Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Kolejny fundusz wycofuje się z gry na spadek akcji CD PROJEKT

Udostępnij

15 listopada lista zagranicznych funduszy liczących na spadek cen akcji największego polskiego studia skurczyła się o Verition Advisors. Tym samym w rejestrze krótkich pozycji Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) widnieją trzy pozycje odnoszące się do walorów CD Projektu.

Po poważnej wpadce dotyczącej wpisów we wspomnianym rejestrze na temat transakcji funduszu AHL Partners, inwestorzy z pewnością nabrali więcej dystansu do informacji w nim zawartych. Mimo wszystko odnotujmy, że liczba podmiotów spodziewających się osunięcia notowań CD Projektu, z pozycjami przekraczającymi 0,5% akcji, zmniejszyła się.

Nowy fundusz ujawnił się z krótką pozycją na akcjach CD Projekt

Przetasowań ciąg dalszy

Obecnie we wspomnianym rejestrze KNF, obejmującym transakcje przekraczające 0,5% akcji, widnieje 13 pozycji. Do niedawna najwięcej, bo aż 5, odnoszących się do walorów CD Projektu. Aktualnie są to 3 transakcje dotyczące łącznie 2,92% akcji studia. Tyle samo krótkich pozycji, spośród tych widocznych w rejestrze, dotyczy walorów Dino oraz JSW. Pozostałe transakcje odnoszą się do papierów m.in. Orlenu, Grupy Azoty, LPP czy Cyfrowego Polsatu. Fundusze liczą na spadek akcji łącznie 7 z 20 spółek indeksu WIG20.

Rejestr krótkich pozycji KNF

Źródło: KNF

Akcje CD Projekt coraz wyżej. Fundusze grające na spadki zaczynają zamykać pozycje

Skompromitowany rejestr

Od połowy października strona monitorująca liczbę krótkich pozycji, pod patronatem KNF, zapełniała się tymi zawieranymi przez brytyjski fundusz AHL Partners. Zgodnie z zapisem transakcji, w pewnym momencie podmiot ten spodziewał się spadku cen akcji aż 9 spośród 20 firm indeksu WIG20. Szczególnie komentowana była transakcja dotycząca Grupy Kęty, bowiem fundusz zwiększył wielkość pozycji na dzień przed publikacją rezultatów spółki za III kw. Zapowiedź podczas konferencji wynikowej braku realizacji tegorocznych prognoz, przyczyniła się do około 10% przeceny akcji. Podczas gdy wszyscy zastanawiali się, jaka motywacja stoi za zawarciem krótkich pozycji dotyczących spółek z szeregu różnych branż, rzeczywistość okazała się bardziej prozaiczna.
 


7 listopada AHL Partners podało, że krótkie pozycje widniejące w rejestrze KNF są błędne i transakcje usunięto. Zgodnie z informacjami UKNF, w rzeczywistości fundusz nabył swapy na kontrakty terminowe WIG20. W oświadczeniu Urząd zaznaczył również, że często nie ma możliwości weryfikacji transakcji.

Tak szeroka skala błędu spotkała się z licznymi negatywnymi komentarzami inwestorów i specjalistów. Podkreśla się przede wszystkim możliwość łatwego wykorzystania rejestru do manipulacji kursem akcji oraz fakt niskiej kary. Zgodnie z oświadczeniem Urzędu KNF, kara za nienależyte wykonanie obowiązków opiewać może na maksymalnie 0,5 mln zł.

Wielki short na GPW? Brytyjski fundusz obstawia spadek polskich akcji za 1.3 mld zł
 

Udostępnij