Kategoria:
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję zgodną z oczekiwaniami
Rada Polityki Pieniężnej zakończyła posiedzenie, decyzja nie jest zaskoczeniem. Stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie.
Październikowe posiedzenie RPP, które w tym roku odbyło się wyjątkowo wcześnie, nie doprowadziło do zmiany poziomu stóp procentowych. Obecny poziom stóp NBP utrzymuje się od października 2023 r.
Aktualny poziom stóp procentowych będzie kształtował się następująco:
- stopa referencyjna 5,75% w skali rocznej;
- stopa lombardowa 6,25% w skali rocznej;
- stopa depozytowa 5,25% w skali rocznej;
- stopa redyskontowa weksli 5,80% w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 5,85% w skali rocznej
Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe październik 2024. Coraz trudnej o korzystną ofertę
Stopy procentowe NBP
Dwudniowe obrady RPP nie doprowadziły do zmiany poziomu stóp procentowych w Polsce. Oznacza to, że główna stopa referencyjna NBP wciąż wynosi 5,75%, a ten stan utrzymuje się od października 2023 r.
Brak zmiany nie był zaskoczeniem. Rynek na tę chwilę nie spodziewa się ruchów w tym obszarze. Dodając do tego ostatnią prognozę NBP oraz wystąpienia prezesa Adama Glapińskiego, ciekawie może być w 2025 r. Ekonomiści wskazują na I kw., opierając się na wypowiedziach Rady z ostatnich miesięcy.
Członkowie RPP w ostatnich wypowiedziach mocno kierowali uwagę na przyszłoroczne marcowe posiedzenie jako moment, kiedy rozważona mogłaby być pierwsza obniżka stóp procentowych, przy jednoczesnym odcinaniu się od pomysłu takiego ruchu jeszcze w tym roku.
– wskazują ekonomiści Santander Bank Polska.
Na ten moment wiemy, że inflacja w Polsce znowu rośnie dynamiczne, według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), wskaźnik CPI we wrześniu wyniósł 4,9%.
Szacunkowa inflacja wyniosła nieco więcej niż konsensus, ale również ekonomiści z PKO zwracają uwagę, że obserwowany wskaźnik inflacji to efekt historii z analogicznego okresu w 2023 r.
GUS podał wstępny szacunek CPI za wrzesień 2024 r. Inflacja w górę