Z tego co sprawdziłem jest jakiś ruch. Można poczytać więcej o analizie naszych obligacji na https://www.rynekobligacji.com/2017/09/emisja-obligacji-columbus-energy/

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy jest jakiś minimalny zapis na obligacje i do kiedy można się zapisać?

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Tak minimalny zapis jest minimalny to 1000zł Wszystkie warunki emisji można sprawdzić na https://polskidm.com.pl/emisje-szczegoly.php?id=85

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Aha i co ile jest wypłacane oprocentowanie? Proszę o informacje

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Kwartalnie.

Obrazek użytkownika Anonim
Marcin

Kiedy spodziewacie się odzwierciedlenia wartości spółki w cenie akcji? Tzn. kiedy spodziewane przez Państwa jest przebicie ceny 40gr/akcję.

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Panie Marcinie, naszą rolą jest skupienie się na rozwoju przedsiębiorstwa. Naturalne jest, że musimy najpierw udowodnić wartość firmy, żeby rynek był spokojny. Cieszy nas to, że miesiąc po miesiącu, kwartał po kwartale idziemy do przodu. Jeśli zamkniemy rok porządnie, to mamy nadzieję, że wraz z pełną analizą rynku, biznesu, prognoz zawartą w prospekcie emisyjnym do przeniesienia notowań na rynek regulowany, wartość firmy zostanie doceniona przez akcjonariuszy.

Obrazek użytkownika Anonim
Gosc2

Kiedyś pojawiła się informacja, że rozmawiacie z dużą energetyką. Czy będziecie montować np. dla Tauronu?

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Pojawiały się takie pomysły. Tak jak wspomniałem wcześniej ważne jest to, że duży, strategiczny partner powinien zaoferować kilka rzeczy. Zabezpieczyć firmę tanim długiem, dać możliwość partnerstwa operacyjnego i udostępnić zasoby sprzedażowe. Jeszcze jesteśmy za mali, żeby te warunki śmiało i stanowczo postawić. Mamy jednak nadzieję, że w perspektywie kilku, kilkunastu miesięcy będziemy mogli z taką propozycją wyjsć naprzeciw.

Obrazek użytkownika Anonim
Damian

Czy zarząd rozważa dalej wejście na Ukrainę, tak jak zapowiadał to w poprzednim czacie?

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Po głębokiej analizie i kilku wyjazdach jeszcze Ukraina nie jest gotowa na produkty finansowe. Skupiamy się na rozwoju na naszym rynku - bo jest OGROMNY. Mamy ponad 6 mln domów bez fotowoltaiki. Mam nadzieję, że będziemy mogli utrzymać pozycję lidera w Polsce. Jeśli chodzi o inne koncepcje na ekspansję poza granice Polski, to są one rozpatrywane. Jednak wszystko po kolei. Najpierw Polska.

Obrazek użytkownika Anonim
KonradS.

Czy odczuwacie Państwo już działania konkurencji, tzn. Innogy? Na początku roku mocno się reklamowali, ale to jakby przycichło..

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Nie odczuwamy. W segmencie klientów indywidualnych mamy konkurencje jedynie w małych lokalnych firmach instalacyjnych, ale tylko dot. sprzedaży gotówkowej. Większa konkurencja jest w segmencie biznesowym, który też dla nas jest ważny, ale nie stanowi on jeszcze dzisiaj tyle ile sprzedaż do klienta indywidualnego.

Obrazek użytkownika Anonim
Damian

Dzień dobry, czy planujecie przejęcia spółek konkurencyjnych?

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Witam Panie Damianie, jest to element strategii. Mocno zastanawiamy się nad tym, analizujemy np. producentów konstrukcji pod panale, czy zorganizowane grupy sprzedażowe w branży. Jednak dzisiaj najważniejsze to rozwijać swoje struktury, przenieść notowania na rynek główny i podwoić sprzedaż. Potem będziemy rozważać kolejne opcje.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Do kiedy można się zapisać na obligacje?

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Do 3 października. Wszystko o aktualnej emisji obligacji znajdzie Pan pod tym linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=U2ZdDouGGu8

Obrazek użytkownika Columbus Energy
Columbus Energy

Dziękujemy Państwu za wzięcie udziału w tym wydarzeniu, mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy satysfakcjonująco na wiele pytań. Zapraszamy do zapisów na obligacje serii D Columbus Energy oraz obserwowania naszej firmy i jej ciągłego rozwoju.
Nasza wizja sięga daleko, jednak aby ją zrealizować musimy iść krok po kroku, rozwijać się organicznie z zachowaniem odpowiedniego tempa. Zapraszamy do kontaktu również poprzez kanały social media:

 

Nasz kanał YouTube
https://www.youtube.com/channel/UCpk-ain20Of43QA-_GDTI8g/videos

 

Nasz Facebook
https://www.facebook.com/columbusenergysa/

 

Twitter Prezesa Zarządu Dawida Zielińskiego
https://twitter.com/dawidzielinsky

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.